Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk Yazar


Aziz Dağtekin


Facebookta Paylaş

Akaryakıt zamları ve EPDK!
Tarih: 13-11-2017 22:39:00 Güncelleme: 13-11-2017 22:39:00


Bu gün ülkemizin kanayan yarası haline gelen akaryakıt zamlarına değineceğim. Denetimsiz bir piyasaya dönüşen akaryakıttaki artış motorin fiyatını rekora taşıdı. Önceki gün gece yarısından itibaren motorine gelen zamla birlikte fiyatlar tarihte ilk kez motorinin litre fiyatı 5 lirayı aşarak her şeye zam yapılmasının yolu açmış oldu.

Geçmiş yıllarda adından en çok söz ettiren akaryakıt zamları hükümet kurdurup hükümet yıkımlarına kadar gidiyordu. 2001’den sonra kurulan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), petrol dağıtım şirketlerinin zam yağmuruna müdahale edemez duruma gelmesi düşündürücüdür. Borsa gibi fiyatları neredeyse günlük iniş ve çıkışlar gösteren petrol fiyatlarına müdahalede geç kalan  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), hangi akla hizmet ettiği de anlaşılır gibi değildir.

Geçmiş dönemlerde hayat pahalılığını körüklediği gerekçesi ile hükümet yıktırıp, hükümet kurduran petrol zamları, 2001’den bu yana hayatımıza giren EPDK ile Türk insanın cebine kattığı veya tasarruf sağladığı hiçbir şey olmadı. Adı olan kendisi olmayan bu kurum, dolardaki kur artışlarını bahane göstererek akaryakıt tedarikçilerinin zam taleplerini anında hayata geçirirken, düşleri ise elinde gelse uygulamaya alamayacak tarzda ağır aksak davranmaktadır. Petrol şirketlerini sıkı denetime tabi tutmamaktadır.

Son akaryakıt zamları yeni bir krizin başlangıcı ve yeni bir hayat pahalılığı ile enflasyon canavarının doğurucusunun habercisi olmuştur. Tüketiciyi zamlara karşı korumakla kurulan EPDK, BTK ve diğer kurumlar, tüketiciden gelen şikayetleri tedarikçilere veya hizmet sağlayıcılarına iletmekle kalıyor. Tedarikçiye hiçbir yaptırım gücü olmayan bu kuruluşlar sadece kendilerine tahsis edilen kadrolara yüksek maaş sağlamaktan öteye gitmiyor. Oysa aynı hizmetler BİMER üzerinden daha sağlıklı ve daha verimli hale gelebiliyor. Döviz, kriz lobisi derken, şimdilerde de akaryakıt zamlarının bir lobiye dönüşerek dar gelirliyi iyice dara girdirmesi endişe vericidir.

Emeklinin, yetim ve yoksulun aldığı zam farkları son bir haftada iyice erimiştir. Yurdumuzu dört bir yandan saran dış güçlerin, ve onların yerli işbirlikçilerinin geliştirdikleri gerilim ve kaos senaryoları Türkiye’nin dik duruşunu bozmaya yöneliktir. Yüksek enflasyon ile Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen bedbahtlar ekonomimizle, ahlakımızla velhasıl her şeyimizle oynamaya devam etmektedirler.  Bu hain ve sinsi oyun derhal bozulmalıdır. Bu hain oyun kurucuların elleri kolları budanarak yok edilmelidir. Kriz ve kaostan nemalanlar halkımızı fakirleştirdikleri gibi, devletine de düşman kılmayı ihmal etmiyorlar.

Oto cam filmindeki oyunu bozan Cumhurbaşkanımızın akaryakıt üzerinden kriz ve kaos senaryoları geliştiren halkı tahrik planları kuran emperyal güçlerin oyununu bozacak bir adım daha atmasını şahsen bekliyoruz. Akaryakıttaki fahiş fiyat artışlarına döviz kuru artışını bahane göstererek enflasyon canavarını ayaklandıranların hevesleri kursaklarından bırakılmalıdır.Bu yazı 2867 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11256 Okunma
238 Okunma
200 Okunma
198 Okunma
196 Okunma
186 Okunma
181 Okunma
174 Okunma
173 Okunma
172 Okunma
11256 Okunma
6157 Okunma
1279 Okunma
886 Okunma
883 Okunma
580 Okunma
577 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
422 Okunma
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI