Bugun...
Dolar: 3.5329
Euro : 4.1470

Konuk YazarTürk siyaset bilimcisi Engin Özer: Asıl hedef Katar değil Türkiye

Tarih: 05-06-2017 23:39:03 + -


Türk siyaset bilimcisi Engin Özer,"Wahabist inancın başka ülkelerde yaygınlaşması için milyarlarca dolar harcayan Riyad yönetimi ve güdümündeki diğer ülkelerin bu kararı alması saçmalıktan başka bir şey değildir. Burada Suud yönetimine şu sorulabilir: Suriye’de Suudların silahlandırdığı sözde İslam ordusu, Katar’ın desteklediği Özgür Suriye Ordusu’ndan daha mı demokrat?"dedi..


Türk siyaset bilimcisi Engin Özer: Asıl hedef Katar değil Türkiye

Türk siyaset bilimcisi Engin Özer Arap ülkeleri ve Katar arasında çıkan diplomatik krizi değerlendirerek,"Katar Türkiye’nin en yakın müttefiklerinden biri, ayrıca bu ülkede Türk askeri üssü bulunuyor ve Katar Suudi Arabistan açısından bakıldığında çok stratejik bir konuma sahip."dedi..

Türk siyaset bilimcisi Engin Özer Katar kriziyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bildiğiniz üzere Amerikan yönetimi 11 Eylül saldırıları ile ilgili olarak Suudi Arabistan yönetimini sorumlu tutan bir karar almış, ardından bu ülkenin ABD’deki 750 milyar doları bulan mal varlığını dondurmuştu.

Tüm bu gelişmelerden sonra, bir ay önce Amerika’nın yeni Başkanı Riyad yönetimi ile tüm sorunların çözüldüğünü söylemişti. Bu açıklamanın ardından Amerikan basınında iki ülke arasınaki gizli anlaşma konusunda bazı yorumlar yer almıştı. Anlaşmaya göre, Suudlar Ortadoğu ve Afrika’da Amerikan ekseninden uzaklaşan Türkiye’nin yerini dolduracak. Ankara yönetimini zora sokacak bazı hamleler yapılması karşılığında Trump yönetimi Suudların 11 Eylül bağlantıları iddiasından vazgeçecek ve bloke ettikleri Suud parasının salınmasını sağlayacak. Kabaca anlaşma bu şekilde açıklanabilir.

Katar meselesine gelince, bilindiği gibi Katar Türkiye’nin en yakın müttefiklerinden biri, ayrıca bu ülkede Türk askeri üssü bulunuyor ve Katar Suudi Arabistan açısından bakıldığında çok stratejik bir konuma sahip. Son dönemde Katar’ın Amerikan yönetiminden ziyade Ankara ile askeri ve finans alanında işbirliği yapması ve “Müslüman kardeşler” ile sıkı bağları Wahabi yönetim tarafından tepki görmektedir.

Wahabist inancın başka ülkelerde yaygınlaşması için milyarlarca dolar harcayan Riyad yönetimi ve güdümündeki diğer ülkelerin bu kararı alması saçmalıktan başka bir şey değildir. Burada Suud yönetimine şu sorulabilir: Suriye’de Suudların silahlandırdığı sözde İslam ordusu, Katar’ın desteklediği Özgür Suriye Ordusu’ndan daha mı demokrat?

Bu karar aslında Trump’ın emri ile Türkiye’ye karşı alınmış bir karardır. Suudi Arabistan’ın kararı desteklemesi, Suriye’de yeni başlayan Rus-Türk stratejik işbirliğine verilen tepkidir. Gayet net görüldüğü gibi Trump son derece adi bir iş adamı gibi hareket ediyor, aldığı kararlar bölgede çatışmanın artmasına neden olacaktır.

Türkiye’nin Suriye politikası tamamen başarısız oldu. Meseleye buradan bakacak olursak, Başbakan’ın açıklamasını anlayabiliriz. O, iyi bir siyasetçi olarak tansiyonu düşürmeye çalışıyor. Ancak biz biliyoruz ki, Amerikan yönetiminin bu örgütlerle işbirliği uzun vadeli olacak. Amerikan yönetimi ile Ankara, Suriye’nin geleceği konusunda tamamen farklı düşüncede. Bu nedenle Türk-Amerikan ilişkilerinin yakın vadede toparlanması söz konusu değil.

Washington yönetimi Suriye için «taktiksel işbirliği» arasaydı Türkiye ile işbirliği yapardı. Trump bölgede zayıf ve ucuz maliyetli kuklalar arıyor.”
Bu haber 925 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
148 Okunma
104 Okunma
95 Okunma
94 Okunma
94 Okunma
93 Okunma
92 Okunma
90 Okunma
85 Okunma
80 Okunma
1610 Okunma
584 Okunma
582 Okunma
548 Okunma
529 Okunma
525 Okunma
485 Okunma
453 Okunma
435 Okunma
431 Okunma
1619 Okunma
1610 Okunma
1068 Okunma
870 Okunma
852 Okunma
787 Okunma
751 Okunma
733 Okunma
720 Okunma
711 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haccın fazileti, Önemi
  Haccın fazileti, Önemi
 • Umreye gitmek
  Umreye gitmek
 • Haccın farzları nelerdir?
  Haccın farzları nelerdir?
 • Mezheb taklidi
  Mezheb taklidi
 • Dolgu dişi olan, nasıl gusül alır ?
  Dolgu dişi olan, nasıl gusül alır ?
 • YOLCULUKTA NAMAZ KAÇ REKAT VE NASIL KILINIR ?
  YOLCULUKTA NAMAZ KAÇ REKAT VE NASIL KILINIR ?
 1. Haccın fazileti, Önemi
 2. Umreye gitmek
 3. Haccın farzları nelerdir?
 4. Mezheb taklidi
 5. Dolgu dişi olan, nasıl gusül alır ?
 6. YOLCULUKTA NAMAZ KAÇ REKAT VE NASIL KILINIR ?
VİDEO GALERİ
YUKARI