Bugun...
Dolar: 3.9168
Euro : 4.8261

Konuk YazarTürkiye Eczacılar Birliği'nden reçetesiz ilaca tepki

Tarih: 05-01-2018 22:12:02 + -


Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu​'nun​, reçetesiz ilaçlarla ilgili iki yılı aşkın bir süredir ​yaptığı​ çalışma​ ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Çolak, "Yapılan çalışmalar ne bizimle ne Eczacılık Fakülteleri ile ne de TTB gibi sağlık meslek örgütleri ile paylaşıldı. Sağlık ve ilaç alanının diğer paydaşlarının bakış açıları dikkate alınmadan reçetesiz ilaç listenin hazırlanması, sürecin şeffaf yürütülmediğini gösterir." dedi..


Türkiye Eczacılar Birliği'nden reçetesiz ilaca tepki

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin, yanlış ilaç kullanımı, doz aşımı, ilaç-ilaç etkileşimi, ilaç-besin etkileşimi, ilaç zehirlenmesi gibi riskler barındırdığı uyarısında bulundu.
 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu​'nun​, reçetesiz ilaçlarla ilgili iki yılı aşkın bir süredir ​yaptığı​ çalışma​ ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Çolak, "Yapılan çalışmalar ne bizimle ne Eczacılık Fakülteleri ile ne de TTB gibi sağlık meslek örgütleri ile paylaşıldı. Sağlık ve ilaç alanının diğer paydaşlarının bakış açıları dikkate alınmadan reçetesiz ilaç listenin hazırlanması, sürecin şeffaf yürütülmediğini gösterir. Liste hazırlanırken ilaç geri ödemesinde belirleyici olan SGK ile ortak bir çalışma yürütüldü mü bilmiyoruz” diye konuştu.
 
“İlaç zehirlenmeleri kaçınılmaz"

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yayımladığı listenin hangi bilimsel kriterlere dayanılarak hazırlandığının belirsiz olduğuna dikkati çeken Çolak, “Listede aynı etken maddeyi içeren ilaçların bazıları reçetesiz statüsüne alınırken bazıları reçeteli statüsünde bırakılmaktadır. Bir ilacın yüksek doza sahip olanı reçetesiz kategorisine geçirilirken daha düşük dozajı reçeteli olmaya devam etmektedir. Listede çeşitli ilaçlar için belli doz ve yaş sınırlamaları getirilmiş olsa da pratikte bunun uygulanması imkansızdır” dedi.
 
Hazırlanan listede yer alan “12, 16 ve 18 yaş altı reçetesiz kullanılmamalıdır” ibaresinin eczacı tarafından denetlenemeyeceğini söyleyen Çolak, hastalarda reçetesiz olarak satılan bu ilaçların zararlı olmayacağı algısı oluşabileceği için doz aşımları ve ilaç zehirlenmeleri vakalarında artış yaşanmasının kaçınılmaz olacağını belirtti.
 
“İlaç basit bir ticari ürün değildir”“
 
İlacı diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliklerden biri, kullanımında kararın ve seçimin tüketiciye bağlı olmamasıdır” diyen Çolak, sağlık okuryazarlığının Türkiye’ye göre daha yüksek olduğu ABD ile ilgili şu verileri paylaştı:
 
“Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 2014 yılında yayınladığı uyarıda bilinçsiz olarak kullanılan bağırsak boşaltma ilaçlarının kolon kanseri vakalarını artırdığını ifade etti. 2000 yılında yaptığı bir çalışmada ise bir yılda kaydedilen karaciğer hasarı olaylarının yüzde 38’inin bilinçsiz şekilde parasetamol kullanımına bağlı olduğunu ve yılda 213 kişinin bu yüzden hayatını kaybettiğini duyurdu.”
 
İlaç fiyatları artarBazı ilaçların geri ödeme listesinden çıkarılmasıyla fiyatlarının arttığına da değinen Çolak, şu örnekleri sıraladı:“Bağırsak düzenleyici bir ilaç geri ödeme listesindeyken 7 TL iken geri ödeme listesinden çıkarılmasıyla 26 TL’ye çıktı. Lokal anestezik bir krem 20 TL iken 115 TL’ye, pişik önleyici krem 3,5 TL iken 16 TL oldu. 6 TL olan vitamin takviyesinin, geri ödemeden çıkarılmasından sonraki fiyatı 39 TL’dir.”

Sağlık  Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi 241 kalem ilacın reçetesiz olarak satışa sunulacağını duyurmuştu. Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'a göre ise bu ilaçların reçetesiz olarak eczanelerden alınması sıhhate zarar veren ve bu vaziyet ilaç ücretlerinin artmasına kapı aralayacak.


Eczacılar birliğinin itiraz ettiği uygulama 'reçetesiz ilaç' uygulaması. Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi, 241 kalem ilaçtan oluşan bir liste hazırladı. Bu listedeki ilaçlar eczanelerden reçetesiz alınabilecek. Başka bir deyişle doktor yazmasa da hasta kendi isteği ile fiyatını ödeyerek bu ilaçları tedarik edebilecek. Reçetesiz ilaç lisetesinde, gargaralar, ağrı kesiciler, mide ilaçları ve  alerji ilaçları gibi pek çok ilaç bulunuyor.


Eczacılar Birliği'ne göre ise bu vaziyet insan sıhhatini tehlikeye sokuyor. Mevcut vaziyette piyasadaki 8 bin 403 ilacın, 73'ü reçetesiz olarak alınabiliyor. İlave edecek 241 ilaç ile beraber toplam 314 ilaca reçetesiz olarak erişilebilecek. Ancak Eczacılar Birliği, ilaç ücretlerinin artacağını da öne sürdü.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi ise izah eden bu listedeki ilaçların bilim heyeti tarafından 1 sene süresince araştırıldığını, hastaların reçetesiz almaları durumunda sıhhati tehdit eden bir durumun olmayacağını belirtti. Uygulama daha hayata geçirilmedi. Alakalı müesseselerden görüş alındıktan sonra hayata geçirilecek...

 
Bu haber 268 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
513 Okunma
447 Okunma
400 Okunma
371 Okunma
340 Okunma
333 Okunma
302 Okunma
299 Okunma
298 Okunma
297 Okunma
293 Okunma
288 Okunma
286 Okunma
282 Okunma
281 Okunma
275 Okunma
272 Okunma
270 Okunma
5368 Okunma
1083 Okunma
1001 Okunma
838 Okunma
608 Okunma
585 Okunma
581 Okunma
544 Okunma
543 Okunma
534 Okunma
534 Okunma
529 Okunma
529 Okunma
517 Okunma
513 Okunma
507 Okunma
495 Okunma
465 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
  Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 • Dünyadaki ele geçenler geçicidir
  Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 • İman edip amel eden kurturul
  İman edip amel eden kurturul
 • İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
  İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
 • Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
  Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
 • İbadet, emredileni yapmaktır
  İbadet, emredileni yapmaktır
 1. Milli Duruş Şühedaya vefa, Millete Beka!
 2. Dünyadaki ele geçenler geçicidir
 3. İman edip amel eden kurturul
 4. İnsan, istediği gibi mi yaşamalı ?
 5. Türklük nedir? Srusunun cevabı: ALPEREN
 6. İbadet, emredileni yapmaktır
VİDEO GALERİ
YUKARI