Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarTürk jetlerini "UFO kovaladı" iddiası masal mı gerçek mi?

Tarih: 07-01-2018 11:28:07 + -


Emekli Korgeneralden flaş iddialar, "Nusaybin yakınında, Suriye sınırından iki ışıklı cismin havadan sınırımızı geçtiği bilgisi geldi. Kolordu Harekât Merkezinden vaziyeti izliyordum. Değerlendirmelerimiz biri önde, ötekisi arkada onu takip eder görüntüsü veren bu iki ışıklı cismin, Suriye helikopterleri olduğu şeklindeydi. Suriye sınırında, biribirinden tamemen uzak ve farklı iki sınır karakolunda, gece görüşlü termal kameraların, yeniden biribirinden habersiz olarak kaydettik" dedi..


Türk jetlerini

Türkiye- Suriye hudut hattında 1999 seneninde ışık saçan yabancı cisimlerin hudut hattında uçması üzerine önce bölgeye F-16 savaş uçakları, hemen peşinden helikopter ile Özel Kuvvetler Komutanlığı timinin gönderdiğini ortaya çıktı

Diyarbakır'da aynı tarihte 7'nci Kolordu Komutanlığı yapan ve daha sonra Balyoz davasından da uzun müddet tutuklu kalan emekli Korgeneral Doğan Temel'in hatıralarını anlattığı kitapta, 19 sene önce sınır hattında yaşanan operasyonun ayrıntıları anlatıldı.

Temel kitabında, mevzubahis bölgeye önce gönderilen F-16'ların yabancı cismi yakalaması ile elektronik sistemlerinin kilitlenmesi neticesi döndüğünü, ardından özel kuvvetlerden bir timin helikopter ile bölgeye gönderildiğini ancak, UFO olduğu düşünülen cisimlerin daha sonra kayıplara karıştığını yazdı. Doğan, kitabında UFO olduğu değerlendirilen ve sınır hattındaki askerlerin termal kamera ile çektiği resimleri da kitabında paylaştı.

Diyarbakır'da, 1999-2001 yılları arasında 7'nci Kolordu Komutanı olmarak görev yapan ve 2003'te Harp Akmedemileri Komutan Yardımcısı iken emekliye gönderilen Korgeneral Doğan Temel'in hatıralarını 'Torunum Sana Hangi Birilerini Anlatsam' isimli kitapta yazdı.

Kitapta, Güneydoğu- Terör, Kıbrıs ve İrtica konularında değerlendirmelerini yazan emekli Korgeneral Temel, 1999 seneninde Türkiye-Suriye hududunda yaşanan ve bugüne kadar hiç bilinmeyen bir operasyon ve detaylarınıda yazdı. Kitapta, 'UFO'lar' başlığı altında ayrıntıları verilen kitapta şöyle denildi:

"HUDUDU HAVADAN GEÇEN YABANCI CİSİM İÇİN F-16'LAR GÖNDERİLMİŞ"

"Mardin'in Nusaybin kazası yakınında, Suriye sınırından iki ışıklı cismin havadan sınırımızı geçtiği bilgisi geldi. Kolordu Harekât Merkezinden vaziyeti izliyordum. Değerlendirmelerimiz biri önde, ötekisi arkada onu takip eder görüntüsü veren bu iki ışıklı cismin, Suriye helikopterleri olduğu şeklindeydi. Suriye sınırında, biribirinden tamemen uzak ve farklı iki sınır karakolunda, gece görüşlü termal kameraların, yeniden biribirinden habersiz olarak kaydettikleri görüntüler son derece enteresandı.

İki bilinmeyen ışıklı cisim; ara ara biri diğerini kovalar gibi, vakit zaman aniden havada asılı durarak, veya aniden hızlanıp ayrılarak hareket ediyor, bazen bir köye yaklaşıyor, bazen sarı-turuncu-mavi-yeşil ışıklar çakararak iniş yapıyor görüntüleri veriyordu.

Diyarbakır'daki 2'nci Strateji Hava Kuvvetlerinden, hazır bekleyen iki F-16'nın bölgeyi ve ışıklı cisimleri kontrol etmek için havalanmalarını istedik. F-16'ların bölgeye yak-laşırken tüm elektronik sistemlerinin kilitlendiğini ve geri döndükleri bildirildi.

Gece yarısı olmuş, hepimiz merak ve biraz da heyecanla olayı izliyoruz. Helikopter olsalar, havada bu kadar saat kalmaları veya bu kadar hızlı hareket etmeleri ."

UFO'LAR İÇİN ÖZEL KUVVET KOMUTANLIĞI TİMİ GÖNDERİLMİŞ

Emekli Korgeneral Temel kitabın devamında, operasyonu anlatırken, vaziyeti yerinde incelemesi için Özel Kuvvetler Alay Komutanı Kurmay Albay H.K. ve bir özel timin Black Hawk helikopteri ile Nusaybın kazasına gönderdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda bilinmeyen cisimlerden birinin Nusaybin kuzeyinde bir köyün yakınlarına indiği köye yakın jandarma karakolu kule gözet¬leme nöbetçisi tarafından bildirildi. Özel Kuvvetleri deklarasyonlan köye yönelttim. Özel tim, mecburi olarak helikopterden inip yaya olarak köye eriştiğinde, indiği söylenen cisim koybolmuş ama köylülerce de görülmüştü. Kovalamaca sabahın ilk saatlerine kadar devam etti ve nihayetinde iki cisim Diyarbakır doğrultununda gözden kayboldular.

Sabah ilk işim, olayı görüntüleyen termal kamera uzmanlarını ve alakalı Birlik Komutanlarını yanıma çağırarak bizzat dinlemek oldu. Termal kamera operatörü uzman erbaş gördüğü cismi; 'iki yanı ısırılmış elma koçanı şeklinde, altından turuncu, yeşil, mavi ışıklar çıkarıyordu' diyerek tanımladı.

Diğer operatör astsubay ve görgü şahitleri da benzer şeyler söyledi. Görgü şahitleri çoktu; sınır karakolları, Özel Kuvvetler Alay Komutanı ve timi, jandarma karakolu görevlileri ve köylüler. Elimde 1 sene önce Diyarbakır güneydoğusu semalarında görülen 4 bilinmeyen cismin çok net çekilmiş bir fotoğrafı vardı. İfadelerle, bu resimde görülen bilinmeyen cisimler aynen örtüşüyordu; 'İki yanı ısırılmış elma koçanı' gibi, renkli ışıklar saçıyorlardı."


Emekli Korgeneral Temel kitabında UFO olduğu değerlendirilen sicimler konusunda başından beri üst komutanlıklarına bilgi verdiğini kitabında anlatırken, "Çekilen görüntüler, video kasetler ve görgü şahitlerinden bazılarını gönderdik.

Aynı zamanda, sınır birlik komutanlarına, uygun fo¬toğraf makineleriyle sonrası günün akşamı için önlem almala¬rını ve tekrar görülmeleri vaziyetinde meçhul cisimleri gö¬rüntülemelerini istedim. Şırnak'a yakın bir hudut karako¬lumuz, bu defa kendilerinin oldukça yükseğinde, çok az ha¬reket eden benzer bir cismi saptadılar. Ancak, gece çek¬tikleri resim arzulayan şekilde ve netlikte olmadı" diye konuştu.

Emekli Korgeneral Doğan Temel, söz konusu F-16'lar ve Özel kuvvetler'inde katıldığı UFO operasyonu ile alakalı o zaman çekilen fotografları da paylaştı.

DOĞAN TEMEL KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 43 yıl görev yaptıktan sonra 2003'te Korgeneral rütbesiyle emekli oldu. 12 yıllık generallik süresinin ehemmiyetli bölümünü terörle mücadeleyle geçirdi, bir hayli madalyayla ödüllendirildi. Emekli olduktan 7 yıl sonra, 'Balyoz düzeni' sebebiyle gözaltına alınarak 1225 gün Silivri Hapishane'nde kaldı. Cezaevindeyken bir yandan düzene karşı mücadele ederken bir yandan da hayata tutunabilmek ve sıhhatini savunabilmek için zor koşullarda kitap çalışmaları yaptı.HABER VİDEOSU

Bu haber 886 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM - KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11475 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11475 Okunma
6160 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
884 Okunma
581 Okunma
581 Okunma
560 Okunma
433 Okunma
424 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI