Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarTürkiye'de her 11 aileden biri trafik mağduru!

Tarih: 14-01-2018 10:45:13 + -


TBMM Trafik Alt Komisyonu, kazaların önlenmesine yönelik çalışmalarını olgunlaştırırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da destek verdiği ‘Trafikte Haklarım Derneği’ komisyon üyelerini sallayan bir rapor sundu. Tüyler ürperten raporda frsatçılardan tutunda hak ihlallerine varan karanlıkta kalan bir çok konu su yüzüne çıkarıldı. İşte tüyler ürperten o rapor...


Türkiye'de her 11 aileden biri trafik mağduru!

‘Trafikte Haklarım Derneği’, TBMM Trafik Alt Komisyonu’na Türkiye’deki trafik meselesini gözler önüne seren ve üyelerin “Tüyler ürpertiyor” dediği çarpıcı bir rapor gönderdi. Türkiye’de can veren her 100 yayadan 26’sının çocuk olduğu vurgulanan raporda, her 11 aileden birinin trafik mağduru olduğu belirtildi.

 Raporda, hasar danışmanlık firmalarının trafik kazası yaşayan mağdurları, “Çok tazminat alacaksınız” diyerek dolandırdığı, tazminatın hemen hemen tamamını alıp milyonlarca liralık vurgun yaptıkları kaydedildi.

Raporda, firma görevlilerinin kurduğu kuvvetli haberleşme ağı ile kaza yerine polisten önce gittikleri, cenazede veya mevlit okutulurken, hastanede ölü yıkanırken dahi mağdurların zayif anlarını kullanıp ikna ettikleri anlatıldı.

SARSICI GERÇEKLER
TBMM Trafik Alt Komisyonu, kazaların önlenmesine yönelik çalışmalarını olgunlaştırırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da destek verdiği ‘Trafikte Haklarım Derneği’ komisyon üyelerini sallayan bir rapor sundu. Tüyler ürperten raporda, şu tespitler sıralandı:


GÜNDE 20 BOEING DÜŞÜYOR: Dünya karayollarında olan kazalarda her sene 1.3 milyon kişi yaşamını yitirmekte ve 50 milyon kişi de yaralanmaktadır. Başka bir söylemle, dünyada her gün takriben 20 adet Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı düşmekte ve yolcuların tamamı yaşamını yitirmekte.

 
ÖLÜMDE 3. SIRADA: Trafik kazalarındaki yaralanmalar 2020’ye kadar global sıhhat yükünde üçüncü sırayı alacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün 178 ülkeden derlediği verilere dayanarak hazırladığı Karayolu Güvenliği Global Vaziyet Raporu’na göre, ölüm nedenleri sıralamasında 9. sırada olan trafik kazaları, 2030’da
5. sırada yer alacak. Sıhhat Bakanlığı’na göre, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ‘trafik kazaları neticesi ölüm’ 3. sırada bulunuyor. Trafik Kazalarını Tedbire Derneği’nin araştırmasına göre, Türkiye’de her 11 aileden biri trafik mağduru.


HER GÜN 22 KİŞİ: Türkiye’de her sene 7 bini aşkın kişi, trafik kazalarında yaşamını yitirirken takriben 300 bin kişi de yaralanmakta. Başka bir deyişle Türkiye’deki yollarda her gün vasati 22 kişi can verirken, 820’den fazla kişi de yaralanıyor.


YÜZDE 48’i 10 ÜLKEDE: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyadaki kazalara bağlı ölümlerin yüzde 48’inden sorumlu 10 ülke; Türkiye, Brezilya, Kamboçya, Çin, Mısır, Hindistan, Kenya, Meksika, Rusya ve Vietnam.


100 YAYADAN 26’SI ÇOCUK: Ülkemizde trafik kazalarında hayatını kaybeden her 100 yayadan 26’sı çocuk. Çocukların, trafik kazaları neticesi hayatlarını kaybetme oranı Türkiye’de yüzde 14.7, Almanya’da yüzde 4.9, İngiltere’de yüzde 5.86, ABD’de ise yüzde 6.59.


ÖZEL YASAL DÜZENLEME ŞART: Trafik kazalarıyla alakalı ‘taksir/şuurlu, taksir/olası kast’ ayrımını net ortaya koyan özel legal tertip etmeler olmalıdır. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun alt ve üst hududunun artırılması ve ölümlü, yaralanmalı kazalarda cezaların caydırıcı olması için karar vericiler ve uygulayıcıların yeni bir tertip etme yapmaları gerekmektedir.


CAYDIRICILIĞI KALMIYOR: Trafik kazalarındaki yargılamalarda, çoklukla hâkim takdirinde kolay taksir kararları uygulanarak 2 ila 6 yıl arası cezalar veriliyor. Takdiri hafifletici sebeplerin uygulanması, cezanın 2/3’ünün infaz edilmesi, hapis cezasının ertelenmesi, kararın izah etmesinin geri bırakılması, denetimli serbestlik derken cezaların caydırıcı bir tarafı kalmıyor.


SERBEST KALIYORLAR: Ölümlü/yaralanmalı trafik kazası neticesi 4 yıl 6 ay hapis cezası alan bir fail, kapalı cezaevinde en fazla 3 gün ‘iyi hal’li kaldıktan sonra açık cezaevinde 3 ay yatarak serbest kalıyor.


YARGILAMA EN AZ 5 YIL: Trafik kazalarında yargılama süreci (1 yıl tahkikat savcılık süreci,
1-2 sene asliye/ağır ceza mahkemelerinde kovuşturma süreci, 1-2 yıl Yargıtay/istinaf üst mahkeme süreci) en az 5 sene sürmekte. Üst mahkemeden karar onanmadığı sürece bu süre daha da uzun sürmekte. Sevdiğini kaybetme/özürlü kalma acısıyla beraber trafik mağdurları uzun yıllar süren zor, hırpalayıcı adli süreçler yaşamakta. Bu süreçler nihayetinde verilen cezalar hem mağdurları hem de kamu yüreğini derinden yaralamakta.


PARA CEZASINA ÇEVRİLMESİN: Kaza yapan kişi konusunda kazayı yaptığına konusunda yeterli kanıt varsa (görgü şahidi, kamera kaydı vb.) yargılama süresinde kazayı yapan faile, ülke dışına çıkma yasağı hemen konulmalı. Hürriyeti kısıtlayıcı cezaların süreleri artırılmalı. Ehliyeti yoksa ehliyet almamalı. Ehliyeti varsa ehliyete el koyma süreleri uzatılmalı. Ölümlü/ağır yaralamalı trafik kazalarında fail asli kusurlu ise ceza hiçbir zaman para cezasına çevrilmemeli.

KUZEN ACISIYLA DERNEK KURDU: Yasemin Usta (32): İkiz kuzenlerinden Gökhan’ı trafik kazasında kaybettikten sonra ölüme kapı aralayan sürücü ve soruşturmayı eksik yürüten iki polisi mahkum ettirdi. Hemen peşinden kurduğu ‘Trafikte Haklarım Derneği’ ile trafik kazası mağdurlarının yardımına koşmaya başladı. Yasemin Usta’nın Anadolu Vakfı’nın Sosyal Teşebbüsçü Gençler Yarışması’nda jüri özel ödülüne layık görülmesi, 21 Temmuz 2015 tarihli gazetelere haber konusu oldu..

TAZMİNAT DOLANDIRICILIĞI: Raporda, hasar danışmanlık firmalarının trafik kazalarında mağdurları nasıl dolandırdığı anlatıldı. Milyonlarca liralık vurguna dönüşen trafik kaza tazminatı ile ilgili raporda, “Ölümlü, yaralanmalı trafik kazası neticesi mağdurların tazminat hakkını almak için heyetmiş özel şirketler, mağdurların yaşadığı travmadan yararlanarak kazazede aileleri, ‘Sigortadan yüksek tazminat kazanın’ diyerek tuzağa düşürüyor. Ailelerin alması şart olan tazminatın tamamını/büyük bölümünü kendileri alıyor” ifadelerine yer verildi.


“OOO BABA CAN VERMİŞ” : Milliyet’in eriştiği ‘Trafikte Haklarım Derneği’nin kurucu başkanı Yasemin Usta şunları söyledi: “Mağdurları izliyorlar. Gazete haberlerinden izliyorlar. Yasal olmayan yollardan da bilgilerimizi ellerine geçirdiklerini düşünüyorum. Numara bir şekilde gidiyor, bir yerden bilgiler gidiyor, yoksa nereden beni bulabilecek. Bilhassa ölümlü kazaların peşindeler, tazminat hakları yüksek çıkacağı için. Bir baba can verdiğinde tazminat hakkı daha yüksek olduğu için ‘Ooo baba can vermiş, iyiymiş’ deyip sevinerek olaya bakıyorlar. Bunu bir avukat itiraf etti. Mağdura erişip travmasından yararlanıyorlar. Paket halinde sunuyorlar. ‘Yüksek tazminat alacaksınız, mahkemeye gelmeyeceksiniz, hiç para ödemeyeceksiniz, hepsini biz halledeğiz’ diyerek sözleşmeyi imza adıyorlar. Belli bir yüzde alacaklarını söylüyorlar fakat gider isimi altında tazminatın çoğunu alıyorlar.”


MEVLİDE GELİYORLAR: Kuzenini kazada kaybettiğini ve benzer sıkıntıları yaşadıklarını belirten Usta, mevzubahis firmaların çeşitli ikna yolları kullandığını vurgulayarak, “Kaza olur olmaz bazen polisten önce olay yerinde oluyorlar. Cenaze merasimlerinde, cenaze yıkanırken, hem de mevlit okunurken mağdurları buluyorlar. ‘Sizinle aynı köydeniz’ veya ‘uzaktan akrabayız’ diyerek konuya giriyorlar. Mağdur reddetse dahi azimle teşebbüslerini tekrarlıyorlar. Mağdur ağır travma içinde olduğu için sıhhatli düşünemiyor. Vekâleti almaları yeterli oluyor” diye konuştu.

AĞLATAN KAMU SPOTU: ‘Trafikte Haklarım Derneği’, trafik güvenliğinde duyarlığı artırmaya yönelik kampanyalar yürüterek, trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaların azalmasına katkı  için 2015’te heyetti. Trafik mağdurlarının legal hakları ile ilgili bilgiye erişmesi görevini üstlendi. Dernek, İçişleri Bakanı Asil’nun desteğiyle dijital ‘Trafikte Haklarım Platformu Projesi’ni hazırladı. Emre Altuğ, Ecem Özkaya Üstündağ ve Olgun Toker’in bulunduğu ve kamuoyu belleğinde “Tanınmış kişileri ağlatan spot” olarak yer tutan, “Can Kaybediyoruz” isimli kamu spotunu hazırladı.
Bu haber 114 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11475 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
173 Okunma
11475 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI