Bugun...
Dolar: 3.9492
Euro : 4.8495

Konuk Yazar


Aziz Dağtekin


Facebookta Paylaş

Dinde reformcular ve kadın hakları!
Tarih: 10-03-2018 21:35:00 Güncelleme: 10-03-2018 21:35:00


Son günlerde İslam Dinini tartışmaya açan bazı yobazların ve İngiliz Ajanların dini bilgisi az olan saf ve temiz insanlarımızı yanıltmaya devam ediyor olması bu saldırıya Diyanetin sessiz kalmasını hayra alamet olmadığını yorumluyoruz.

Çünkü İslam Dinini kasıtlı olarak tartışmaya açan bu hainlerin tek gayesi var o da insanlarımızı İslam Dininden uzaklaştırmak ve İslam Dininin çağın gerisinde kalmış gibi göstererek, tefrika ve kendilerine göre reform yapmak.

 İngiliz Ajanların bu hain ve sinsi planına karşı herkesin hazır ve uyanık olması gerekmektedir. İnançlı ama dini bilgisi az ama İslam Dinine inananların ailede karı-koca hakları ve bütün dinlerin tamamlayıcısı olan İslamiyet’i iyi öğrenmesi ve bilmesi gerekmektedir.

 İslam Dininin kadına gösterdiği üstün değerin başka hiçbir dinde olmadığını bilmek, hatta cahiliye döneminde kızlarını ve kadınlarını diri diri ölüme terk edenleri unutmamak gerekmektedir. Allah-ü Teala’nın ayet-i kerimde  “Ey insanlar! Şüphe yok ki,  biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.  Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”

Yine sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyurmaktadır; “Biliniz ki,   sizin, hanımlarınız üzerinde hakkınız olduğu gibi, hanımlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır.”

İnsan, akıllı, sorumluluk sahibi ve en şerefli varlık olmakla Allah katında özel bir değere sahiptir. Elbette insanoğlunun erkek ve kadın olarak farklı niteliklerle yaratılmasında sayısız hikmetler vardır. Ancak şu bir hakikattir ki, kadın ve erkek,  insan olma itibariyle aynı şerefi paylaşır; kul olma itibariyle de aynı sorumluluğu üstlenir.

Allah’ın rızasına uygun bir şekilde yaşamak; dünyada iyilik, adalet ve merhametin yayılması, kötülük, zulüm ve haksızlığın önlenmesi için çalışmak hem kadının hem de erkeğin vazifesidir. Nitekim Yüce Rabbimiz “Mümin olarak,  erkek veya kadın,  her kim salih ameller işlerse,  işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar” buyurmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de kadının toplum içindeki konumundan,  Allah katındaki değerinden ve haklarından bahseden çok sayıda ayet vardır.  İnsanlığın annesi Hz. Havva’dan itibaren tarihte iz bırakan nice kadın Kur’an’da anlatılır.  İmanı ve cesaretiyle Hz. Asiye, iffeti ve sabrıyla Hz. Meryem, sadakati ve teslimiyetiyle Hz. Hacer hepimize örnek gösterilir. Sevgili Peygamberimize ilk inanan ve onu bütün gücüyle destekleyen Hz. Hatice’dir.

Yüreğindeki tevhid aşkıyla İslam yolunda ilk kadın şehit Hz. Sümeyye'dir. Peygamberimizin hanesinden ilmi, sünneti ve hikmeti insanlığa taşıyan ise Hz. Aişe’dir. Bu nâdîde örneklerin ışığında dinimizin,  milletimizin ve medeniyetimizin kadına bakışı daima onun saygınlığını ve haklarını korumak üzerinedir. Kadına dair nerede köhne bir anlayış ve zalim bir davranış varsa, o cahiliye döneminin kalıntısıdır.

