Bugun...
Dolar: 3.6716
Euro : 4.3362

Konuk YazarTOBB ve MYK arasında iş birliği protokolü imzalandı

Tarih: 10-08-2017 19:30:59 Güncelleme: 10-08-2017 21:01:59 + -


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Toprak Sanayi Sektörü İstihdamında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.


TOBB ve MYK arasında iş birliği protokolü imzalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Toprak Sanayi Sektörü İstihdamında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken ve MYK Başkanı Adem Ceylan, Toprak Sanayi Sektörü İstihdamı için Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü'nü imzaladı.

Ülken, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, "TOBB bünyesinde çalışmalarını yürüten Türkiye Sektör Meclisleri, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını aynı çatı altında bir araya getiren, sektörel gelişmeler ve sorunların değerlendirildiği ve ortak aklın sektör ve ülke menfaatleri çerçevesinde oluşumunu sağlayan yapılardır. Bu meclislerden biri olan TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, bu sektörün önde gelen firma ve dernek temsilcileri ile sektörün tüm paydaşlarını kapsayan en üst temsilci konumundadır" ifadelerini kullandı.

"Dış cephe tuğlaları uygulamacısı, taban tuğla uygulayıcısı, asmolen döşemecisi, gazbeton yapı sistemi ustası mesleklerinin ulusal yeterliliklerini belirleyeceğiz"Ülken, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu bilinç ile çalışmalarını yürüten Meclisimiz, toprak sanayi ürünleri ve malzemeleri sektörünün gelişimi ve ülke ekonomisine önemli katkı sunmayı amaçlayan projeler yürütmekte olup, toprak sanayi ürünleri sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ve yetişmiş iş gücü ihtiyacının karşılanması Meclisin en önemli projeleri arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda bireylerin mesleğini başarı ile icra etmesi ve bunun ölçümüne imkan tanıyan ve sektörde bilgi, beceri sahibi kişileri yetkinlik olarak farklı bir yere taşıyacak olan ulusal yeterlilik hazırlama sürecine TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi olarak talip olduk.

Sağolsun Mesleki Yeterlilik Kurumumuz bizi bu iş ile görevlendirdi ve bugün bu konuyla ilgili protokolümüzü imzalayacağız. TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi olarak dış cephe tuğlaları uygulamacısı, taban tuğla uygulayıcısı, asmolen döşemecisi, gazbeton yapı sistemi ustası mesleklerinin ulusal yeterliliklerini belirleyeceğiz."Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme MerkezleriÜlken, TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) ile ilgili ise, "Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde yaşanan ölümlü iş kazalarının artması üzerine TOBB olarak elimizi taşın altına koyarak TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri'ni kurduk.

2015 yılının Aralık ayında yetki alan MEYBEM 1.5 yılda 22 binden fazla bireyin sınav ve belgelendirme sürecinde görev aldı.

Özellikle inşaat, metal, makine ve asansör mesleklerinde 66 ilde sınav ve belgelendirme hizmetini kurumsallaştırmayı başardık. 19 meslekte devam ettiğimiz süreç, Mesleki Yeterlilik Kurumumuzun da izni ile bu ay inşallah 33'e yükseldi.

Hedefimiz tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerin tamamında sınav ve belgelendirme hizmeti vermek" diye konuştu.Eğitim Kurumlarının Akreditasyonu YönetmeliğiMYK Başkanı Adem Ceylan ise, "Şu an itibariyle kurumumuz tarafından 82 kuruluşu yetkilendirdik.

Bunlardan bir tanesi de TOBB MEYBEM'dir. Geçtiğimiz yıl yaklaşık bu aylarda bakanlığımızdaki bir program sonrasında Sayın Bakanımız Süleyman Soylu'ydu o dönemde. Odasında TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu şu sözü kullandı; 'Nasıl ki çok iyi araç kullanan bir kişiye çok iyi sürücü olsa bile kullanacağı araca uygun bir şekilde sürücü belgesi yoksa araç kullanmasına müsaade etmiyorsak, artık çalışma hayatında özellikle üretim, sanayi iş yerlerinde mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanı da çalıştırmamamız gerekiyor.'

İşin özü aslında buydu. Bu iki cümle TOBB camiasının meseleye bakış açısını açık bir şekilde ifade ediyor" dedi.Ceylan, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"İleriki günlerde üzerinde çalışıyoruz. Eğitim kurumlarının akreditasyonu meselesi gelecek. Eğitim Kurumlarının Akreditasyon Yönetmeliği'ni yayınladığımız zaman da muhtemeldir ki TOBB'a ayrı bir misyon yüklemiş olacağız. Eğitim kurumları, kamu kurumları, özel eğitim kurumları eğitim adına kim varsa yerel yönetimler hadi bakalım akredite olun, mademki nitelikli eğitim verdiğinizi iddia ediyorsunuz çalışma hayatının en tepesindeki kurum sizi akredite etsin.

Verdiğiniz diplomaların ve belgelerin de kalite güvencesini taşımış olun. Bu mesele ülkemizin meselesi, çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak. Hedefimiz bu yılın sonuna kadar eğitim kurumlarının akreditasyonuyla ilgili yönetmeliği hayata geçirmek. Bu olduğu zaman işin farklı boyutu daha olmuş olacak. Türkiye'de maalesef eğitim programları, meslek edindirme programları yoğun bir şekilde yapılıyor. Ciddi kaynaklarda kullanılıyor."Konuşmaların ardından Ülken ve Ceylan protokolü imzaladı. - ANKARA
Bu haber 211 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
423 Okunma
364 Okunma
323 Okunma
300 Okunma
267 Okunma
261 Okunma
254 Okunma
232 Okunma
232 Okunma
230 Okunma
7079 Okunma
4156 Okunma
1141 Okunma
873 Okunma
769 Okunma
766 Okunma
676 Okunma
641 Okunma
630 Okunma
587 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun "Öf Öf"
  Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun
 • Aşure günü ve gecesi
  Aşure günü ve gecesi
 • Gıybet küfre en yakın günahlardandır
  Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 • İnsana beş duygu sırayla verilir
  İnsana beş duygu sırayla verilir
 • Nefsini seven kibirli olur
  Nefsini seven kibirli olur
 • Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
  Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
 1. Cem Adrian'dan Sen Gel Diyorsun "Öf Öf"
 2. Aşure günü ve gecesi
 3. Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 4. İnsana beş duygu sırayla verilir
 5. Nefsini seven kibirli olur
 6. Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
VİDEO GALERİ
YUKARI