Fransa’da protestocular yeniden sokağa döküldü, Macron istifa sesleri yükseliyor

Fransa’da güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayınlanmasını yasaklayan yasa halkı sokağa döktü. Basın kuruluşları, sendikalar ve insan hakları derneklerinden oluşan “Genel Güvenlik Yasasına Hayır” girişiminin çağrısıyla ülke genelinde protestolar başladı.

Söz konusu protestolarda polis ile protestocular arasında çatışma yaşandı. Başkent Paris’in yakın banliyölerinden Les Lilas’da toplanan eylemciler, “Macron istifa” ve “özgürlük” sloganları attı. Polis ile sokaklara dağılan protestocular arasında çatışma yaşandı. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Eylemciler, birçok araç ve çöp bidonu ateşe verdi, bir mağazayı yağmaladı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Paris Emniyet Müdürlüğünün açıklamalarına göre, ülke çapındaki gösterilerde 42’si Paris’te olmak üzere 64 kişi gözaltına alındı ve 8 polis yaralandı.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre de 5 bini Paris’te olmak üzere ülke genelindeki eylemlere 52 bin 350 kişi katıldı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yeni emekli maaşı düzenlemesi bugün Meclis’e geliyor

En düşük emekli aylığına ilişkin düzenleme, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. En düşük emekli maaşının 12 …

Bir yanıt yazın