Yunan basını: Türk SİHA’ları Yunanistan’a pahalıya patladı!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Son dakika haberine göre, Yunan medyası, Yunan Hava Kuvvetleri’nin Türk SİHA’ları karşısında F-16’ları havalandırmak zorunda kaldığına dikkat çekerek bunun pahalıya mal olduğunu yazdı.
Libya, Suriye ve Karabağ’da büyük başarılara imza atan Türk SİHA’ları ile ilgili Yunan medyasında yayımlanan haberlerde, Azerbaycan ordusunun Ermenistan’a karşı kullandığı Türk SİHA’larının Karabağ’daki rolünün önemine dikkat çekildi.

GALERİ DEVAM EDİYOR

Ülkede ses getiren haberde, Yunan hükümetinin bu gelişmeyi dikkate alması gerektiği kaydedildi. Türkiye’nin İHA konusunda kendi teknolojisini oluşturduğu ve kullanımını yaygınlaştırdığı belirtilen haberlerde, Yunanistan’ın ise gelişmeleri sadece izlediği, Türk SİHA’larının Ege’de Yunan Hava Kuvvetleri’ni zorlayacağı yazıldı. Türkiye’nin Ege’de İHA’ları aktif bir şekilde kullandığını ifade eden Yunan medyası, Yunan Hava Kuvvetleri’nin Türk SİHA’ları karşısında F-16’ları havalandırmak zorunda kaldığına, bunun da pahalıya mal olduğuna dikkati çekti.

Öte yandan Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Vedomosti, “Karabağ Savaşı” üzerine bir analize yer verdi.  Çatışmanın Ermenistan’ın mağlubiyetiyle sonlandığı vurgulandı. Türkiye hakkında övgü dolu ifadeler kullanıldı.
Gazetede Türk SİHA’larına vurgu yapıldı. “Bayraktar TB2” insansız hava araçlarının, Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ’da da başarılı sonuçlara imza attığı belirtildi.
“Türkiye’nin prestiji muazzam bir şekilde arttı” ifadesi kullanıldı. Türk SİHA’larının yardımıyla hava üstünlüğünü eline geçiren Bakü’nün, savaşı kolaylıkla kazandığının altı çizildi.  Makalede ayrıca, Türkiye’nin Orta Asya’da Türk dillerinin konuşulduğu coğrafyalardaki etkisinin de hızlı bir şekilde artacağı vurgulandı. “Canlanan Türkçülüğün”, “Sovyet sonrası bütünleşmeye” göre daha cazip bir proje haline geldiği ifade edildi.  Analizde; 1994’te kaybettiği toprakları geri alan Bakü’nün, bundan sonra bölgede denge politikası izlemeye ihtiyacı olmadığı belirtildi.
Azerbaycan’ın Türkiye ile doğrudan iletişim sağladığı ve artık Ruslarla tamamen farklı bir tonda konuşabileceği aktarıldı.
ABD’nin önde gelen iş dergilerinden Forbes da Türk SİHA’larından “sihirli mermi” olarak bahsetmişti. David Hambling tarafından kaleme alınan makalede Azerbaycan’ın Ermenistan karşısında birkaç farklı insansız hava aracı kullandığı, bunlar arasında en etkilisinin Türk SİHA’ları olduğu vurgulanmıştı.  Makalede Türk yapımı SİHA’ların daha önce Suriye, Irak ve Libya’da da etkili kullanıldığı belirtilmişti.
Bayraktar TB-2’lerin ABD veya İsrail yapımı SİHA’lardan çok daha etkili olduğunun altı çizilmişti. Daha önce de dünyaca ünlü The Economist dergisi, Karabağ cephesinde Türk SİHA’larının etkili olacağı öngörüsünde bulunmuştu.
İngiliz yayın kuruluşu BBC ise TB-2’lerden “İHA piyasasının yıldızı” olarak bahsetmişti. Japon basınında da Türk SİHA’ları geniş yer bulmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan: Dünya liderleri 28 Mayıs akşamı yapılacak trene katılmak istiyor

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Canlı yayında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderlerinin kendisini arayıp 28 …

Bir cevap yazın