İtalya AB ülkelerine seslendi: Sınırlarınızı artık açın

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, koronavirüs acil durumunun ardından Avusturya ve Yunanistan’ın İtalya’ya sınırları açmamaya yönelik ayrımcı kararlar almasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, başbakanlık sarayı Chigi’nin avlusunda ülkesindeki koronavirüs salgınına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Salgına yönelik önlemleri, ilk kez gevşetmelerinin üzerinden bir ay geçtiğini ifade eden Conte, “4 Mayıs’tan beri verilerin, ihtiyatla ama bir o kadar açıkça cesaret verici olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi yeniden başlayabiliriz. Bu kriz, yapısal sorunların üstesinden gelmek ve ülkeyi yeniden tasarlamak için bir fırsat olmalı.” diye konuştu.
“EN ETKİLİ ÖNLEM, FİZİKİ MESAFE VE MASKE”
İtalyanlar olarak haftalarca fedakarlıktan sonra biraz gülümsemeyi ve neşeyi hak ettiklerini dile getiren Conte, “Faaliyetleri yeniden başlatabilen ilk AB ülkelerinden biriysek bu hepimiz fedakarlık yapmayı kabul ettiğimiz içindir. Yine de dikkat etmemiz gerekiyor. En etkili önlem, fiziki mesafe ve maske. Virüsün kaybolduğunu söylemek, onu ciddi şekilde hafife almaktır.” ifadelerini kullandı.
İZİN BELGESİ OLMADAN SEYAHAT SERBEST
Conte, ülkede seyahat kısıtlamasının bugün kalktığını belirterek “Bugünden itibaren bölgeden bölgeye izin belgesi olmadan seyahat edilebilir.” dedi.
“İTALYA’YA KARŞI AYRIMCI ÖNLEMLER HAKSIZCA”
İtalya’nın AB ülkeleri ve Schengen Bölgesi ülkelerine sınırlarını da bugünden itibaren açtığı ancak bazı ülkelerin buna yanaşmadığı anımsatılan Başbakan Conte, “Koronavirüs acil durumundan sonra bütün devletler, İtalya’ya sınırlarını açmadı. Daha yüksek bulaşma eğrisi olan ülkelere karşı bazı önlemler aldığına inanan birtakım ülkeler var. Avusturya ve Yunanistan gibi ülkelerin İtalya’ya karşı ayrımcı önlem alması için bir neden yok. Şeffaflığın bedelini ödemek istemiyoruz. Bu kararların kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Dostlarımızı böyle bir kararın haklı olmadığına ikna edeceğimize eminim.” ifadelerini kullandı.
“ÖDEMELER GECİKTİ, ÖZÜR DİLERİM”
Ülkede son günlerde koronavirüsün ekonomideki etkisine yönelik hükümete yapılan eleştirilere ve yaşanan sosyal tepkilere de değinen Conte, hükümetin kriz döneminde açıkladığı krize mali müdahale paketlerinde belirtilen ödemelerin gecikmesinden ötürü özür diledi.
Başbakan Conte, okulların da eylül ayından itibaren kesinlikle açılacağını söyledi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yeni emekli maaşı düzenlemesi bugün Meclis’e geliyor

En düşük emekli aylığına ilişkin düzenleme, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. En düşük emekli maaşının 12 …

Bir yanıt yazın