 

Her insan en temel hakları ile doğar ve cinsiyeti yüzünden bu hakları bir insandan esirgemek İslam’a da insafa da sığmaz. Sırf kız olduğu için bir çocuğun doğumuna üzülmek, onu hor görmek, eğitimden mahrum bırakmak,  zorla ve küçük yaşta evlendirmek zulümdür. Hâlbuki dört kız babası olan Sevgili Peygamberimiz kız çocuklarımızın bizim için rahmet ve mağfiret vesilesi olduğunu müjdeler ve: “...Her kim şu kız çocuklarını yetiştirirken birtakım zorluklara katlanırsa bu kızlar onun için cehennem ateşine siper olur” buyurur. Annelerimiz ise, bizim sevgi kaynağımız,  dua kapımızdır. Emeğinin hesabını tutmayan, karşılık beklemeden veren,  ayaklarının altına cennet serilen her anne, iyiliği ve ihsanı hak eder.

Erkek ve kadın için, aile kurmanın huzura kavuşmak anlamına geldiği hakikati bir ayette şöyle anlatılmaktadır: “İçinizden kendileri ile huzur bulacağınız eşler yaratıp, aranızda sevgi ve merhamet var etmesi,  Allah’ın varlığının ve kudretinin delillerindendir.  Şüphesiz bunda, düşünen bir toplum için dersler vardır” Eşimiz,  dünya hayatının yükünü birlikte taşıdığımız, üzüntü ve kedere beraber katlandığımız dert ortağımızdır. Yuvamızı, sevincimizi ve mutluğumuzu paylaştığımız hayat arkadaşımızdır. Peygamber Efendimiz  (s.a.s ) kadın ve erkeği “Bir bütünün birbirini tamamlayan iki yarısı” olarak tanımlar. Birbirine sevgi ve güvenle bağlanan,  birbirini koruyan ve destekleyen bir tutumu bizlere öğretir.  Zira sağlıklı, huzurlu ve güçlü bir toplumu kadın ve erkek birlikte inşa eder.

 

Bugün insanlık her konuda olduğu gibi, kadın hakları konusunda da çetin bir imtihandan geçiyor.  Dünyanın birçok yerinde savaş,  şiddet ve zorbalık herkesten çok kadınları vuruyor.  Acıyla kıvranan, hapsedilen,  göçe zorlanan kadınlar yardım bekliyor.

 Diğer yandan “Kadınlar hakkında Allah'tan korkun.  Çünkü siz,  onları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve Allah'ın adını anarak (nikâh kıyıp) kendinize helâl kıldınız buyuran bir Peygamber’in ümmeti olarak kimi zaman onun hassasiyetine sahip çıkamıyor. Hayatında tek bir defa bile kadına el kaldırmayan Resul-i Ekrem’in yolundan gitmemiz gerekirken, onlara karşı merhametli davranmamız gerektiğini unutuyoruz.  Ne acı ki, şiddet, istismar ve kadın cinayetleri tırmanmaya devam ediyor.

Bu vahim tablo karşısında geliniz, kadın söz konusu olduğunda merhamet, adalet ve hakkaniyetten asla vazgeçmeyelim. “Sizin en hayırlınız hanımlarına karşı en iyi davranandır” buyuran Peygamber Efendimizin davetine icabet edelim.  Emaneti gözü gibi koruyan Müslümanlar olarak şöyle dua edelim: “Ey Yüce Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle”Bu yazı 312 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
696 Okunma
594 Okunma
518 Okunma
495 Okunma
482 Okunma
471 Okunma
430 Okunma
400 Okunma
369 Okunma
369 Okunma
366 Okunma
366 Okunma
358 Okunma
348 Okunma
344 Okunma
335 Okunma
332 Okunma
329 Okunma
1185 Okunma
1102 Okunma
903 Okunma
696 Okunma
670 Okunma
647 Okunma
610 Okunma
602 Okunma
595 Okunma
594 Okunma
594 Okunma
594 Okunma
590 Okunma
579 Okunma
568 Okunma
557 Okunma
528 Okunma
518 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mübarek Üç Aylar
  Mübarek Üç Aylar
 • Sıkıntılara sabreden, ferahlar
  Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 • Hırs, insanı felakete sürükler
  Hırs, insanı felakete sürükler
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 1. Mübarek Üç Aylar
 2. Sıkıntılara sabreden, ferahlar
 3. Hırs, insanı felakete sürükler
 4. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 5. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 6. İman edip amel eden kurturul
VİDEO GALERİ
YUKARI