Bugun...
Dolar: 3.8718
Euro : 4.5662

Konuk Yazar


Nazlı Çalışkan


Facebookta Paylaş

Atlantik İttifakı çöküyor!..
Tarih: 01-12-2017 19:02:00 Güncelleme: 01-12-2017 19:02:00


Almanya’nın meşhur gazetesi “Frankfurter Allege meine Zeitung” 20 Kasım 2017 tarihli sayısında “Atlantik sonrası dünya” başlıklı uzun bir yazı yayınladı. Bu uzun yazıdan bazı başlıklar ise şöyle idi: Atlantik ittifakının çöktüğünü…  Avrupa’nın yeni dünya düzenine hazırlanması gerektiğini… Ve ABD’nin giderek çöktüğünü, Trump’ın bu çöküşü idare eden bir memur olduğunu delilleriyle açıklamaktadır.


Baba Bush’un ilan ettiği Yeni Dünya Düzeni ve Fas’tan Endonezya’ya kadar 22 İslam ülkesinin sınırlarını değiştirme, istikrarsızlık, bazı iktidarları yıkma, yeni kanton (şehir) devletler kurmayı hedefleyen “Büyük Ortadoğu Projesi” strateji uzmanlarına göre çöküyor. Ve Trump bu çöküşü hızlandırıyor. ABD Irak’ı işgal ederken en az 40 ülke ABD’yi destekliyordu. Şimdi ise tarihî ve ayrılmaz dostu İngiltere bile karşısındadır. Ve dünyanın süper gücü ABD PKK ve PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ve YPG’ye muhtaç hâle gelmiştir.


DEAŞ denilen terör örgütünü daha doğrusu katiller çetesini ABD’nin Obama iktidarı tarafından kurulduğu Trump’ın itirafıdır. ABD’nin yeni silahı terör ve haçlı ordusu ise DEAŞ, PKK, YPG, PYD, DHKP-C ve dünyadaki diğer terör örgütleridir. Rakka’da tahliye edilen ve ABD askerleri ve PYD himayesinde çıkan DEAŞ’lı teröristleri uçaklarla ve çeşitli yollarla Afganistan, Mısır, İngiltere, Lübnan, Irak, Suriye, Nijerya, Türkiye, Libya ve çeşitli yerlere gönderdi. Mısır ve Nijerya’daki camilere yapılan terör saldırıları ABD’nin (CIA’nın emri ile yapılmıştır.) Mısır’a ait Sina Yarımadası İsrail’e verilecek. Mısır’a da Libya’nın bir bölümü verilecek.


Geçmişte düşman komünizm idi. Şimdi ise İslamofobidir. ABD liderliğindeki Hıristiyan Batı güç dengesinde çöküntü vardır. Dünya dengesinde eksen hızla Batı’dan Doğu’ya (Türkiye-Rusya-İran-Çin-Hindistan) güç dengesine kaymaktadır. Dünyada öyle hızlı gelişmeler oluyor ki; dostlar düşman, düşmanlar müttefik oluyor. Dünya hızla değişiyor. Yeni Dünya Düzeni ve dengeler ortaya çıkıyor. ABD Suriye’de YPG, PYD, Irak’ta Peşmerge ve İran’da PJAG’ı eğitiyor ve silahlandırıyor. Stratejisi kaos ve savaştır. Suriye’yi 4, Irak’ı 3 ve S. Arabistan’ı 7 parçaya bölmek istiyor. Ama bu kötü niyeti kursağında kalacaktır.


ABD’nin bir hedefi de İngiltere’yi bölgeden uzaklaştırmaktır. Rakka’dan çıkan DEAŞ’lıların bir kısmı Londra’ya gitti. PYD üniforması giyen ABD askerleri DEAŞ içindeki İngilizleri katletti. Ve DEAŞ’ın içinde bulunan İngiliz ordusunun 70 “Special Air Service” askerî gücü Rakka tahliyesinden 5 gün önce ABD uçakları tarafından katledildi. DEAŞ liderlerinin bir kısmı Rakka’dan Daho’daki Amerikan üssündedir.


ABD Genelkurmay Başkanı Dunford “Bir an önce Türkiye’ye askerî operasyon şart. Orta Doğu elimizden kayıyor. Başka seçeneğimiz yok. YPG ile hedeflediğimiz menzile gidemeyiz. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki gücümüz erimekte” diyerek Trump’a sert çıktı. Trump da sert bir tonla karşılık verdi. Pentagon ve Beyaz Saray şu anda aynı çizgide değildir...Bu yazı 77 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
956 Okunma
400 Okunma
373 Okunma
245 Okunma
238 Okunma
221 Okunma
208 Okunma
203 Okunma
199 Okunma
198 Okunma
1043 Okunma
956 Okunma
832 Okunma
806 Okunma
537 Okunma
511 Okunma
453 Okunma
449 Okunma
448 Okunma
429 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI