Bugun...
Dolar: 3.8269
Euro : 4.6778

Konuk Yazar


Yunus Uzunlular


Facebookta Paylaş

Samimiyet ve fitne…
Tarih: 06-05-2016 11:05:00 Güncelleme: 06-05-2016 11:05:00


Tarih boyunca insanlık her vakit  samimiyet testinden geçmiş, Allah (c.c)  emir ve yasaklarına gerçek ve samimi bağlamda çok az insan uymuştur. Belki de bugün  insanların en büyük sorunudur, samimiyeti yaşamamak..!  Allah’a gerçek anlamda iman edip, sağlam bir halet-i ruhiye içerisinde bulunarak,  samimi imanla kişinin ibadetleri Allah katında değer kazanır.

"Ama sizden kim Allah'a ve Resûlüne gönülden -itaat eder ve salih bir amelde bulunursa, ona ecrini iki kat veririz. Ve Biz ona üstün bir rızık da hazırlamışızdır." (Ahzab Suresi, 31)

Etrafındaki insanları, grupları hoşnut edebilmek için, herkesin nabzına göre şerbet vermek, zevkine ve görüşlerine göre  yapmacık tavırlar sergilemek, müdürüne, amirine, başkanına şirin görünmek maksadıyla bukelemun misali renkten renge girmek… bu samimiyetten uzak davranışlar Alllah’ın insana vermiş olduğu akıl ve feraset sayesinde net şekilde anlaşılır. Gerçek kişiliklerini saklayan bu türk insanların toplum nazarındaki yeri hiçde güven vermeyen bir insan imajından başka bir şey değildir.

"Eğer Biz dilersek, sana onları elbette gösteririz, böylelikle onları simalarından tanırsın. Andolsun, sen onları, sözlerin söyleniş tarzından da tanırsın. Allah, amellerinizi bilir." (Muhammed Suresi, 30)

Samimi Müslüman dünyanın en kaliteli, en çağdaş, en modern, en temiz,en vatansever insanıdır. samimi Müslüman, iman hakikatleri anlatır, fitneden uzak durur.

Hz. Peygamber (s.a.v.) vuku bulan fitneler karşısında takınılacak tavır hususunda şöyle buyurmuştur: “Kıyametten hemen önce karanlık gece parçaları gibi fitneler zuhur edecektir. O esnada kişi mümin olarak sabahlar, akşama kâfir çıkar, mümin olarak akşamlar, sabaha kâfir çıkar. Fitne esnasında oturan ayakta olandan daha hayırlıdır. Yürüyen koşandan daha hayırlıdır.” (Ebû Davud, Fiten 2, Tirmizi, Fiten 33)

Fitne ateşini söndürmekte samimi  hareket etmek, dedikodulara aldırmamak, olayların arka planını görebilmek menfaat, sevgi ve nefret duygularından uzak kalarak objektif hareket etmek asıldır. Yalan-yanlış her sözü etrafa yaymak, kitleleri tahrike yönelik hareketlerde bulunmak bir Müslümana asla yakışmaz. Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdular “Her duyduğunu başkasına aktarmak, kişiye yalan olarak yeter.” (Müslim, Mukaddime)

“Hakkında bilgin olmayan şeyin peşine düşme, çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi de yaptığından sorumludur.” (İsra, 36) “Ey iman edenler! Şayet fâsıkın birisi size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa fenalık edersiniz de sonra ettiğinizden pişman olursunuz.” (Hucurât, 6)

Allah (c.c) bizlere samimi Müslüman Türk gibi yaşamayı nasip etsin. Bizleri fitne, dedikodu ve gıybeten uzak eylesin..Bu yazı 1771 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
12129 Okunma
287 Okunma
277 Okunma
247 Okunma
241 Okunma
222 Okunma
214 Okunma
210 Okunma
208 Okunma
201 Okunma
12129 Okunma
6171 Okunma
1288 Okunma
890 Okunma
890 Okunma
584 Okunma
584 Okunma
565 Okunma
438 Okunma
430 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI