Rusya’daki İdlib görüşmesinden ilk sonuç

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’da heyetler arasında gerçekleşen görüşmede, İdlib bölgesinde gerilimi azaltmaya yönelik anlaşmaya her iki ülkenin de bağlı kaldığı teyit edildi.
Türk ve Rus heyetleri Suriye’nin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki durumu ele almak için bugün Moskova’da ikinci kez görüşme gerçekleştirdi.
Sputnik’te yer alan habere göre; görüşmede Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Rus heyetine ise Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sergey Verşinin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Aleksandr Lavrentyev başkanlık etti.
“LİDERLER DÜZEYİNDE GÖRÜŞME OLABİLİR”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Moskova’daki görüşmelerde netice çıkmazsa önümüzdeki günlerde liderler düzeyinde görüşmeler olabilir” açıklaması yaptı.
“MEVCUT ANLAŞMARA BAĞILIYIZ”
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “İdlib Gerilimi Azaltma Bölgesi’ndeki duruma vurgu yapılarak Suriye’de ‘karadaki’ durumun ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesine devam edildi. Her iki taraf, gerilimi azaltma, insani durumu kolaylaştırma ve terörle mücadeleyi sürdürme tedbirlerini öngören mevcut anlaşmalara bağlılığını kaydetti” ifadelerine yer verildi.
TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VURGU
Görüşme sırasında, “İdlib ve Suriye’nin diğer bölgelerinde uzun vadeli güvenlik ve istikrarın sağlanmasının netice olarak sadece ülkenin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılık temelinde mümkün olduğu” kaydedildi.
Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararın öngördüğü gibi, Birleşmiş Milletler’in yardımı ile Suriyeliler tarafından yönetilen ve uygulanan politik çözüm sürecinin ilerletilmesinin önemi vurgulandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yılmaz Tunç’tan Sinan Ateş açıklaması

Bakan Tunç, Sinan Ateş davasında 22 tutuklunun bulunduğunu ve 1 Temmuz’da duruşmanın olduğunu söyledi. Tunç …

Bir yanıt yazın