Fatih Portakal’a 3 yıllık hapis istemi!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Fatih Portakal hakkında dava açtı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FOX TV haber sunucusu Fatih Portakal hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.
FATİH PORTAKAL’A HAPİS İSTEMİ
Başsavcılık, Fatih Portakal hakkında, “Tekalif-i Milliye”yi hatırlatarak paylaştığı Twitter mesajı nedeniyle Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74’üncü maddesini ihlal suçlamasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
Fatih Portakal’ın, 6 Nisan tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj iddianamede yer aldı.
TWEET’İ NEDENİYLE MAHKEMELİK OLDU
Portakal, mesajında Tekalifi Milliye’yi hatırlatarak, “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef.” ifadelerini kullanmıştı.
BAŞSAVCILIĞIN DEĞERLENDİRMESİ
Başsavcılık, Portakal’ın sosyal medya paylaşımının, bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından koronavirüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesi yaptı.
Soruşturma kapsamında Portakal’ın şikayete konu Twitter linkine İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Nisan tarihinde erişimin engellenmesi kararı verildiği de iddianamede belirtildi.
“DEVLETİN MUDİLERDEN PARA İSTEYECEĞİ ALGISI OLUŞTURDU”
Başsavcılık iddianamede, Fatih Portakal’ın suç duyurusuna konu paylaşımını, Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs ile yaptığı mücadele ortamı içinde yaptığına dikkat çekilerek, “Bankacılık Kanunu 74’ncü madde gerekçesi ve ülkemizin koronavirüs ile yaptığı mücadele ortamı dikkate alındığında, şüphelinin yaptığı paylaşımın bankalarda mevduatı ve tasarrufu bulunan mudilerin paralarını devlet tarafından corona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu kanaatine varılmıştır.” denildi.
“İTİBARIN KORUNMASI” MADDESİNİ İHLAL ETTİ
İddianamede 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74’üncü maddesinin “Basın Kanunu’nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri aracılığıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz.” şeklinde olduğu hatırlatıldı.
Bu hükmün ihlalinin ise aynı Kanunun 158’inci maddesinde şu şekilde düzenlendiği belirtildi; “Bu Kanunun 74’üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fiil sonucu özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilebilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.”
SEKTÖRE DE GENEL EKONOMİYE DE ZARAR VERİR
İddianamede, Bankacılık Kanunu 74’üncü maddesiyle kanun koyucunun bankacılık sektörünün itibarını ve güvenilirliğini korumayı ve müşteki BDDK’nın itibarını sarsacak şekilde haber yapılmasını engellemeyi amaçladığı belirtildi.
Kanun maddesinin gerekçesi de iddianamede yer aldı. Madde gerekçesi şöyle:
“Bankaların faaliyetleri güvene dayandığından bankalar hakkında yapılacak haberlerde gerekli hassasiyetin gösterilmesi beklenir. Bankalar hakkındaki itibarı zedeleyici haberler, bu kuruluşlarda fon çekilişine veya bu kuruluşların daha kötü şartlarda fon temin etmelerine sebep olmak suretiyle malî durumlarının bozulmasına ve hatta kuruluşun sektördeki yerine bağlı olarak sektöre ve genel ekonomiye sirayet edebilecek zararların meydana gelmesine neden olabilecektir.
İTİBARI KIRABİLECEK, GÜVENİRLİĞİ SARSABİLECEK…
Bu tür haber yapacakların caydırılabilmesi amacıyla 5187 sayılı Basın Kanunu’nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla, bir banka hakkında asılsız veya bu kuruluşların itibarını kırabilecek, güvenilirliğini sarsabilecek, şöhretine veya servetine zarar verebilecek nitelikte bir haberin yayılması yasaklanmıştır.
Ayrıca, Kurul ile Kurumun bankacılık sektörünün gözetim ve denetiminden sorumlu olduğu dikkate alınarak Kurul ve Kurumun itibarını sarsacak nitelikte haberler yapmak suretiyle bankacılık sektörünün bütünü hakkında olumsuz bir kanaat oluşmasının engellenmesi gerekmektedir. Bu nedenle maddede, Kurul ve Kurumun itibarını zedeleyebilecek asılsız haberlerin yapılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.”
PORTAKAL: İRONİ YAPTIM
İddianamede, Portakal’ın yazılı savunmasına da yer verildi. Portakal’ın ifadesinde, “Paylaşımım tamamen ironi niteliğindedir.” dediği kaydedildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın