Hafter’in 6 yıllık kalesi başına yıkıldı! Türk’ün olduğu yerde zulüm hüküm sürmez

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Türk’ün olduğu yerde zalimin zulmü hüküm sürmez.  Darbeci Hafter’in elinde tuttuğu stratejik öneme sahip üste kontrol sağlandı.
Libya Ordusu, son günlerde saldırılarını yoğunlaştırdığı Vatiyye Askeri Üssü’nde sonuca ulaştı.  Orduya bağlı Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli, darbeci Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü’nde kontrolü sağladıklarını açıkladı.  Başkentin 140 kilometre güneybatısındaki hava üssüne düzenlenen son harekatlarda Hafter milislerine ait askeri araçlar ve mühimmat imha edildi, 7 milis etkisiz hale getirildi.
VATİYYE’NİN ÖNEMİ
Çölün ortasında geniş ve korunaklı bir askeri alan olan Vatiyye Üssü, 7 ila 10 bin askerlik kapasitesiyle stratejik açıdan büyük önem taşıyor.  Darbeci milis lideri Hafter, Nisan 2019’da başkent Trablus’a yönelik saldırı emri vermesinin ardından, savaş uçaklarıyla başkent çevresini vurmak için Vatiyye Üssü’nü yoğun biçimde kullanmıştı.
GENİŞ VE ÇOK KORUNAKLI
Libya ordusu, 25 Mart’ta başlattığı Barış Fırtınası operasyonu ile Hafter milislerinin Vatiyye’yi kullanarak elde ettiği üstünlüğü ortadan kaldırdı. Ancak Vatiyye Üssü, çölün ortasında geniş ve çok korunaklı bir askeri alan olması hasebiyle stratejik önemini koruyor.
MİTİGA’DAN SONRA EN ÖNEMLİ HAVA ÜSSÜ
İkinci Dünya Savaşı sırasında 1942’de açıldığı dönemde Ukbe bin Nafi olarak isimlendirilen Vatiyye, Mitiga Havalimanı’ndan sonra en önemli hava üssü olarak kabul ediliyor. Vatiyye ayrıca Libya’da sivil uçuşların yapılmadığı tek üs olarak biliniyor.  Ağustos 2014’te Hafter milislerinin kontrolüne geçen Vatiyye’yi geri alabilmek için hükümete bağlı birlikler 2016’ya kadar üssün etrafında hazırlıklar yaptı. Nisan 2019’da kontrolü kısa süreli olarak sağlasa da daha sonra yeniden kaybetti.
ÜS, 6 YILDIR HAFTER’İN KONTROLÜNDEYDİ
Hafter milisleri Ağustos 2014’ten bu yana yaklaşık 6 yıldır üssü “Batı operasyonları komuta merkezi” olarak kullanıyordu.  Libya ordusu, 3 Nisan’da Vatiyye’ye düzenlediği hava operasyonunda üste bulunan Hafter milislerine ait park halindeki 3 adet Su-22 savaş uçağı ile çok sayıda araç, ağır silah ve tesisi imha etmişti. Söz konusu operasyonda Hafter güçlerine verilen büyük zayiatla, Trablus’un batı bölgelerinde hava üstünlüğünün Libya hükümetine geçmesinde önemli rol oynamıştı.
SİVİLLERE YÖNELİK HAVA SALDIRILARININ MERKEZİ OLDU
Libya ordusu, üssü milislerden geri almak için düzenlenen operasyonlarla “paralı asker ile milislerin barınağı ve sivillere yönelik hava saldırılarının merkezi durumundaki Vatiyye Askeri Hava Üssü’nün etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığını” bildirmişti.
RUS YAPIMI HAVA SAVUNMA SİSTEMİ, ÇİN YAPIMI SİHA…
Libya ordusu, Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne gerçekleştirdiği hava harekatlarında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin milislere temin ettiği iki Rus yapımı “Pantsir” tipi hava savunma sistemi ve Çin yapımı “Wing Loong II” tipi silahlı insansız hava aracını imha ettiklerini açıklamıştı.
ÜSSÜN STRATEJİK ÖNEMİNİ ARTIRAN UNSURLAR
Libya’nın bütün batı bölgelerini kontrol altında tutabilen hava üssü, buradan kalkan savaş uçaklarının gerektiğinde Tunus ve Cezayir’de de yakıt ikmali olmadan operasyon yapabilmelerine imkan sağlıyor. Amerikalılar tarafından 1942 yılında yapılan üs, 7 ila 10 bin asker kapasitesinde bir altyapıya sahip. Libya’daki diğer askeri üsler önemini bulundukları şehirlerden alırken, Vatiyye ise kurulduğu bölgenin coğrafi özelliği ile ön plana çıkıyor.
KADDAFİ DÖNEMİNDE SAVAŞ UÇAKLARI FİLOSU VARDI
Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi döneminde Vatiyye Üssü’nde Fransız yapımı çok maksatlı Dassault Mirage 2000 savaş uçaklarının filosu bulunuyordu.  “Arap Baharı” isimli süreçte gerçekleştirilen 2011’deki NATO müdahalesinde, Vatiyye’de bulunan uçaklar, askeri mühimmat, hava savunma sistemleri ve radarlar imha edildi ancak, altyapı zarar görmedi.  Hafter milislerinin Libya’nın batı bölgelerine yönelik komuta merkezi, hala bu 50 kilometrekarelik alanda kurulan üste bulunuyor.
SIĞINAKLAR VE DEPOLARLA UZUN SÜRE İKMALSİZ KALMAYA İMKAN VERİYOR
Vatiyye Hava Üssü’nde uzun süre yetecek kadar yaşam malzemesinin saklanabileceği bir sistem bulunuyor. Ayrıca gerektiğinde çatışma ve savunma için akaryakıt, silah ve mühimmat ikmaline de uzun süre ihtiyaç duyulmuyor.
Vatiyye’nin ele geçirilmesiyle Libya ordusunun güvenli bir üsse sahip olmasının yanında, Mitiga Havalimanı’na alternatif olarak başkentin batısındaki Zuvara Havalimanı’nın da sivil uçuşlar için kullanılmasının önü açılacak.
Libya’yı takip eden bölge uzmanları, hükümetin ülkenin batısında yeniden elde ettiği kazanımları koruyabilmesi için Vatiyye’de kontrolün sağlanmasının hayati önem taşıdığı, aksi takdirde üssün Hafter güçlerince büyük bir tehdit olarak tekrar faaliyete geçirilebileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Emekli maaşları nasıl hesaplanıyor?

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Emekliye zam düzenlemesi için 1 aydan az bir zaman kaldı. 5 …

Bir yanıt yazın