Mehmetçik, Libyalıların güvenliği için mayınları temizliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bomba ve mayın imha ekipleri, darbeci Hafter’e bağlı milislerin bölgede tuzakladığı mayın ve patlayıcıların imha çalışmalarına devam ediyor.
Libya’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de (TSK) desteğiyle darbeci Hafter güçlerine karşı başarılar kazanan Lübya hükümeti ordusunun kontrolündeki bölgelerde, sivillerin geçiş güzergahında tuzaklanan mayınlar, TSK’nın uzman ekipleri tarafından dikkatle tespit edilip etkisiz hale getiriliyor.
TSK ekipleri, başkentin güneyinde bulunan Selahaddin bölgesinde sivillerin yoğun biçimde kullandığı geçiş güzergahı yanındaki bir alana Hafter milislerince tuzaklanan mayınları etkisiz hale getirdi.
SİVİLLERİN YOLU ÜZERİNDEKİ MAYINLAR TEMİZLENİYOR
“Tökez teli” diye de isimlendirilen ince bir telle yönlendirilmiş mayının sivillerin geçtiği güzergah üzerinde bir ağaç dibine tuzaklandığını aktaran TSK uzmanları, mayını güvenli biçimde patlatarak imha etti.
TSK, TAM TEÇHİZAT SAHADA
Hafter milislerinden kurtarılan bölgelerde sivil halkın evlerine güvenli dönüşünü sağlamak için Libya hükümetinin daveti üzerine bu ülkeye gelen TSK’ya bağlı patlayıcı ve mayın imha uzmanları; koruyucu kıyafetleri, modern ekipmanları, robotik sistemleri, milli teknolojileri ve teknik saha tecrübeleriyle çalışmalarını sürdürüyor.
Başkentin güneyinde Hafter milislerinin sivil yerleşim bölgelerine tuzakladığı mayın ve el yapımı patlayıcılar nedeniyle aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı şu ana kadar en az 40 kişi hayatını kaybetti, 70’den fazla kişi yaralandı.
Hafter, Nisan 2019’da emrindeki milislere başkente saldırı emri vermesiyle Libya’yı şiddet sarmalına sürüklemişti. Aradan geçen bir yılın sonunda, Libya ordusu karşısında başkentin güneyinden çekilmek zorunda kalan Hafter milislerinin, sivil yerleşim bölgelerine, evlere ve gündelik eşyalara patlayıcı ve mayın tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın