Davutoğlu’nun ihraç gerekçeleri arasında nelr var biliyor musunuz?

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

AK Parti MYK’da kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen Ahmet Davutoğlu’ndan istenen savunmanın gerekçeleri ortaya çıktı. Davutoğlu’nun çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalarda yaptığı eleştiriler gerekçe olarak sıralanırken trolleri eleştirmesi de ihraç için neden olarak sunuldu.
Eski Başbakan Davutoğlu için AK Parti MYK’da ihraç talebine gerekçe olarak gösterilen açıklamalarının arasında trollere yönelik eleştirileri ile AK Parti’nin değerlerini savunan sözlerinin girmesi de dikkat çekti.
Davutoğlu’na AK Parti Disiplin Kurulu’ndan savunmasını vermesi için gönderilen tebligatta ekonomik kriz ve terörle mücadele, sosyal medyada infazlar yapan trollere yönelik eleştirileri, AK Parti’nin ilkelerine vurgu yaptığı konuşmaları yeraldı.
Tebligatta, Davutoğlu’nun çeşitli şehirlerde yaptığı konuşmalar ile sosyal medya paylaşımları ve verdiği röportajların MYK tarafından disiplin suçu olarak görüldüğü belirtildi.
Davutoğlu, 30 Haziran’da Elazığ’da yaptığı bir konuşmada “Devlet makamını bir trol çetelerinin tuzaklarına mahkum edenlere karşı 3 yıl sustuk. Eğer işler iyi gitmiş olsaydı kıyamete kadar susardık” demişti.
MYK, o konuşmadaki şu ifadeleri de disiplin suçu olarak değerlendiriyor:
AK Parti bir takım trol örgütlerin etkisi altına girmişse, soru sorması gereken biz, cevap vermesi gereken partiyi bu gruplara teslim edenlerdir.
Vicdan odaklı temiz bir siyasetten kopma nedeniyle buradayız. Ekonomik açığı iyi politikalarla kapatabilirsiniz ama vicdan açığını kapatmak mümkün değildir.
Adalete ihtiyaç var. Adalet son dönemde öylesine çifte standart gösterdi ki insanların adalete, hukuk sistemine güveni sarsıldı.
MYK, Davutoğlu’nun Sakarya’da yaptığı başka bir konuşmanın da ihraç sebebi olduğunu ileri sürüyor.
Davutoğlu Sakarya’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni parti kurma hazırlığında olan siyasilere yönelik “Ümmeti bölmeyin” çıkışına atıf yaparak, “Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye’yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz” demişti.
İHRAÇ TALEBİNDE, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇIKIŞI DA VAR
MYK’nın ihraç gerekçesi yaptığı diğer başlıklar ise şöyle:
– Amerika’nın Sesi’nde yayınlanan ve Davutoğlu’nun “Ekonomik krizi inkar ederek yönetemeyiz” ve “Gerçek basın özgürlüğü demokrasinin bağışıklık sistemidir” demeçleri.
– Financial Times’ta yayınlanan röportajda yaptığı eleştiriler ve “Eski bir Başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz” sözleri.
– BBC ve Yavuz Oğhan’ın YouTube kanalında yapılan röportajdaki açıklamaları ile “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözleri.
– TV5 yayınındaki açıklamaları.
– Mayıs ve haziran aylarında Ankara, Diyarbakır ve Konya’da yaptığı konuşmalar.
Tebligatın sonunda ise disiplin suçu olarak görülen bir başka husus şu sözlerle açıklandı: Sair zamanlardaki sosyal medya paylaşımları ve basın önünde yapılan açıklamalarınız.
“PARTİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ BEYANLARDA BULUNMAK”
MYK, Davutoğlu’nun bu sözlerle, “Parti yöneticileri, üyeleri veya parti tüzel kişiliği hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu önünde gerçek dışı haber yaymak, iftira, hakaret, karalama veya küçük düşürücü beyanlarda bulunmak” suçunu işlediğini savunuyor.
AK Parti Merkez Disiplin Kurulu, Davutoğlu’nun savunmasını 7 gün içinde bekliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Gazze’den tahliye edilen 130 Türk vatandaşı daha İstanbul’da!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Gazze’de Türk vatandaşları ile aile yakınlarından oluşan 130 kişilik grup, Mısır’ın …

Bir yanıt yazın