İhracat Kasım’da da 33,4’lük artışla 21,5 milyar dolar olarak gerçekleşti

Bakan Muş, ihracatın kasımda, geçtiğimiz yılın kasım ayına göre yüzde 33,4’lük artışla 21,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kasım ayı dış ticaret rakamlarını bir basın toplantısıyla açıkladı. Bakan Muş “İhracatımız kasımda, geçtiğimiz yılın kasım ayına göre yüzde 33,4’lük artışla 21,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu değer, en yüksek aylık ihracatımız.” diyerek ihracatta gelinen noktayı belirtti.

“PANDEMİ ÖNCESİNİN ÇOK ÜZERİNE ÇIKILDI”

Muş “Yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 221 milyar dolar, ocak-kasım döneminde 203,1 milyar dolar oldu.” diyerek, bununla pandemi öncesi son yıl olan 2019 verilerinin çok üzerine çıkıldığına işaret etti.

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 80’E ULAŞTI

Kasım ayı ile ilgili açıklanan verilere göre ihracatın ithalatı karşılama oranı da artış gösterdi. Bakan Muş, konu ile ilgili olarak “Kasımda ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 80’e ulaşmış, enerji hariç bakıldığında yüzde 101,2 olarak kaydedilmiştir.” ifadesini kullandı

Bakan Muş’un ihracatla ilgili açıklamasının önemli başlıkları şöyle:  “Yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 221 milyar dolara yükselirken; Ocak-Kasım döneminde ise ihracatımız 203,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

“İHRACATI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ”

Rakamlar, ihracatımızdaki artışın geçici değil kalıcı olduğunu göstermektedir. Bakanlık olarak katma değerli ürün ihracatımızı yükseltmek ve kalıcı hale getirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Amacımız sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ihracat iklimi oluşturmaktır.

“DÖVİZ KURLARINDAKİ DALGALANMALARIN MİNİMUM DÜZEYDE YANSIMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Döviz kurlarında son günlerde yaşanan dalgalanmanın vatandaşlarımıza minimum düzeyde yansıması için azami çaba sarf ediyoruz. Çalışanlarımızı asla enflasyona ezdirmeyeceğiz.

TÜRKİYE, TEDARİK ZİNCİRİNDE GÜVENLİ LİMAN

Türkiye, dünya ticaretinde güçlü bir tedarikçi güvenli bir limandır. Piyasalarda meydana gelen bu geçici dalgalanmaları da bertaraf edeceğiz.

DIŞ TİCARET AÇIĞI GERİLEDİ

Dış ticaret açığımız Ocak-Kasım döneminde, geçtiğimiz yıla göre yüzde 13,6 azalışla 39,2 milyar dolara gerilemiştir.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yeni emekli maaşı düzenlemesi bugün Meclis’e geliyor

En düşük emekli aylığına ilişkin düzenleme, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. En düşük emekli maaşının 12 …

Bir yanıt yazın