İstanbul için kim ne vaad ediyor?

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından en çok merak edilen konulardan biri de adayların vaatleri. İşte Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun 23 Haziran vaatleri…
23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde adayların vaatleri de merak konusu.
Doğruluk Payı’ndan Emincan Yüksel’in haberine göre; Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri de seçimde önemli rol oynayacak.
31 Mart 2019’da gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Türkiye’de sonucu en çok merak edilen şehirlerin başında İstanbul geliyor. İstanbul’da hem bağımsız hem de diğer partilerden birçok belediye başkan adayı olmasına rağmen CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti adayı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olma olasılığı en yüksek iki aday olarak gözüküyor.
ADAYLARIN SİYASİ GEÇMİŞLERİ
31 Mart seçimlerindeki adayların siyasi geçmişine göz atmak gerekirse, Türkiye’de dört dönem Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Yıldırım, 2016 yılında Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık görevinden istifa etmesiyle olağanüstü genel kongre sonucu AK Parti genel başkanı ve 65. dönem başbakanı olarak seçilmişti. Ayrıca Binali Yıldırım 2018 yılı genel seçimlerinden sonra İstanbul adaylık sürecine kadar ise TBMM Başkanı olarak görev yapmıştı. 2009 yılında CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı olan Ekrem İmamoğlu ise 2014 yılı yerel seçimlerinde CHP’den Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilmişti ve İstanbul adaylık sürecine kadar görevine devam etti.
PROJELER YARIŞACAK
Biz de bu bültende CHP ve AK Parti adaylarının İstanbul’da gerçekleştirmeyi planladıkları ve seçmenleri de etkileyecek olan projeleri çevre, ulaşım, kültür-sanat, ve sosyal yardım gibi farklı konu başlıkları altında inceledik. Adaylar gerek medyada yapmış oldukları açıklamalarda gerekse de mitinglerinde oldukça fazla vaatte bulunmuş olsa da özellikle ulaşım ve çevre konularında da benzer projeleri vatandaşlar ile paylaştılar.
YEŞİL ALANI ARTIRMA VAADİ
Her iki partinin adayı da İstanbul’daki kişi başına düşen ve toplam yeşil alan miktarını 5 sene içerisinde oldukça arttırmayı planlıyor. AK Parti ve CHP adaylarının seçildikleri takdirde gerçekleştirmeyi planladıkları çevre temalı projelere bakacak olursak, iki adayın da başlıca çevre temalı vaatleri özellikle İstanbul’daki toplam yeşil alan ile ilgiliydi. Ekrem İmamoğlu 20 milyon m2’lik yeşil alan, 15 yeni “Yaşam Vadisi”, her yıl 100 bin ağaç dikilmesi ve çeşitli park projeleri gerçekleştireceğini ve kişi başına düşen yeşil alan miktarını 3 katına (18 m2) çıkaracağını vaat ederken Binali Yıldırım ise millet bahçeleri, kent ormanları, yeşil koridorlar, şehir terasları ve şehir meydanları projeleri ile İstanbul’a toplam 55 milyon m2’lik yeşil alan kazandırmayı ve kişi başına düşen yeşil alanı 15 m2’ye yükseltmeyi planlıyor.
ULAŞIMDA İNDİRİM VAATLERİ
İstanbul’un en önemli problemlerinden biri olan ulaşım sorunu, iki adayın kampanyalarında vaatlerini en detaylı şekilde açıkladığı konuların başında geliyor. İki aday da hem İstanbul bütününde hem de ilçelerde gelecekte kullanıma açılacak yeni toplu taşıma hatları ile İstanbul’daki ulaşım ve trafik sorunlarını çözebileceğini, bununla birlikte vatandaşların da toplu taşımalardan daha indirimli yararlanabileceğini vaat ediyor. Buna ek olarak İstanbul’daki toplam nüfus ve toplam araç sayısının da yıllar içerisinde artması İstanbul’da bir otopark sorunu oluşturmuş durumda ve iki adayın bu konu hakkında da çeşitli vaatleri bulunuyor.
RAYLI SİSTEMİ ARTIRACAKLAR
Ekrem İmamoğlu seçildiği takdirde Marmaray’ın kuzeyinde iki yakayı birbirine bağlayan yeni bir boğaz geçişi yapılacağını ve İstanbul’daki metro hattının 5 yılda 2 katına çıkacağını açıklarken Binali Yıldırım ise 5 yılda İstanbul’daki toplam raylı sistemin 170 km’den 518 km’ye çıkacağını ve bazı metro hatlarıyla entegreli olarak Çamlık-Hasdal kavşakları arasında 3 katlı bir boğaz tüneli yapılacağını vaat etti.

