Yerlileri köleleştiren ilk Avrupalı, Kristof Kolomb’un kafasını kopardılar

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

ABD’nin Massachussets eyaletine bağlı Boston kentinde, Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un heykelinin başı kesildi.
Boston CBS isimli yerel haber kanalının yayınladığı haberde, İtalyan kaşif Kristof Kolomb’a ait heykelin başının, dün gece kesilmiş halde büstün yanında bulunduğu görüntüler paylaşıldı.
Olayın fail ya da failleri henüz belirlenemezken, George Floyd’un gözaltı esnasında öldürülmesi üzerine başlayan ve siyahi Amerikalıların haklarını arama mücadelesine dönüşen protestolarla ilgisi olabileceği üzerinde duruldu.
DAHA ÖNCE DE KOLOMB HEYKELİNE SALDIRILAR OLDU
Boston’da 2006’da da Kolomb heykelinin başı kesilmiş, 2015’te ise ırksal ayrımcılık üzerine yapılan protestolarda aynı heykel kırmızıya boyanmış ve üzerine “Siyahi hayatlar önemlidir” yazılmıştı.
Öte yandan, Virginia eyaletinde dün Floyd gösterilerinde protestocular Kolomb heykelini kırıp göle atmıştı.
KOLOMB GÜNÜ, BAZI EYALETLERDE KUTLANMIYOR
Amerika’nın keşfinde büyük rol oynadığı kabulüyle her sene yapılan ”Kolomb Günü” kutlamalarına, ABD’nin bazı eyaletlerinin katılmadığı biliniyor.
Özellikle Amerikan yerli halkı ve siyahi Amerikalılar, Atlantik ötesi köle ticaretini başlatan kişi olarak gördükleri Kolomb’a karşı, aynı gün “Yerli Halklar Günü” adıyla karşı kutlama yapıyor.
GENERAL LEE’NİN HEYKELİ KALDIRILDI
Bu arada, ABD’de iki haftadır süren Floyd gösterilerinde, Amerikan iç savaşında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan General Robert E. Lee’nin de Virginia’daki heykeli etrafında olaylar yaşanmış, bir kişinin hayatını kaybettiği protestolar sonrası Lee’nin heykeli kaldırılmıştı.
Lee, 1861-1865’te yaşanan Amerikan İç Savaşı’nda, kölelik taraftarı Amerikan Konfedere Devletleri ordusunun başında bulunuyordu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Din adamlığın batsın! Papa bile Ukrayna’ya silah vermeyen ülkeleri eleştiriyor!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Papa Franciscus, bazı ülkelerin Ukrayna’ya silah vermediğini belirterek, “Ukrayna halkının şehit …

Bir cevap yazın