Cumhur İttifakı 2 yaşında!

2 yıl önce bugün, Türk siyasi tarihinin kaderini değiştirecek bir adım atıldı. AK Parti ve MHP’nin, seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunmasıyla başlayan Cumhur İttifakı bugün 2 yaşına girdi. Başkanlık seçimine birlikte giren AK parti ve MHP yerel seçimlerde de işbirliği yaptı.
AK Parti ve MHP kurmayları günlerce çalıştı. İttifak ete kemiğe büründü, son sözü Genel Başkanlar söyledi. İttifakı yasal zemine kavuşturan düzenlemenin Meclis’e sunulmasının üzerinden 2 yıl geçti.
İTTİFAKLARIN ÖNÜ AÇILDI
Peki süreçte neler yaşandı? Taşlar yerine nasıl oturdu? Değişiklikle oy pusulasında ittifakın ismi ve ittifaka katılan partilerin yan yana yer almasının önü açıldı. Siyasi partiler, düzenleme sayesinde 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ittifaklarla girebildi.
YERELDE İTTİFAK
24 Haziran seçimlerinde, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52,29 oy alarak yeniden “Başkan” seçildi. Genel Seçimde uygulanan ittifak, yerelde de devam etti. AK Parti ve MHP, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde de 30’u büyükşehir olmak üzere 51 ilde iş birliği yaptı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Eyvah, eyvah aklıyorlar! MASAK: Örgüt yok, kara para yok, vergi kaçırma var

Dilan – Engin Polat çiftinin 909 sayfalık, merakla beklenen MASAK raporu açıklandı. Raporda, sahte fatura …

Bir yanıt yazın