İstanbul toplu taşımasında en çok kullanılan araçlardan biri olan metrobüs hakkında Ekrem İmamoğlu, 10 yıllık işletme süresi dolan metrobüslerin yerli üretim ile yenilenerek kapasitelerinin 2 katına (300 kişi) çıkarılacağını ve metrobüs hattındaki ters yön uygulamasının kaldırılarak trafik güvenliğinin sağlanacağını açıkladı. Binali Yıldırım ise açılacak yeni hatlar ile metrobüslerin toplu ulaşım hızını %30 arttırmakla beraber metrobüslerin kapasitelerinin de %50 artacağını ve metrobüslerin elektrikle çalışarak çevreye emisyon salınımı gerçekleştirmeyeceğini söyledi.
İki aday da İstanbul’da 3 milyon 571 bin olan araç sayısının sadece %20’sini karşılayan mevcut otopark kapasitesini arttırmak için çeşitli projeler geliştirmiş durumda. Binali Yıldırım İstanbul’da 39 ilçede 834 noktada 244 bin kapasiteli otopark yapılacağını vaat ederken Ekrem İmamoğlu ise toplu ulaşım araçları ile entegreli olarak toplamda 100 bin araç kapasiteli transfer merkezlerinin yapılmasını ve mevcut otopark kapasitesinin ise asansörlü sistemlerle iki katına çıkarılmasını vaat ediyor. Ayrıca Ekrem İmamoğlu’nun konu ile ilgili bir diğer vaadi de “park et-devam et” uygulaması ile park sonrası toplu ulaşımın ücretsiz olacak olması.
DENİZALTI YOLCULUK
İstanbul’daki deniz ulaşımını hem kolaylaştıracak hem de vatandaşlara zaman kazandıracak yeni projeler açıklayan iki adaydan Ekrem İmamoğlu, deniz ulaşımının ucuzlayacak olmasıyla birlikte İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nde çeşitli hatlar açılarak deniz ulaşımının toplam ulaşım içerisindeki payının %2’den %10’a çıkarılacağını vaat etti. Bununla birlikte Ekrem İmamoğlu’nun dünyada bir ilk olacağını belirttiği vaadi ise denizaltı ile kent içi yolculuk yapılacak olmasıydı. Binali Yıldırım ise bu konuyla ilgili İstanbul’da 7 yeni hattın açılacağını ve vatandaşların aktarmalı yolculuklarda deniz ulaşımından ücretsiz yararlanacaklarını açıkladı.
Aktarmalı yolculuklarda öğrencilerin toplu taşımalardan ücretsiz yararlanacak olmasının yanı sıra adaylar farklı projeleri ile gençlerin tüm ulaşım ücretlerinde indirimlerden yararlanacağını vaat ediyor. Ekrem İmamoğlu 25 yaşının altındaki tüm gençlerin toplu taşımada %40 indirimden yararlanacağını ve öğrenci ulaşım paketinin 85 TL’den 50 TL’ye ineceğini söylerken Binali Yıldırım ise tüm vatandaşların yapacağı atık ayrıştırması sonucu elde edilecek gelir ile öğrencilere %31’lik toplu taşıma indirimi sağlanacağını belirtiyor.

İMAMOĞLU’NDAN ÖĞRENCİLERE VAATLER
Adayların seçildikleri takdirde İstanbul’da gerçekleştireceği eğitim projelerini incelediğimizde, iki adayın da İstanbul’daki kreş sayısını arttırmayı planladıklarını görüyoruz. Ekrem İmamoğlu ilk etapta 100 öğrenci kapasiteli 150 kreş açarak 3.000 kadına da istihdam sağlamayı planlarken, uzun vadede ise her mahallede kreş açmayı vaat ediyor. Binali Yıldırım ise 5 yıl içerisinde İstanbul’un 300 mahallesinde 955 adet kreş açarak doğrudan 11 bin kadına istihdam sağlamayı planlıyor.
Binali Yıldırım seçildiği takdirde İstanbul’da 34 spor tesisi ve 250 okul bahçesine spor tesisi vaatlerinde bulundu. Ekrem İmamoğlu ise bu konuda öğrenciler için biraz daha fazla vaatte bulunmuş durumda. İmamoğlu İstanbul’da 30 yüzme havuzu ve 30 kapalı spor salonu, 75 bin öğrenciye 8 ay boyunca 400 TL burs sağlanması, Dünya Dilleri Merkezi’nin kurulması, yabancı sınavlar için dil kurslarının ucuzlatılması, 500 kişi kapasiteli 20 yurt açılması ve 500 bin öğrencinin kırtasiye ve üniforma ihtiyaçlarının karşılanması gibi vaatleri kamuoyu ile paylaştı.
BİNALİ YILDIRIM REHABİLİTASYON MERKEZLERİNE AĞRILIK VERİYOR
Sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezleri ve zabıta ağı kurulması, yeni evlenecek ihtiyaç sahiplerine 2.000 TL düğün ikramiyesi, beyaz eşya ve mobilyalarda indirimli alımın sağlanması ile birlikte kadına karşı tecavüz, cinsel istismar ve cinsel şiddet durumları için 2 adet Cinsel Şiddet Kriz Merkezi’nin yapılması, acil durumlar için 2 adet kadın sığınma evinin açılması ve 7/24 ulaşılabilir kadın destek hattının oluşturulması ise sosyal vaatler konusunda Ekrem İmamoğlu’nun farklı projelerinden bazıları olarak göze çarpıyor.

