Bugun...
Dolar: 3.9738
Euro : 4.9014

Konuk YazarZaharieva: Türkiye olmadan AB asla yapamaz

Tarih: 08-01-2018 23:00:00 + -


Bulgaristan'daki Türk iş sektörünün kuvvetli olduğunu ve daha da genişleyebileceğini vurgulayan Zaharieva, iki ülkenin erişim, doğalgaz aktarımı ve daha bir hayli alanında karşılıklı çıkarları bulunduğuna değinerek,"Son iki aydaki pozitif gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Bulgaristan'ın AB Konseyi dönem başkanlığı takviminde bulunmuyor olmasına karşın bir AB-Türkiye doruğunun tertip etmesinin olası olduğunu düşünüyorum." dedi.


Zaharieva: Türkiye olmadan AB asla yapamaz

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, “Türkiye, Avrupa Birliği'nin (AB) yakın ortağı olmadan ne AB’nin dış hudutlarını başarıyla savunmak ne de terörizmle mücadelede başarılı olmak olası.' diye konuştu.
Zaharieva, Bulgaristan Milli Televizyonuna (BNT) yaptığı izahta Başbakan Boyko Borisov ile yaptığı Türkiye ziyaretinin hemen peşinden ikili ilişkilerdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra dünyada ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığı müzakerelerin faydalı geçtiğine işaret eden Zaharieva, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa-Türkiye ilişkilerinde pozitif sinyaller alıyoruz. Türkiye ziyareti esnasında reisicumhur, başbakan ve dışişleri bakanı ile müzakerelerimizde, arkadaşlar arasındaki meseleleri gözardı etmeden, olumlu şeylere odaklanmamız gerektiği ile ilgili mutabık kaldık. Türkiye, AB'nin yakın ortağı olmadan ne AB'nin dış hudutlarını başarıyla savunmak ne de terörizmle mücadelede başarılı olmak mümkün." Türkiye'nin Bulgaristan ve AB'nin en ehemmiyetli ekonomik ortaklarından biri olduğuna dikkati çeken Zaharieva, ilişkilerin daha da gelişebileceğini kaydetti.


Bulgaristan'daki Türk iş sektörünün kuvvetli olduğunu ve daha da genişleyebileceğini vurgulayan Zaharieva, iki ülkenin erişim, doğalgaz aktarımı ve daha bir hayli alanında karşılıklı çıkarları bulunduğuna değindi.

Zaharieva, "Son iki aydaki pozitif gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Bulgaristan'ın AB Konseyi dönem başkanlığı takviminde bulunmuyor olmasına karşın bir AB-Türkiye doruğunun tertip etmesinin olası olduğunu düşünüyorum." dedi.

Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığına ilişkin yapılacak tüm toplantılara Türkiye'nin alakalı bakanlarını da çağrı edeceklerini anlatan Zaharieva, şunları kaydetti: "Bulgaristan Cumhurbaşkanı Ruman Radev'in hane sahipliğinde ve Başbakan Boyko Borisov'un organizasyonunda Sofya'da tertip edecek AB-Batı Balkanlar doruğunun odağı, Batı Balkanlar olacak ancak bu, AB-Türkiye konulu bir toplantının tertip etmeyeceği mananına gelmez. Bence Bulgaristan'ın dönem başkanlığı sırasında AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin normalleştirilmesi için yapılabilecek birçok şey var."

Türkiye'nin finansmanı ile restore edilen İstanbul'daki Sveti Stefan Kilisesi'nin açılış merasimine de değinen Zaharieva, "Dini ve kültürel kalıtların savunma altında olması gerekiyor. Açılış merasimine katılım, dinler arası ilişkilerin nasıl olması gerektiği konusunda güzel bir örnek teşkil etti. Toleranslı olmalıyız. Son zamanda ağır basan nefret dilinin dünyaya katiyen refah getirmeyeceği bellidir." diye konuştu.
Bu haber 184 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
120 Okunma
115 Okunma
110 Okunma
96 Okunma
95 Okunma
72 Okunma
69 Okunma
67 Okunma
64 Okunma
61 Okunma
42 Okunma
773 Okunma
539 Okunma
460 Okunma
392 Okunma
364 Okunma
351 Okunma
351 Okunma
341 Okunma
340 Okunma
339 Okunma
338 Okunma
334 Okunma
330 Okunma
316 Okunma
311 Okunma
310 Okunma
304 Okunma
294 Okunma
1219 Okunma
1136 Okunma
926 Okunma
773 Okunma
695 Okunma
635 Okunma
628 Okunma
617 Okunma
616 Okunma
616 Okunma
615 Okunma
601 Okunma
578 Okunma
551 Okunma
542 Okunma
539 Okunma
532 Okunma
517 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Regaib kandili
  Regaib kandili
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 1. Regaib kandili
 2. Mübarek Üç Aylar
 3. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 4. Hırs, insanı felakete sürükler
 5. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 6. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
VİDEO GALERİ
YUKARI