Virüsün kaynağı “Yarasa tüketmek saatli bomba gibi” diye uyarmışlar

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Koronavirüsle ilgili 2007 yılında yayınlanan bir makale tekrar gündeme geldi. Güney Koreli akademisyenler tarafından kaleme alınan makalede “Yarasaların barındırdığı geniş çaptaki SARS-CoV vari virüslerle birlikte, egzotik memelilerin Çin’in yöresel mutfağında bir araya gelmesi olası bir salgının patlak vermesi için an meselesidir” ifadeleri dikkat çekti.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak, kısa süre içerisinde küresel bir salgın haline dönüşen koronavirüsün neyden kaynaklandığına yönelik tartışmalar sürüyor.
Bilindiği üzere koronavirüsün bir hayvandan insana bulaştığı yönünde tahminler yürütüldü. Bu hayvanın yarasa mı yoksa pangolin mi olduğuna yönelik bilimsel bir kanıt henüz bulunamadı.
2007 YILINDA UYARMIŞLAR: SAATLİ BOMBA GİBİ
2007 yılında Güney Koreli iki akademisyen tarafından yayınlanan bir makalede ise yer verilen ifadeler oldukça dikkat çekti.
Yasalar ile egzotik memelilerin Çin mutfağında yoğun olarak kullanıldığına dikkat çeken akademisyenler şu ifadelere yer verdi: “Nalburunlu yarasaların barındırdığı geniş çaptaki SARS-CoV-vâri virüslerle birlikte, egzotik memelilerin Güney Çin’in yöresel mutfağında bir araya gelmesi (olası bir salgının) patlak vermesi için an meselesidir. SARS ve diğer tür yeni tür virüslerin hayvanlardan insanlara bulaşma olasılığı göz ardı edilemez”
HAYVAN PAZARI VİRÜSÜN ÇIKIŞ NOKTASI OLABİLİR
2019-nCoV virüsünün ilk olarak Wuhan’daki Huanan balık pazarında ortaya çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor.
Bazı deniz canlıları koronavirüs taşıyor olabilseler de, pazarda tavuk, yarasa, tavşan, yılan gibi başka hayvanlar da bulunuyor ve bunlardan birinin virüsün kaynağı olması çok daha mümkün görünüyor. Virüsün kaynaklandığı belirlendiğinde, sorunla baş etmek çok daha kolay olacak.
2003 yılında 800’e yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan SARS virüsünün yarasalardan yayıldığı düşünülüyordu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HEDEP’li Tuncer Bakırhan: Dağılmayın cumanın kazasını kılarız

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Hakkari’de cuma vakti miting yapan HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, …

Bir cevap yazın