Buna karşı ise 200 bin engelli vatandaş için 17 farklı rehabilitasyon ve eğitim merkezi kurulması, Vetbüs hayvan tedavi ünitelerinin yaygınlaştırılması ve mobil uygulamalar ile takip edilmesi de Binali Yıldırım’ın farklı sosyal vaatleri arasında yer alıyor.

ADAYLARIN KÜLTÜR SANAT VAATLERİ

Her iki aday da İstanbul’a kazandırmayı planladıkları yeni kütüphane, müze ve tiyatro merkezleri ile İstanbul halkını daha fazla kültür sanat etkinliğiyle buluşturmayı ve halkın daha fazla kitap okumasını planlıyor. Ekrem İmamoğlu Saraçhane’deki İBB binasının yerine Avrupa’nın en büyük kütüphanelerinden birinin yapılmasını planlarken, Binali Yıldırım ise Rami Şehir Kütüphanesi’nin açılmasının, yıllardır İstanbul’da hizmet veren Atatürk Kütüphanesi’ni Gümüşsuyu Askeri Hastanesi ile birleştirerek yeniden inşa edilmesinin ve Cağaloğlu’nda eski adı ile Bab-ı Ali Kitapçılar Sokağı’nın yenilenmesinin sözünü veriyor.

Binali Yıldırım, seçildiği takdirde İstanbul’da gerçekleştirmeyi planladığı kültür-sanat projeleri arasında 18 kültür merkezi ve 22 müzenin yanı sıra İstanbul’daki popüler tiyatro ve sanat merkezlerinin yenileme çalışmaları da yer alıyor. Projeler kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava, Harbiye Muhsin Ertuğrul, Fatih Reşat Nuri ve Kadıköy Haldun Taner Sahnelerinin yenilenerek hem kapasitelerinin hem de konforunun arttırılması düşünülüyor. Ekrem İmamoğlu ise şehir tiyatrosu sahne sayını 2 katına çıkarılmasının, yeni kültür merkezlerinin ve 15 müzenin İstanbul’a kazandırılmasının yanı sıra tüm gençlerin İBB kültür sanat etkinliklerinden %40 indirimli yararlanmasını vaat ediyor.

ENERJİYE YATIRIM ARTACAK
İstanbul’da Yapılması Planlanan Tesisler ile Hem Enerji Üretiminin Hem de Yapılacak Tasarrufun Artması Planlanıyor
Yerel seçim öncesinde iki aday da İstanbul için enerji, bilişim ve teknoloji alanında çok ciddi projeler açıklamış durumda. Özellikle güneş, rüzgâr ve atıklardan elde edilecek enerji için iki aday da gerek santraller gerekse kurulacak paneller ile İstanbul’un çok fazla enerji üreteceğini vaat ederken, Ekrem İmamoğlu İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda, İstanbul’daki açık ve kapalı otoparklarda yapılacak güneş panelleri ve kuzey güney sahillerine kurulacak rüzgâr gülleriyle enerji üretimini sağlayacağını vaat etti. Bununla birlikte Binali Yıldırım ise yeni açılacak 10 tesis ile İstanbul’un yılda 496 mw/h enerji üretip yılda 1 milyar 300 milyon TL tasarruf edeceğini açıkladı.
Adaylar tarafından açıklanan bilişim ve teknoloji konulu projeler çoğunlukla teknoloji geliştirme merkezi kurmak oldu. Her iki aday da bir merkezi Gaziosmanpaşa ilçesinde kurmayı planlarken, Binali Yıldırım’ın açıkladığı merkezlerden biri tarımsal teknoloji ile ilgili Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı merkezlerden biri ise endüstri ile ilgili oldu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Eyvah, eyvah aklıyorlar! MASAK: Örgüt yok, kara para yok, vergi kaçırma var

Dilan – Engin Polat çiftinin 909 sayfalık, merakla beklenen MASAK raporu açıklandı. Raporda, sahte fatura …

Bir yanıt yazın