Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk Yazar


Öğ. Grv. Osman Türk


Facebookta Paylaş

Suriye üzerinden yeni hesaplar
Tarih: 13-04-2018 11:28:00 Güncelleme: 13-04-2018 17:50:00


“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.” Yaşa Kemal

Suriye’de kimyasal silah kullanılması iddiası sonrası başlayan kriz, büyük güçlerin karşı karşıya gelmesi sürecini hızlandırdı. Son zamanlarda gündem öyle hızlı bir şekilde değişiyor ki takip etmekte zorlanıyor insan. Gün içinde hem ülke hem de dünyayı ilgilendiren konular konuşuluyor. Herkesi ilgilendiren konuların başında gelen Suriye, yeniden sert rüzgârları estirmeye başladı.

Doğu Guta’ya bağlı Duma’da kimyasal sonucu gerçekleşen ve yetmişin üzerinde masum insanın öldürülmesi, ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirdi. Bıçakların çekildiği bu süreç herkesi büyük endişe ve korku sarmış durumda. Çünkü bu hesaplamanın altında ölen insanların canları değil, aksine güç ve teknolojik anlamda gövde gösterisi yapmak yatıyor.

Dış güçlerin müdahalesini bir tarafa bırakırsak, Suriye’nin de geçmişi çok parlak değildir. Baba Esad, Suriye’yi baskıcı ve otoriter yönetimle yirmi dokuz yıl idare etti. Babadan oğula geçen yönetim anlayışı hiç değişmedi. Katliamlar Esadlar döneminde de varlığını her zaman devam ettirdi. Beşar Esad tarafında uygulanan politika herkesçe malumdur. 2011’de başlayan demir yumruk yönetimi milyonlarca insanın ölmesi ve yurdundan olmasına sebep olmuştur. İktidar bunların gözlerini karartmış, hiçbir şey görmez oldular.

Türkiye artık bölgede egemen güç olduğu herkesçe malumdur. Durum böyle olunca bölgeye yerleşmek isteyenler de hesapları yeniden yapmaya başladı. Türkiye’nin S400 konusunda Rusya ile anlaşması, haliyle Batılı ülkeleri kızdırması kaçınılmaz oldu. Üstelik Akkuyu nükleer santralin yine Rusya işbirliği ile atılması ve hala 3. Havalimanı hazmedemeyen gruplar hain planlarını uygulamaya başladılar. Bu iş nasıl olacak? Terör örgütleriyle elini kolunu bağlamaya çalışacaklarını düşünen gruplar, büyük bir yanılgının içine düştükleri kaçınılmaz oldu. Fırat kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı iyi bir ders niteliği oldu.

ABD ve türevleri Ortadoğu coğrafyasında terör örgütlerini beslemesi herhalde boşuna değildir. Yıllardır YPG/PYD üzerinde büyük bir bölge keşfi yapanlar, oradan elini kolunu sallayarak çıkacaklarını düşünmüyorum. Çünkü yeraltı kaynakları bakımdan zengin olan bölge, emperyalist düşüncelerin iştahını kabartmış durumda. Buralara yerleşmek için bir bahane ile girmeye çalışacaklar. Bu bağlamda bakıldığında Irak örneği ortadadır, unutmamalı ve unutturulmamalıdır. DEAŞ’ı bahane ederek girdikleri oyunu Türkiye’nin bozması canlarını sıkmıştır. Çünkü öyle bir büyüttüler ki örgütü, kimse baş edemez izlemi yarattılar. Ama Türkiye önünde hiçbir varlık göstermeyince işin aslıda ortaya çıkmış oldu.

Muazzam bir silah yarışına giren ABD ve Rusya, hesapları üs kurmadan tutun da yeraltı kaynaklara sahip olmak için sürekli karşı karşıya gelecek gibi görünüyor. Aslında her ikisinin de oradaki insanların mağduriyeti değildir. Türkiye’nin çabalarına azıcık biraz destek vermiş olsaydı bugün milyonlarca insan mağdur edilmezdi. Türkiye’nin üzerine düşen görev aklıselim hareket ederek varlığını muhafaza etmek, bölgedeki tansiyonu düşürmelidir. Bölgedeki huzur ve istikrar ancak ve ancak Türkiye önderliğinde olabilir. Çünkü hesapları menfaat, çıkar ve ölümler üzerinde değil, aksine insanlık üzerine inşa etmiştir.

 

Vesselam!Bu yazı 156 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
330 Okunma
311 Okunma
308 Okunma
302 Okunma
288 Okunma
284 Okunma
281 Okunma
274 Okunma
271 Okunma
231 Okunma
223 Okunma
217 Okunma
216 Okunma
212 Okunma
195 Okunma
742 Okunma
721 Okunma
694 Okunma
683 Okunma
593 Okunma
590 Okunma
568 Okunma
559 Okunma
557 Okunma
552 Okunma
551 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
536 Okunma
527 Okunma
526 Okunma
525 Okunma
519 Okunma
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI