Bugun...
Dolar: 3.7970
Euro : 4.6795

Konuk YazarTOBB ve MYK arasında iş birliği protokolü imzalandı

Tarih: 10-08-2017 19:30:59 Güncelleme: 10-08-2017 21:01:59 + -


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Toprak Sanayi Sektörü İstihdamında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.


TOBB ve MYK arasında iş birliği protokolü imzalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Toprak Sanayi Sektörü İstihdamında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken ve MYK Başkanı Adem Ceylan, Toprak Sanayi Sektörü İstihdamı için Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü'nü imzaladı.

Ülken, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, "TOBB bünyesinde çalışmalarını yürüten Türkiye Sektör Meclisleri, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını aynı çatı altında bir araya getiren, sektörel gelişmeler ve sorunların değerlendirildiği ve ortak aklın sektör ve ülke menfaatleri çerçevesinde oluşumunu sağlayan yapılardır. Bu meclislerden biri olan TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, bu sektörün önde gelen firma ve dernek temsilcileri ile sektörün tüm paydaşlarını kapsayan en üst temsilci konumundadır" ifadelerini kullandı.

"Dış cephe tuğlaları uygulamacısı, taban tuğla uygulayıcısı, asmolen döşemecisi, gazbeton yapı sistemi ustası mesleklerinin ulusal yeterliliklerini belirleyeceğiz"Ülken, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu bilinç ile çalışmalarını yürüten Meclisimiz, toprak sanayi ürünleri ve malzemeleri sektörünün gelişimi ve ülke ekonomisine önemli katkı sunmayı amaçlayan projeler yürütmekte olup, toprak sanayi ürünleri sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ve yetişmiş iş gücü ihtiyacının karşılanması Meclisin en önemli projeleri arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda bireylerin mesleğini başarı ile icra etmesi ve bunun ölçümüne imkan tanıyan ve sektörde bilgi, beceri sahibi kişileri yetkinlik olarak farklı bir yere taşıyacak olan ulusal yeterlilik hazırlama sürecine TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi olarak talip olduk.

Sağolsun Mesleki Yeterlilik Kurumumuz bizi bu iş ile görevlendirdi ve bugün bu konuyla ilgili protokolümüzü imzalayacağız. TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi olarak dış cephe tuğlaları uygulamacısı, taban tuğla uygulayıcısı, asmolen döşemecisi, gazbeton yapı sistemi ustası mesleklerinin ulusal yeterliliklerini belirleyeceğiz."Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme MerkezleriÜlken, TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) ile ilgili ise, "Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde yaşanan ölümlü iş kazalarının artması üzerine TOBB olarak elimizi taşın altına koyarak TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri'ni kurduk.

2015 yılının Aralık ayında yetki alan MEYBEM 1.5 yılda 22 binden fazla bireyin sınav ve belgelendirme sürecinde görev aldı.

Özellikle inşaat, metal, makine ve asansör mesleklerinde 66 ilde sınav ve belgelendirme hizmetini kurumsallaştırmayı başardık. 19 meslekte devam ettiğimiz süreç, Mesleki Yeterlilik Kurumumuzun da izni ile bu ay inşallah 33'e yükseldi.

Hedefimiz tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerin tamamında sınav ve belgelendirme hizmeti vermek" diye konuştu.Eğitim Kurumlarının Akreditasyonu YönetmeliğiMYK Başkanı Adem Ceylan ise, "Şu an itibariyle kurumumuz tarafından 82 kuruluşu yetkilendirdik.

Bunlardan bir tanesi de TOBB MEYBEM'dir. Geçtiğimiz yıl yaklaşık bu aylarda bakanlığımızdaki bir program sonrasında Sayın Bakanımız Süleyman Soylu'ydu o dönemde. Odasında TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu şu sözü kullandı; 'Nasıl ki çok iyi araç kullanan bir kişiye çok iyi sürücü olsa bile kullanacağı araca uygun bir şekilde sürücü belgesi yoksa araç kullanmasına müsaade etmiyorsak, artık çalışma hayatında özellikle üretim, sanayi iş yerlerinde mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanı da çalıştırmamamız gerekiyor.'

İşin özü aslında buydu. Bu iki cümle TOBB camiasının meseleye bakış açısını açık bir şekilde ifade ediyor" dedi.Ceylan, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"İleriki günlerde üzerinde çalışıyoruz. Eğitim kurumlarının akreditasyonu meselesi gelecek. Eğitim Kurumlarının Akreditasyon Yönetmeliği'ni yayınladığımız zaman da muhtemeldir ki TOBB'a ayrı bir misyon yüklemiş olacağız. Eğitim kurumları, kamu kurumları, özel eğitim kurumları eğitim adına kim varsa yerel yönetimler hadi bakalım akredite olun, mademki nitelikli eğitim verdiğinizi iddia ediyorsunuz çalışma hayatının en tepesindeki kurum sizi akredite etsin.

Verdiğiniz diplomaların ve belgelerin de kalite güvencesini taşımış olun. Bu mesele ülkemizin meselesi, çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak. Hedefimiz bu yılın sonuna kadar eğitim kurumlarının akreditasyonuyla ilgili yönetmeliği hayata geçirmek. Bu olduğu zaman işin farklı boyutu daha olmuş olacak. Türkiye'de maalesef eğitim programları, meslek edindirme programları yoğun bir şekilde yapılıyor. Ciddi kaynaklarda kullanılıyor."Konuşmaların ardından Ülken ve Ceylan protokolü imzaladı. - ANKARA
Bu haber 320 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
3891 Okunma
694 Okunma
549 Okunma
516 Okunma
448 Okunma
445 Okunma
441 Okunma
438 Okunma
433 Okunma
429 Okunma
404 Okunma
384 Okunma
356 Okunma
347 Okunma
319 Okunma
311 Okunma
288 Okunma
284 Okunma
3891 Okunma
861 Okunma
815 Okunma
787 Okunma
733 Okunma
719 Okunma
718 Okunma
706 Okunma
695 Okunma
694 Okunma
670 Okunma
661 Okunma
654 Okunma
645 Okunma
624 Okunma
615 Okunma
597 Okunma
591 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI