Bugun...
Dolar: 3.6870
Euro : 4.3327

Konuk YazarTürk siyaset bilimcisi Engin Özer: Asıl hedef Katar değil Türkiye

Tarih: 05-06-2017 23:39:03 + -


Türk siyaset bilimcisi Engin Özer,"Wahabist inancın başka ülkelerde yaygınlaşması için milyarlarca dolar harcayan Riyad yönetimi ve güdümündeki diğer ülkelerin bu kararı alması saçmalıktan başka bir şey değildir. Burada Suud yönetimine şu sorulabilir: Suriye’de Suudların silahlandırdığı sözde İslam ordusu, Katar’ın desteklediği Özgür Suriye Ordusu’ndan daha mı demokrat?"dedi..


Türk siyaset bilimcisi Engin Özer: Asıl hedef Katar değil Türkiye

Türk siyaset bilimcisi Engin Özer Arap ülkeleri ve Katar arasında çıkan diplomatik krizi değerlendirerek,"Katar Türkiye’nin en yakın müttefiklerinden biri, ayrıca bu ülkede Türk askeri üssü bulunuyor ve Katar Suudi Arabistan açısından bakıldığında çok stratejik bir konuma sahip."dedi..

Türk siyaset bilimcisi Engin Özer Katar kriziyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bildiğiniz üzere Amerikan yönetimi 11 Eylül saldırıları ile ilgili olarak Suudi Arabistan yönetimini sorumlu tutan bir karar almış, ardından bu ülkenin ABD’deki 750 milyar doları bulan mal varlığını dondurmuştu.

Tüm bu gelişmelerden sonra, bir ay önce Amerika’nın yeni Başkanı Riyad yönetimi ile tüm sorunların çözüldüğünü söylemişti. Bu açıklamanın ardından Amerikan basınında iki ülke arasınaki gizli anlaşma konusunda bazı yorumlar yer almıştı. Anlaşmaya göre, Suudlar Ortadoğu ve Afrika’da Amerikan ekseninden uzaklaşan Türkiye’nin yerini dolduracak. Ankara yönetimini zora sokacak bazı hamleler yapılması karşılığında Trump yönetimi Suudların 11 Eylül bağlantıları iddiasından vazgeçecek ve bloke ettikleri Suud parasının salınmasını sağlayacak. Kabaca anlaşma bu şekilde açıklanabilir.

Katar meselesine gelince, bilindiği gibi Katar Türkiye’nin en yakın müttefiklerinden biri, ayrıca bu ülkede Türk askeri üssü bulunuyor ve Katar Suudi Arabistan açısından bakıldığında çok stratejik bir konuma sahip. Son dönemde Katar’ın Amerikan yönetiminden ziyade Ankara ile askeri ve finans alanında işbirliği yapması ve “Müslüman kardeşler” ile sıkı bağları Wahabi yönetim tarafından tepki görmektedir.

Wahabist inancın başka ülkelerde yaygınlaşması için milyarlarca dolar harcayan Riyad yönetimi ve güdümündeki diğer ülkelerin bu kararı alması saçmalıktan başka bir şey değildir. Burada Suud yönetimine şu sorulabilir: Suriye’de Suudların silahlandırdığı sözde İslam ordusu, Katar’ın desteklediği Özgür Suriye Ordusu’ndan daha mı demokrat?

Bu karar aslında Trump’ın emri ile Türkiye’ye karşı alınmış bir karardır. Suudi Arabistan’ın kararı desteklemesi, Suriye’de yeni başlayan Rus-Türk stratejik işbirliğine verilen tepkidir. Gayet net görüldüğü gibi Trump son derece adi bir iş adamı gibi hareket ediyor, aldığı kararlar bölgede çatışmanın artmasına neden olacaktır.

Türkiye’nin Suriye politikası tamamen başarısız oldu. Meseleye buradan bakacak olursak, Başbakan’ın açıklamasını anlayabiliriz. O, iyi bir siyasetçi olarak tansiyonu düşürmeye çalışıyor. Ancak biz biliyoruz ki, Amerikan yönetiminin bu örgütlerle işbirliği uzun vadeli olacak. Amerikan yönetimi ile Ankara, Suriye’nin geleceği konusunda tamamen farklı düşüncede. Bu nedenle Türk-Amerikan ilişkilerinin yakın vadede toparlanması söz konusu değil.

Washington yönetimi Suriye için «taktiksel işbirliği» arasaydı Türkiye ile işbirliği yapardı. Trump bölgede zayıf ve ucuz maliyetli kuklalar arıyor.”
Bu haber 1194 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
84 Okunma
83 Okunma
82 Okunma
81 Okunma
74 Okunma
73 Okunma
67 Okunma
60 Okunma
58 Okunma
57 Okunma
797 Okunma
596 Okunma
549 Okunma
529 Okunma
393 Okunma
335 Okunma
313 Okunma
311 Okunma
283 Okunma
272 Okunma
7019 Okunma
4095 Okunma
1069 Okunma
797 Okunma
661 Okunma
647 Okunma
614 Okunma
596 Okunma
549 Okunma
529 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun "Öf Öf"
  Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun
 • Aşure günü ve gecesi
  Aşure günü ve gecesi
 • Gıybet küfre en yakın günahlardandır
  Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 • İnsana beş duygu sırayla verilir
  İnsana beş duygu sırayla verilir
 • Nefsini seven kibirli olur
  Nefsini seven kibirli olur
 • Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
  Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
 1. Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun "Öf Öf"
 2. Aşure günü ve gecesi
 3. Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 4. İnsana beş duygu sırayla verilir
 5. Nefsini seven kibirli olur
 6. Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
VİDEO GALERİ
YUKARI