Diyarbakır’da polisi sırtından vurup şehit eden hain için savcılık müebbet istedi!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Atakan Arslan’a silahlı saldırıyla ilgili soruşturmayı tamamladı.
Diyarbakır’da polis memuru Atakan Arslan, beraberindeki polislerle 30 Mayıs’ta durumundan şüphelendikleri kişilere kimlik kontrolü yapmak istedikleri sırada şüphelilerden birinin açtığı ateş sonucu şehit oldu.
Şehit polis Arslan’ın şehit edildiği silahlı saldırıya ilişkin soruşturma tamamlandı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Arslan’ın şehit olduğu saldırıyla ilgili tutuklu Muhammed Emir Cura ve Ferit Aytekin ile onlara yardım eden 4 sanık hakkında hazırlanan iddianame, 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
TUTUKLU 2 SANIK İÇİN MÜEBBET HAPİS İSTEMİ
İddianamede, tutuklu 2 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.
İDDİANAMEDEN AYRINTILAR
İddianamede, 30 Mayıs’ta şehit polis memuru Arslan’ın da yer aldığı görevli ekibin 5 Nisan Mahallesi’nde Cura, Aytekin ve Mehmet Aydın’ı şüpheli hareketlerinden dolayı takibe aldığı belirtildi.
RUHSATSIZ TABANCALARLA ATEŞ ETTİLER
Şüpheli Aytekin ve Cura’nın, Arslan’ın önünden geçtikten bir süre sonra üzerlerinde bulunan ruhsatsız tabancaları birbirlerine vermek suretiyle değiştirdikleri bildirilen iddianamede, bunun üzerine Arslan’ın “dur polis” şeklinde ihtarda bulunduğu kaydedildi.
Aydın, Aytekin ve Cura’nın kaçmaya başlaması üzerine Arslan’ın kovalamaya başladığı ve girdikleri sokakta yakaladığı sırada sanıkların ruhsatsız tabancalarla ateş ettiği aktarılan iddianamede, yaralanan Arslan’ın kaldırıldığı hastanede şehit olduğu anımsatıldı.
DELİLLERİ YOK ETMEK İÇİN TİŞÖRTÜNÜ DEĞİŞTİRDİ
Sanık Cura’nın, olaydan sonra aynı mahallede bekar evi olarak kullandıkları bir eve gittiği ifade edilen iddianamede, şunlara yer verildi:
“Cura, saldırıda kullandığı silahı A.K’ye vererek ‘Bu silahı kaybedin, beni de bu beladan kurtarın.’ dediği ve sonrasında S.T’nin tişörtünü giyerek kendi tişörtünü de S.T’ye vererek elini yüzünü yıkadıktan sonra evden ayrılmıştır. Şüpheli S.T. Cura’ya tişörtünü vererek, onun tişörtünü de kendisi alarak suç delillerini gizleme veya yok etmek kastıyla hareket ettiğine yönelik yeterli şüphe oluşmuştur.
Şüpheliler A.K. ve M.E. de söz konusu silahı siyah poşete koyarak gece polise silah bulduklarına dair ihbarda bulunmuştur. Yapılan inceleme sonucunda Arslan’ın ölümüne sebebiyet veren silah ile aynı silah olduğu anlaşılmıştır.”
KOVAN VE DEFORME MERMİ CURA’NIN SİLAHINDAN ATILDI
Hazırlanan uzmanlık raporunun da yer aldığı iddianamede, olay yerinde bulunan kovan ve deforme olan merminin Cura tarafından olayda kullanılan silahtan atıldığının tespit edildiği belirtildi.
İddianamede; Cura ve Aytekin’in ifadelerinde suçu birbirine attığını, savunmalarına itibar edilmediği ve suçtan kurtulmaya yönelik beyanlarının hayatın olağan akışına uygun olmadığı belirtildi.
İddianamenin değerlendirme ve sonuç kısmında ise şunlar yer aldı:”Şüpheli Cura, yakalanmamak amacıyla görevi gereği ihtarda bulunarak müdahale eden polis memurunun hayati bölgelerine hedef alarak öldürmek kastıyla hareket etmiştir. Şüphelilerden Aytekin ise Cura’ya ‘geldi geldi’ diye bağırarak ve üzerindeki silahı maktule doğrultarak Cura’nın eylemine asli fail olarak iştirak etmiştir.
POLİSLERİN TAKİBİNİ ZORLAŞTIRMAK İÇİN FARKLI YÖNE KAÇTI
Şüpheli Aydın ise ihtardan sonra şüphelilerin yanında bulunarak onlara manevi olarak cesaret verdiği ve sonradan polislerin takibini imkanını ortadan kaldırmak amacıyla farklı yöne kaçarak şüphelilerin eylemine yardım eden olarak iştirak etmiştir.”
YETERLİ ŞÜPHE OLUŞTU
Şüphelilerin üzerlerine atılı suçları işlediklerine yönelik yeterli şüphenin oluştuğu, biyolojik inceleme raporları dışında tüm delillerin toplandığına işaret edilen iddianamede, “Olayda kullanılan 2 silahın şüpheliler Cura ve Aytekin’in olay öncesinde 2 kez el değiştirdiğinin sabit olması nedeniyle biyolojik inceleme raporlarının suçun sübutuna etki edecek nitelikte olmadığı anlaşılmıştır. Raporların mahkeme aşamasında da alınabileceği ve bu nedenle şüphelilerin cezalandırılmalarına karar verilmelidir.” denildi.
İŞTE İSTENİLEN CEZALAR
İddianamede; Muhammed Emir Cura ve Ferit Aytekin’e, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” ve “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 1 yıldan 3 yıla kadar hapis,
Mehmet Aydın’a “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçuna “yardım eden” sıfatıyla 15 yıldan 20 yıla kadar, olaydan sonra şüphelilere yardım eden A.K. ve M.E’ye, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” ve “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma” suçundan 1 yıl 6 aydan 8 yıla kadar, S.T hakkında da ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dolmabahçe …

Bir cevap yazın