Ayıdan post, Putin’den dost olmaz! O da Libya’ya asker gönderdi!

Türkiye’nin asker gönderdiği Libya’da hem iç savaş hem de vekalet savaşı kızışıyor. Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter güçleri arasındaki ‘meşruluk’ krizinde yeni bir hamle daha yaşandı. Rusya, Suriye’den Libya’ya paralı asker gönderdi. Londra merkezli Arab el-Cedid gazetesine göre, Hafter’in saflarında savaşacak askerlerin sevkiyatını BAE ile Mısır koordine etti.
Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın koordinasyonu ile Halife Hafter saflarında savaştırmak için Suriye’den Libya’ya paralı asker gönderdi.
Londra merkezli Arab el-Cedid gazetesinin haberine göre, son 3 gün içinde Suriye’den getirilen Rus paralı askerleri taşıyan, Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak, Bingazi Havalimanı’na indi.
BAE ve Mısır’ın koordinasyonuyla gönderilen paralı askerler, Moran ve Schit isimli iki güvenlik şirketinin çatısı altında faaliyet gösterecek
Rus güçleri için çalışan bazı Suriye vatandaşları da Libya’ya gönderildi.
Haberde ayrıca, Rusya’nın bu hamlesinin “Libya’da, uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek veren Türkiye’ye karşı, elini güçlendirmeyi amaçladığı” ifade edildi.
NE OLMUŞTU?
Ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan 2019’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.
Hedefine ulaşamayan Hafter, son olarak 12 Aralık 2019’da Trablus’a yönelik, “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti. Buna karşılık, ülkenin batısında, başta Misrata olmak üzere 10 kentte seferberlik ilan edilmişti.
Hafter’i destekleyen yabancı savaş uçakları, geçen cumartesi Trablus’taki askeri bir okula, öğrencilerin yatış saati öncesi bahçede toplandıkları sırada hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda 30 öğrenci hayatını kaybetmiş, 33 kişi yaralanmıştı.
Hafter saflarında Rus şirketi Wagner Grup’a mensup paralı askerlerin sayısının giderek arttığına ilişkin çok sayıda haber, kamuoyuna yansımıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın