Bugun...
Dolar: 3.8718
Euro : 4.5662

Konuk Yazar


Aziz Dağtekin


Facebookta Paylaş

Vatan sevgisi imanda saklı!
Tarih: 02-12-2017 22:00:00 Güncelleme: 02-12-2017 22:00:00


Vatan sevgisinin ne olduğunu anlamayan bazı zevzekler “Vatan sevgisi imandandır” sözünün hadis olmadığını alaylı bir şekilde söyleyerek, vatan sevgisini hafife almanın yollarını arıyorlar.Bu gafil zevzekler, hatta vatana zarar vermenin mubah olabileceğini de öne sürebiliyorlar. Oysa İslam dini, bir bütün olarak hayatın her yönünü içine alır. Bu selbedir ki vatan ve devlet anlayışını belirli sınırlar içerisinde değerlendirmiştir.

Örneğin oturduğu eve veya uhdesinde bulundurduğu bir malına saldırı düzenlendiği zaman, onu korumak ve kendini müdafaa etmek dinimizin bir emridir. Bu yolda ölse şehit olur. Vatan ise bütün Müslümanların ortak evidir. Onu korumak ve muhafaza etmek ise bütün Müslümanların ortak görevidir.

Peygamber Efendimiz Medine’ye hicret edince, orada bulunan Yahudilerle bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşmada geçen önemli maddelerden biri de "vatanları olan Medine’ye bir saldırı olursa beraber savunma yapacakları" konusuydu. Demek ki vatanımızı korumak için gayri Müslimlerle bile anlaşma yapılabilir ve vatan ne pahasına olursa olsun korunması gerekir.

Öyleyse bir Müslüman dinini, namusunu, canını ve malını vatan ve devletiyle korur. Vatanına bir Müslüman devlet bile saldırsa onu korumak Dinimizin emridir. Yerler ve zamanlar, içerisinde olan kimseler ve yapılan işlere göre değer kazanır. Bu açıdan bir İslam devleti olan bu memleketin, bu toprakların ve içinde yaşayanların korunması ve devam etmesi noktasından vatan, bayrak ve devletin varlığını zorunlu kılmaktadır.

Bazı alimler “Vatan sevgisi imandandır.” sözünün mevzu olduğunu söylese de manasının doğru olduğu ifade edilmiştir. Düşününüz, daha düne kadar Suriye’den ülkemize sığınan mültecilerin ortak vatanlarında paylaşamadıklarını bu gün ülkemizde çöplüklerde çöp toplayarak paylaşabiliyorlar. Bizi birbirimize düşman eden, kutuplara ayıran nedir? Toprak mı? Yani vatan mı, yoksa bizi vatansız bırakmak isteyen hainler mi? Bu soruların cevabını doğru olarak bulduğumuzda “Vatan sevgisinin imandan olduğunu” anlarız.

İşte bu yüzdendir ki, Türk için vatan sevgisinin imandan olduğunu anlayan hainler, Türk’ü vatansız, ezansız, bayraksız bırakmak için olmadık melanetler, oyunlar sergiletmektedirler. İslam’ın bayraktarlığını yapan, vatan sevgisinin imanda saklı olduğunu kendisine şiar edinen asil Türk Milleti, mazlumun yanında yer aldığı sürece sırtı yere gelemeyecektir. Allah peygamber efendimizin methiyesine mazhar olmuş asil Türk Milleti’ni vatansız, ezansız en önemlisi imansız bırakmasın. Çünkü vatan sevgisi imandandır.Bu yazı 829 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
956 Okunma
400 Okunma
377 Okunma
245 Okunma
238 Okunma
221 Okunma
208 Okunma
203 Okunma
199 Okunma
198 Okunma
1043 Okunma
956 Okunma
832 Okunma
806 Okunma
537 Okunma
511 Okunma
453 Okunma
449 Okunma
448 Okunma
429 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
  Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 • Kanaat etmek bir hazinedir
  Kanaat etmek bir hazinedir
 • helal kazanmanın üstünlükleri
  helal kazanmanın üstünlükleri
 • Topraktan hep güzel şeyler biter
  Topraktan hep güzel şeyler biter
 • Mevlid okumanın faydaları
  Mevlid okumanın faydaları
 • Mevlid merasimleri
  Mevlid merasimleri
 1. Günahlarından dolayı ümitsiz olmak
 2. Kanaat etmek bir hazinedir
 3. helal kazanmanın üstünlükleri
 4. Topraktan hep güzel şeyler biter
 5. Mevlid okumanın faydaları
 6. Mevlid merasimleri
VİDEO GALERİ
YUKARI