Bugun...
Dolar: 3.9168
Euro : 4.8261

Konuk Yazar


Yunus Uzunlular


Facebookta Paylaş

Che-Gandi-Alparslan Çelik
Tarih: 12-05-2016 14:30:00 Güncelleme: 12-05-2016 14:30:00


Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 doğum tarihi- 9 Ekim 1967), Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı. Küba gerillaları ile Enternasyonalist  gerillaların lideri ve devrimci.1959 yılında Küba'da yönetimi ele geçiren Fidel Castro'nun askeri nitelikli 26 Temmuz hareketinin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba'dan ayrıldı..

 İlk olarak Kongo-Kinşasa'ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri'nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya'ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967'de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera'da Bolivya Ordusu'nun elindeyken öldürüldü. dünya görüşü tartışılabilecek, ama inandığı doğrular uğruna tutarlı bir şekilde mücadele etmesi konusunda kimsenin bir şey diyemeyeceği, dünya tarihinin en önemli kişiliklerinden biri…

Gandi,(d. 2 Ekim 1869– ö. 30 Ocak 1948) Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür..

 Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandhi, İngiliz sömürgeciliğine karşı Hint milli hareketinin, 1919-1948 yılları arasındaki en önemli lideriydi.Ülkemizde yakınen bilinen  özgürlük için mücadele veren yabancı kahramanların başında gelmektedir..

Evet bu iki isim ülkemizde yakinen bilinmekte ve incelenmektedir. Peki bizim hiç mi yakın tarihte özgürlük için mücadele etmiş kahramanımız bulunmamaktadır. Elbette ki bulunmakta. Hem de birden fazla yüzlerce, mesela  birini  kısaca anlatalım…

ALPARSLAN ÇELİK…(TÜRKMENDAĞI KARTALI)

33 yaşında Türk İslam davasına gönül vermiş bir ülkücü. Eski bir taş medreseli olan MHP Keban Belediye Başkanı Ramazan Çelik’in oğlu. 3 Yıldır  Suriye’de. Yanındaki mücahit arkadaşlarıyla Türkmen Cephesi saflarında savaşıyor. 2’inci sahil Tümeninde komutan. Şu anda İzmir F tipi cezaevinde tutuklu..

Bana göre, 40 kişiyle Çin Sarayı’nı basan Kürşat Atanın 21 yüzyıldaki ruhudur bu ruh, bazen de  Nemrut’un ateş çemberinde İbrahim’in (A.S.) delilerinin duruşudur bu duruş…

Öyle ki 1071 Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın, "Askerlerim Yiğitlerim”! Biz ne kadar az olursak olalım, düşman ne kadar çok olursa olsun, bütün Müslümanların, zaferimiz için dua ettikleri şu anda, kendimi düşman üzerine atacağım. .

Ya zafer kazanırız, ya şehit olarak cennete gideriz. İsteyen benimle gelsin, isteyen geri dönsün. Ben memleket için, İslâm için ölüme koşuyorum. Beni takip edenler ve kendilerini  Yüce Allah'a adayanlardan şehit olanlar Cennet'e, sağ kalanlar ise ganimete kavuşacaklardır. .

Ayrılanları ahi-rette ateş; dünyada da alçaklık beklemektedir”. Duasıyla, Bayırbucak Türkmenlerinin vatan savunmasını yapan komutan Alparslan’ın   “Türkmen Dağı Akdeniz’in Çanakkalesi’dir” buradaki tüm hesapları görerek söyledik. Türkmen Dağı, hesaptaki Kürdistan’ın Akdeniz’e açılan kapısı bu kapıya izin vermeyeceğiz, Türkiye’nin namusu, bütün Türk dünyasının birleşmesindeki ilk vatan toprağıdır. Türkmen Dağı’nda verdiğimiz şanlı mücadele aynı zamanda tüm dünyanın terör şebekelerine (PKK, IŞİD, Hizbullah) karşı verilen mücadeledir. Şunu da herkes bilsin ki Türkmendağı düşmeyecektir. Yılmayacağız, yıkılmayacağız, savaşacağız ve başaracağız..

Allah tüm Müslümanları korusun. işte bu dua ve temenni geçmişin bugüne sirayetidir. Ölümden korkmadan onlarca arkadaşını toprağa verip, ‘’Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır’’ diyerek cephede en ön safta savaşan Türkmendağının kartalı Alparslan Çelik unutulmamalı ve sahip çıkılmalıdır.

Che, Gandi ve Çelik. Evet değerlerimize sahip çıkmalıyız. Elin yabancısının verdiği mücadele ülkemizde nesilden nesile aktarılırken, kendi öz kardeşimizin verdiği mücadeleyi ne yazık ki göremeyecek kadar kör, duyamayacak kadar sağır olmamalıyız. Ahde vefa imandandır…

Alparslan Çelik onurumuzdur.Bu yazı 2347 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
575 Okunma
563 Okunma
490 Okunma
443 Okunma
440 Okunma
434 Okunma
381 Okunma
341 Okunma
339 Okunma
339 Okunma
337 Okunma
331 Okunma
330 Okunma
324 Okunma
317 Okunma
317 Okunma
314 Okunma
310 Okunma
5440 Okunma
1150 Okunma
1066 Okunma
884 Okunma
652 Okunma
630 Okunma
625 Okunma
591 Okunma
586 Okunma
577 Okunma
577 Okunma
577 Okunma
575 Okunma
573 Okunma
563 Okunma
563 Okunma
549 Okunma
540 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 1. Mübarek Üç Aylar
 2. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 3. Hırs, insanı felakete sürükler
 4. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 5. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 6. İman edip amel eden kurturul
VİDEO GALERİ
YUKARI