Call of Duty yapımcısı Activision-Blizzard: Müslüman oyunculardan özür diliyorum

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Oyun geliştiricisi Activision-Blizzard, son oyunu Call of Duty: Vanguard’da Kuran sayfalarına yer verdiği için Müslüman oyunculardan özür diledi.

Birinci şahıs nişancı oyunları serisi Call of Duty’nin yeni çıkan versiyonu ‘Call of Duty: Vanguard’ hakkında daha önce bazı ülkelerde boykot çağrısı yapılmıştı.

Tepkilerin nedeni olarak oyunun ‘Zombi’ modundaki ‘Stalingrad haritasında’ bir zemine dağılmış, bazıları kana bulanmış Kur’an-ı Kerim sayfalarının yer alması gösterildi.

Activision-Blizzard dün Call of Duty Orta Doğu sosyal medya hesapları üzerinden bir özür yayınladı ve içeriği “duyarsız” olarak nitelendirdi. Şirket söz konusu detayın yanlışlıkla dahil edildiğini savundu. Arapça açıklamada “[Oyunda] olduğu gibi asla ortaya çıkmamalıydı; derinden özür dileriz” denildi.

Activision-Blizzard, Temmuz ayında ofis içerisinde cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığına göz yumduğu hatta bunun körüklenmesine izin verdiği iddiasıyla işçileri tarafından dava edilmişti.

Şirketteki çalışanların bir kısmı işten ayrılırken, milyarlarca dolarlık oyun firması en sonunda yöneticileri arasında değişiklik yapmak zorunda kaldı.

20 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDILAR

Skandalın ortasında şirket, cinsel tacizle suçlanan eski çalışanlarına yönelik oyun içi referansları bile kaldırdı. Şirket geçen ay, ‘güven kazanmak’ amacıyla 20 kişiyi işten çıkardı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Aday açıklaması beklenen 6’lı masada, aday yerine kabine açıklandı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz 6’lı masanın ikinci tur ilk toplantısında ortak politikalar geliştirilmesi konusunda mutabakat …

Bir cevap yazın