Bugun...
Dolar: 3.5730
Euro : 4.0011

Konuk Yazar


Aziz Dağtekin


Facebookta Paylaş

Çanakkale ruhu ve Bedrin aslanları!
Tarih: 17-03-2017 14:19:00 Güncelleme: 17-03-2017 14:19:00


Tarih, geleceğimize ışık tutan değer olduğu gibi yine tarihte nesilden nesile aktarılması ve unutturulmaması gereken büyük olaylar, büyük zaferler vardır. Milletimizin bekasının taçlandığı ve altın harflerle yerini aldığı tarihindeki bu büyük zaferlerden biri de Çanakkale’dir.

 

 

Çanakkale, yorgun ve biçare düşürülmüş, dibi bin bir entrikalarla oyulmuş,  yine içine sızdırılmış hainlerle çökmeye mahkum edilmiş bir Osmanlı İmparatorluğunun ardından, yine yekpare ve tek vücut olmuş düşman silsilesinin, bir Milleti tarih sahnesinden silmek istemesinin adıdır.

 

Dün Çanakkale’de olduğu gibi, ecdadımız Osmanlıyı tarih sahnesinden silmek isteyen güçler bu günde aynı emellerle, aynı senaryolarla yol almaya devam etmektedirler. Bir milletin tarih sahnesinden silinmesi için yekvücut olan düşman güçlerine karşı kahramanca çarpışan aziz ecdadımız kanları ve canlarıyla  “Çanakkale geçilmez” destanının yazıldığı yer olmuştur.

 

 

 Çanakkale imanın küfre, hakkın batıla, haklının haksıza karşı zaferinin perçinlendiği yerdir. Çanakkale, kuzeyden güneye, doğudan batıya nice vatan evladının mukaddesat uğruna omuz omuza şehadete koştuğu yerdir.

 

Çanakkale, İstiklal Şairimiz merhum Âkif’in,

 “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi,

Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi.” dizelerinde ifade ettiği gibi şehadetin destanlaştığı, bir milletin Allah aşkı ile şahlandığı yerdir.

 

Çanakkale, çağdaş dünyaya savaş ahlakının ve hukukunun öğretildiği müstesna bir yerdir.. Çanakkale, varlığına kast eden hayâsız akınlar karşısında unutulmayacak derslerin verildiği yerdir.

 

 

Çanakkale; “Allah Allah” nidalarıyla cepheye koşan Mehmetçiğimiz, yaralı düşman askerlerini sırtında taşıyacak, onlara matarasından su içirecek kadar yüce bir ruh sergilendiği yerdir..

 

Çanakkale, ortak ideallerde buluşmanın, millet ve ümmet bilincine sahip olmanın en güzel tezahürlerinden biri olduğu gibi, manevi değerlerin üzerinde hiçbir değer tanımamak gerektiğinin nadide bir örneğidir.

 

 Çanakkale; dilleri, renkleri, coğrafyaları farklı nice vatan evladının din, millet, vatan, hak, hakikat, adalet ve fazilet için canından geçtiği, Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, şehadet şerbetinin içilmesi için cihada koşulan yeridir.

 

Öyleyse bizim için bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’ni 18 Mart’ta millet olarak gururla kutlayalım. Ancak tarihte eşine az rastlanan böylesi büyük bir hadiseyi ve ecdadımızın başarılarıyla övünüp kalamayalım. Ecdadımızın bu başarılardan büyük dersler ve ibretler çıkaralım, bugünümüzü ve geleceğimizi bu zaferlerin ışığında inşa etmenin gayretinde olalım.

 

Bugün bizlere düşen asıl görev, Çanakkale’nin o muazzam ruhunu iyice idrak etmek, geçmişten günümüze nice hain teşebbüslere rağmen yok olmayan bu ruhu nesilden nesile aktarmak ve aziz şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkmaktır.

 

Bu vesileyle bize bu cennet vatanı kanlarıyla sulayarak yurt edinmemiz için bırakan kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aynı kararlılıkla o muhteşem ruhun bir meşale gibi nesilden nesile aktarılmasını ümid ediyoruz.

 

Allah bu aziz milleti gaflete düşürmesin, iç ve dış düşmanlara karşı bizi bir ve diri tutsun. Hainleri hainliklerinde boğsun inşallah..Bu yazı 1422 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
541 Okunma
536 Okunma
470 Okunma
459 Okunma
456 Okunma
445 Okunma
433 Okunma
403 Okunma
365 Okunma
359 Okunma
2181 Okunma
1547 Okunma
1345 Okunma
1317 Okunma
1289 Okunma
1231 Okunma
1155 Okunma
1049 Okunma
1025 Okunma
1018 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kahaka makinası gibi Adanalı çılgın ötüşlü kuş
  Kahaka makinası gibi Adanalı çılgın ötüşlü kuş
 • Peygamber efendimizin şefaati
  Peygamber efendimizin şefaati
 • İslamiyeti doğru ögrenmek için
  İslamiyeti doğru ögrenmek için
 • Beraat kandili
  Beraat kandili
 • Yaşı küçük , inancı büyük bebek!
  Yaşı küçük , inancı büyük bebek!
 • Asansörde eşek şakası giibi arı şakası!
  Asansörde eşek şakası giibi arı şakası!
 1. Kahaka makinası gibi Adanalı çılgın ötüşlü kuş
 2. Peygamber efendimizin şefaati
 3. İslamiyeti doğru ögrenmek için
 4. Beraat kandili
 5. Yaşı küçük , inancı büyük bebek!
 6. Asansörde eşek şakası giibi arı şakası!
VİDEO GALERİ
YUKARI