Rumlar ağlamaya başladı: Türkiye güvenliğimizi tehdit ediyor

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Alman basınına konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinin bir güvenlik tehdidi olduğunu söyleyerek AB’yi duruma müdahale etmeye çağırdı.
Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de deniz sınırları içinde yer altı kaynaklarına yönelik araştırma ve sondaj çalışmaları sürüyor.
Türkiye, başta Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, Fransa ve İtalya gibi bölgede çıkar savaşı devam eden ülkelerin tüm engelleme çabalarına rağmen Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine devam ediyor.
“TÜRKİYE’NİN FAALİYETLERİ HUKUKA UYGUN DEĞİL”
Sahadaki egemenlik haklarını kullanmaktan vazgeçmeyen Türkiye’nin kararlı tutumunu engellemek isteyen güçler, sondaj faaliyetlerinin durdurulması için daha önce defalarca BM’ye çağrıda bulundu.
Son olarak Alman Die Welt’e röportaj veren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliği tehdit ettiğini iddia etti.
Anastasiadis verdiği röportajda, AB-Türkiye arasındaki ilişki ağınının BM’nin Deniz Hukuku Sözleşmesi zemininde yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
“AB DURUMA MÜDAHALE ETSİN”
Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinde gözettiği Münhasır Ekonomik Bölge’nin tek yanlı olduğunu savunan Anastasiadis, Türkiye’nin “Rum yönetimin egemenliğini ihlal etmeyi” bırakması gerektiğini söyledi.
Münhasır Ekonomik Bölge tartışmalarında Türkiye’nin Yunanistan’ı ve Rum yönetimini tehdit ettiğini ileri süren Anastasiadis, bu tavırların ortamı daha da kızıştıracağını söyleyerek AB’yi duruma “kayıtsız kalmamaya” davet etti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Jandarma’da atama ve terfiler Resmi Gazete’de

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Jandarma Genel Komutanlığı atama ve terfileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanırken Komutanlık’a …

Bir cevap yazın