Aziz Dağtekin: Emeklilerin insanca yaşama hakkı anayasal güvence altına alınmalıdır

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkan Adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, “Emekliler olarak insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz. Pandemi döneminde elektrik, doğalgazdan tutunda iğneden ipliğe yapılan bütün zamlar ya geri alınsın ya da yüzde elli nispetinde emeklinin muaf tutulmasını istiyoruz.” dedi.
Ekonomik krizlerin, küresel oyunların hülasa bütün argümanlarda emeklinin yok sayıldığını dile getiren Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkan Adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, “Bugüne kadar belirlenen her bütçede emekli yok sayıldı. Siyasi iktidarın talimatlarıyla düzmece veriler hazırlayan TÜİK’in belirlediği enflasyon sepetinde emekli hiçbir zaman yer almamıştır. Dolayısıyla TÜİK’in siyasal sepetine göre emeklinin zam oranları belirlendiğinden toplumsal gelirden payımıza düşeni hiçbir zaman alamadık. Çalışırken asgari standartların altında olan yaşam koşullarımız emekli olduktan sonra açlık sınırlarının altına düştü. Katlanılmaz koşullar altında yaşıyoruz. Bu yaşam tarzımız siyasi iktidarın umurunda bile değil.” diye konuştu.
“HER KRİZİN FATURASINI EMEKLİYE ÖDETİYORLAR”
Krizin, dış borçlanmaların, yolsuzlukların, israfın ve savaş politikalarının faturasını emeklilere ve emekçilere ödetildiğini ileri süren Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkan Adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin özetle şunları söyledi: “2002 yılından 2021 yılına kadar emekli aylıklarına yapılan artış milli gelir artışının yaklaşık yüzde 40 gerisinde kaldı. 2000 yılından önce emekli maaşları asgari ücretin çok üstündeydi. Şimdilerde asgari ücretin çok altında kalmaktadır. Emeklin yüzde 80’i açlık sınırı altında ve yüzde 85’i de asgari ücretinde emekli maaşı almaktadır. Bu vebalin altında kimse kalkamaz. Bizler bu ülkenin hem anaları hem de babaları olarak emeğimizle, alın terimizle ve onurumuzla hayata değer kattık. Alacağımız rakamlar sadaka değil, ürettiğimiz değerden hakkımız olanı istiyoruz. Ömrünün büyük bir kısmını ülkenin birikimine harcamış olan biz emekliler insanca yaşamak istiyoruz.”
“YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNDE OLMALI”
Emeklinin açlık ve yoksulluk aynı zamanda hayat pahalılığı ile savaştığını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Yüreğir Şubesi Başkan Adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin,” En az emekli maaşı yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. Emekliye yılda iki defa emekli aylıkları tutarında ikramiye ödenmelidir. Sağlık için yapılan kesintiler ve katkı payları kaldırılmalıdır. Pandemi döneminde elektrik, doğalgazdan tutunda iğneden ipliğe yapılan bütün zamlar ya geri alınsın ya da yüzde elli nispetinde emekli muaf tutulmasını istiyoruz. Temel gıda maddeleri ve tüketim harcamalarından alınan KDV kaldırılmalıdır. Emeklilerin insanca yaşama hakkı anayasal güvence altına alınmalıdır. İntibak, EYT yasası derhal çıkarılmalı ve emekliler arasındaki gelir adaletsizliği giderilmelidir. İşçi, memur ve Bağ-Kur emekli maaşları arasındaki eşitsizliklere son verilmelidir.” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bedelli askerliğe başvuranların sayısı belli oldu

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Bedelli askerlik ücretinin 80 bin TL’ye yükselmesinin ardından, temmuz ayında 93 …