Bugun...
Dolar: 3.8269
Euro : 4.6778

Konuk YazarZaharieva: Türkiye olmadan AB asla yapamaz

Tarih: 08-01-2018 23:00:00 + -


Bulgaristan'daki Türk iş sektörünün kuvvetli olduğunu ve daha da genişleyebileceğini vurgulayan Zaharieva, iki ülkenin erişim, doğalgaz aktarımı ve daha bir hayli alanında karşılıklı çıkarları bulunduğuna değinerek,"Son iki aydaki pozitif gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Bulgaristan'ın AB Konseyi dönem başkanlığı takviminde bulunmuyor olmasına karşın bir AB-Türkiye doruğunun tertip etmesinin olası olduğunu düşünüyorum." dedi.


Zaharieva: Türkiye olmadan AB asla yapamaz

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, “Türkiye, Avrupa Birliği'nin (AB) yakın ortağı olmadan ne AB’nin dış hudutlarını başarıyla savunmak ne de terörizmle mücadelede başarılı olmak olası.' diye konuştu.
Zaharieva, Bulgaristan Milli Televizyonuna (BNT) yaptığı izahta Başbakan Boyko Borisov ile yaptığı Türkiye ziyaretinin hemen peşinden ikili ilişkilerdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra dünyada ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığı müzakerelerin faydalı geçtiğine işaret eden Zaharieva, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa-Türkiye ilişkilerinde pozitif sinyaller alıyoruz. Türkiye ziyareti esnasında reisicumhur, başbakan ve dışişleri bakanı ile müzakerelerimizde, arkadaşlar arasındaki meseleleri gözardı etmeden, olumlu şeylere odaklanmamız gerektiği ile ilgili mutabık kaldık. Türkiye, AB'nin yakın ortağı olmadan ne AB'nin dış hudutlarını başarıyla savunmak ne de terörizmle mücadelede başarılı olmak mümkün." Türkiye'nin Bulgaristan ve AB'nin en ehemmiyetli ekonomik ortaklarından biri olduğuna dikkati çeken Zaharieva, ilişkilerin daha da gelişebileceğini kaydetti.


Bulgaristan'daki Türk iş sektörünün kuvvetli olduğunu ve daha da genişleyebileceğini vurgulayan Zaharieva, iki ülkenin erişim, doğalgaz aktarımı ve daha bir hayli alanında karşılıklı çıkarları bulunduğuna değindi.

Zaharieva, "Son iki aydaki pozitif gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Bulgaristan'ın AB Konseyi dönem başkanlığı takviminde bulunmuyor olmasına karşın bir AB-Türkiye doruğunun tertip etmesinin olası olduğunu düşünüyorum." dedi.

Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığına ilişkin yapılacak tüm toplantılara Türkiye'nin alakalı bakanlarını da çağrı edeceklerini anlatan Zaharieva, şunları kaydetti: "Bulgaristan Cumhurbaşkanı Ruman Radev'in hane sahipliğinde ve Başbakan Boyko Borisov'un organizasyonunda Sofya'da tertip edecek AB-Batı Balkanlar doruğunun odağı, Batı Balkanlar olacak ancak bu, AB-Türkiye konulu bir toplantının tertip etmeyeceği mananına gelmez. Bence Bulgaristan'ın dönem başkanlığı sırasında AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin normalleştirilmesi için yapılabilecek birçok şey var."

Türkiye'nin finansmanı ile restore edilen İstanbul'daki Sveti Stefan Kilisesi'nin açılış merasimine de değinen Zaharieva, "Dini ve kültürel kalıtların savunma altında olması gerekiyor. Açılış merasimine katılım, dinler arası ilişkilerin nasıl olması gerektiği konusunda güzel bir örnek teşkil etti. Toleranslı olmalıyız. Son zamanda ağır basan nefret dilinin dünyaya katiyen refah getirmeyeceği bellidir." diye konuştu.
Bu haber 127 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
12130 Okunma
287 Okunma
277 Okunma
247 Okunma
241 Okunma
222 Okunma
214 Okunma
210 Okunma
210 Okunma
201 Okunma
12130 Okunma
6171 Okunma
1288 Okunma
891 Okunma
890 Okunma
584 Okunma
584 Okunma
565 Okunma
438 Okunma
430 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI