Bugun...
Dolar: 3.9168
Euro : 4.8261

Konuk Yazar


Öğ. Grv. Osman Türk


Facebookta Paylaş

Uyuşturucu ile mücadele
Tarih: 12-01-2018 11:29:00 Güncelleme: 12-01-2018 21:59:00


“Sigaranın dumanını yel alır, parasını el alır,belası sana kalır.” (Atasözü)

Gençlerin en büyük problemi olan uyuşturucu, Türkiye’nin kronikleşmiş bir hastalığıdır. Aslında sadece Türkiye değil, tüm ülkelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Yerinde ve son çıkışı yapan içişleri bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun söylediği ve belirtmek istediği durum apaçık ortadır. Soylu’nun "Genel Güvenlik ve Uyuşturucu ile Mücadele" istişaresinde dile getirdiği şu cümle: "Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmayan polis görevini yapmamıştır. Benim ülkemin gencinin canına mal olacak bir kişiye gereğini yerine getirme görevidir. Suçunu bana atsın. Bunun suçu neyse, 5 yıl içeride yatmaksa yatarız, 10 yıl içeride yatmaksa yatarız, 20 yıl içeride yatmaksa yatarız. Hiç umurumuzda bile olmaz" durumun ciddiyeti bakımında kayda değer, kararlılığın ifadesidir.

Bazı kesimlerce Soylu’nun kullanıldığı üslup açısında eleştirenlerin olması bu durum karşısında çok samimi olmadıkları kanıtıdır. Her gün gençleri tuzağına düşüren ve ailelerin yüreklerini yakan manzara karşısında sessiz kalmak kabul edilir bir durum değildir. İfade etmek istediği ve durumun ciddiyetini belirtmek açısında kullanıldığı sözler herkesçe malumdur. Artık uyuşturucu furyası alıp başını gittiğini, bu duruma dikkat çekmek ve önlem almak için kesinkes kararların alınması gerektiğini belirtmiş ve kararlığın ifadesidir. Bunun aksisini düşünmek hem gençlere hem de gençliğe haksızlık olacaktır. Gelinen duruma vicdanların rahatsız olduğu delilidir. 

Bu konunun gündeme gelmesinin yanı sıra uyuşturucu ile ilgili mevcut yasada bulunan kanunları gözden geçirilmesi elzem kılmıştır. Yasada boşluk bulunması veya caydırıcılığı olmaması bu ticareti daha da cazibeli hale getiriyor. Şu durumda eksik veya ihmallere fırsat veren durum varsa yeniden gözden geçirilmeli, en ağır şekilde yeniden kanunlar yapılmalıdır. Yasaları gören veya okuyan olursa uyuşturucu ile uğraşmak hayatlarına mal olacağını bilmesi çok önemlidir. Bir gencin hayatına sebep olmak, kendi hayatına da mal olacak olması açısından önemlidir. Hayatları karartanları en ağır şekilde cezalandırması gerekir.

Uyuşturucu ticaretin ilk hedefi ilkokul çağındaki gençleri tuzağına düşürmektedir. Buradaki asıl amaç terör örgütlerini ayakta tutabilmektir. Çünkü yapılan araştırmalara bakılınca Türkiye’de terörün var olabilmesi için gençleri uyuşturucuya bağlı kılıp, her istediğini rahat bir şekilde yaptırmaktır. Bu şekilde hem gençlerin hayatlarını ipotek altına alıyor hem de teröre finansman sağlamaya çalışıyor. Uyuşturucuyu önlemek demek, terörü bitirmek demektir. En büyük para kaynağı kesildiği zaman, en büyük darbe vurulmuş demektir. Onun için uyuşturucu deyip geçememek lazımdır.  

Bu satıcalar olmak üzere her kademesinde bulunan kişiler yalnızca uyuşturucu ile sınırlandırmak eksik olur. Her biri birer terör örgütüne kaynak sağlıyor. Bu durumu görmeden ne terörle mücadele ne de uyuşturucu ile mücadele edilebilir. Gençleri korumak ve aileler çocuklarını rahat bir şekilde okula göndermeleri için kolluk kuvvetlerine ve emniyet mensuplarına yardımcı olmak gerekir, gereklidir. Gençlere daha iyi gelecek sağlamak için, öncelikle sağlıklı bir hayat sunmak lazım. Bunun başında ise uyuşturucudan uzak tutmak gerekir. Ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor, yalnızca okula göndermekle olmayacağı gibi takibini da yapmak ve üzerinde durulmalıdır.

Vesselam!Bu yazı 524 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
513 Okunma
447 Okunma
400 Okunma
371 Okunma
340 Okunma
333 Okunma
302 Okunma
299 Okunma
298 Okunma
297 Okunma
293 Okunma
288 Okunma
286 Okunma
282 Okunma
281 Okunma
275 Okunma
272 Okunma
270 Okunma
5368 Okunma
1083 Okunma
1001 Okunma
838 Okunma
608 Okunma
585 Okunma
581 Okunma
544 Okunma
543 Okunma
534 Okunma
534 Okunma
529 Okunma
529 Okunma
517 Okunma
513 Okunma
507 Okunma
495 Okunma
465 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 • İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
  İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
 • Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
  Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
 • İbadet, emredileni yapmaktır
  İbadet, emredileni yapmaktır
 1. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 2. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 3. İman edip amel eden kurturul
 4. İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
 5. Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
 6. İbadet, emredileni yapmaktır
VİDEO GALERİ
YUKARI