İstiklal Caddesindeki maskesizlere biner lira para cezası!

Ceza kesilen vatandaşlardan biri cezayı ödeyecek parası olmadığını söylerken, bir diğeri ise sokakta maskesiz yürümenin yasak olmadığını savundu.
Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz hafta sonu uygulanan 3 günlük sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’nde yoğunluk yaşanmaya başladı.  Uzun süredir sessizliğe gömülen caddede pazartesi başlayan hareketlilik, hafta boyunca devam etti.
SAĞLIK BAKANI UYARDI
İstiklal Caddesi’ndeki kalabalığa tepki gösteren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, “İstiklal Caddesi, bugün iyi bir görüntü vermedi. Bu kadar insan girmesi için çok erken. Günlük hayattan her fotoğraf, Türkiye günlük koronavirüs tablosuna destek vermeli. Evde kalmaya çalışalım. Çıkarsak maske kullanalım, sosyal mesafe kuralına uyalım.” diye yazdı.
ZABITA CADDE GİRİŞİNDE MASKE DAĞITTI
Polis ekipleri, İstiklal Caddesi’nde denetimleri sıklaştırırken, sık sık anons yaparak vatandaşların sosyal mesafe kuralına dikkat etmesi yönünde uyarılarda bulundu. Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri de İstiklal Caddesi girişi ve Galatasaray Meydanı’nda stant kurarak, vatandaşların ateşini ölçüp, maske dağıttı.
MASKESİZ DOLAŞMANIN YASAK OLMADIĞINI SAVUNDU
Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan tüm uyarılara rağmen caddede maskesiz dolaşan 8 kişi, polis tarafından durdurularak haklarında cezai işlem uygulandı. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle ceza kesilenlerden biri, polise itiraz ederek maskesiz yürümenin yasak olmadığını savundu.
Polis, “Sokakta maskesiz yürümek, bu yasaklara dahil değil.” diye itirazda bulunan kişiye “Sokaklarda değil, İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nda var.” diye cevap verdi.
“ÇALIŞMIYORUM, ÖDEYEMEM”
Polis ekiplerinin kaç lira ceza yazdığını soran bir diğer kişi ise aldığı cevap karşısında şoke oldu.
Cezayı ödeyecek parası olmadığını ifade eden kişi “Ağabey siz iyi misiniz? Ben bir aydır çalışmıyorum, bin lira para alamadım. Maskemi alıp geleyim, Ben bin lira ödeyemem.” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

..Ve paketlendiler!…

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Mersin’de terör örgütü PKK lehine sloganlarla halay çeken terör yandaşlarından 7’sini …

Bir yanıt yazın