Millet İttifakının 3 ismin milletvekilliği düşürüldü!

CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü.
Üç milletvekilinin TBMM üyeliğinin sona erdirilmesine ilişkin tezkere, Genel Kurul’da okundu.
Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü.
GÜVEN’İN TEHDİDİ
Daha önce terör örgütü PKK’nın savunuculuğunu yapan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, “Kürt sorunu devam ettiği sürece; gerillaya da katılımlar olacak, çatışmalar da olacak, savaşlar da olacak.” ifadeleriyle tehditler savurmuştu.
BERBEROĞLU MİT TIRLARINDAN
CHP’li Berberoğlu ise; MİT tırları görüntülerini Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı. Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.
KCK DAVASI
KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları’na verilen hapis cezaları, Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019’da onanmıştı.
AK PARTİ’DEN DEĞERLENDİRME
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 3 ismin vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Meclis’te gerginliğe sebep olan milletvekilliğinin düşürülmesi usuli bir işlemdir. Konu Meclis’in takdirinde değildir. Silahlı terör örgütüne üye olmak, devlet sırrını açıklamak vs. suçlarından kesinleşen yargı kararlarının sadece Meclis’te okunmasına ilişkin yapılan bir işlemdir.” ifadelerini kullandı.
KARAR İLE BİRLİKTE MECLİS’TE KOLTUK DAĞILIMI
3 ismin vekilliklerinin düşürülmesi ile birlikte TBMM’deki sandalye dağılımı şu şekilde oluştu:
AK Parti: 291
CHP: 138
HDP: 58
MHP: 49
İyi Parti: 37
Türkiye İşçi Partisi: 2
Büyük Birlik Partisi: 1
Demokrasi ve Atılım Partisi: 1
Demokrat Parti: 1
Demokratik Bölgeler Partisi: 1
Saadet Partisi: 1
Bağımsız Milletvekili 6
Toplam: 583

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Putin, Ukrayna ile ateşkes için Türkiye’yi işaret etti!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “2022’de İstanbul’da varılan anlaşmalar Ukrayna tarafından da kabul edilebilir anlaşmalardı. …

Bir yanıt yazın