Bugun...
Dolar: 3.7941
Euro : 4.6681

Konuk YazarTarihi Hartum Üniversitesi'nden Erdoğan'a fahri doktoralık!

Tarih: 25-12-2017 22:00:00 + -


Dostlar Meclisi'nde gerçekleşen merasimle Erdoğan'a, Hartum Üniversitesi tarafından hukuk alanında fahri doktora sunuldu. Burada konuşan Erdoğan, Sudanlılara konukseverlikleri dolayısıyla şükranlarını sundu. Karşısında çok değişik bir topluluk gördüğünü belirten Erdoğan, "Çünkü sizler, seçilmiş bir topluluksunuz. Siz, insanlar içerisinden seçilmiş bir ümmetsiniz. Doğruyu buyurur, kötüden, şerden men edersiniz. Ne mutlu sizlere. Zira siz, Allah'a iman edenlerin ta kendilerisiniz." ifadesini kullandı.


Tarihi Hartum Üniversitesi'nden Erdoğan'a fahri doktoralık!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hartum Üniversitesi'nde fahri doktora merasiminde konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir'e bilhassa rica ettiğini belirterek, "Port Sudan'a geçtik, oradan Adaya (Sevakin Adası). Orada TİKA'nın yapmış olduğu Hanefi ve Şafii mescidlerinin, camilerinin restorasyonu var. 'Bu adayı bize tahsis etseniz de bütünüyle şöyle bir restore etsek, bu adayı tekrar tarihi şanına layık bir hale getirsek' dedim." diye konuştu.


Dostlar Meclisi'nde gerçekleşen merasimle Erdoğan'a, Hartum Üniversitesi  tarafından hukuk alanında fahri doktora sunuldu. Burada konuşan Erdoğan, Sudanlılara konukseverlikleri dolayısıyla  şükranlarını sundu.
Karşısında çok değişik bir topluluk gördüğünü belirten Erdoğan, "Çünkü  sizler, seçilmiş bir topluluksunuz. Siz, insanlar içerisinden seçilmiş bir  ümmetsiniz. Doğruyu buyurur, kötüden, şerden men edersiniz. Ne mutlu sizlere.  Zira siz, Allah'a iman edenlerin ta kendilerisiniz." ifadesini kullandı.

Sudanlıların muhabbeti karşısında kendilerini Hartum'da değil de  Ankara'da, İstanbul'da, Türkiye'de hissettiklerini ifade eden Erdoğan, tarihi  Hartum Üniversitesinin şahsına tevcih ettiği fahri doktora ünvanı için ayrı olarak  şükranlarını sundu.

Erdoğan, Afrika'nın önde gelen üniversitelerinden biri tarafından  böyle bir ünvana layık görülmenin kendisi için büyük bir mutluluk ve onur  olduğunu vurguladı. Bilhassa böyle bir atmosferde bu ünvanı almanın şahsı için ayrı bir  bahtiyarlık kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, bu vesileyle üniversitenin öğretim  azalarına ve talebelerine gönülden teşekkürlerini iletti.

"Sevakin Adası'nı bu halde görmek bizleri üzdü"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan ziyaretinin mananına ve ehemmiyetine yaraşır  bir şekilde harbiden dolu dolu geçtiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Resmi temasların yanı sıra iş forumundan, Port Sudan ziyaretine kadar  Sudan toplumunun her kesimiyle bir araya gelme olanağı buluyoruz. Bugün Sayın  Reisicumhuruna özellikle rica ettim. Port Sudan'a, oradan adaya geçtik. Orada  TİKA'nın yaptığı bilindiği üzere Hanefi ve Şafii Camilerinin restorasyonu var.

'Bu adayı bize tahsis etseniz de bu adayı tamamıyla şöyle bir restore  etsek ve bu adayı tekrar tarihi şanına layık bir hale getirsek.' dedim. Zira  Sevakin Adası'nı bu halde görmek bizleri üzdü. Yer ile yeksan etmişler. Kim?  Batı. Batı'nın karekterinde bu var. Oraları yer ile yeksan etmek suretiyle...  Hamd olsun, şimdi yine restore etmek, ayağa kalkmak, kaldırmak bizlere kısmet  olduğu için ayrı bir memnuniyet içerisindeyim."

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir'e bundan dolayı ayrıca bir ricada  bulunduğunu yineleyen Erdoğan, "Böyle bir tahsis yapar da hemen biz burada işe  başlarsak, bu adayı yeniden aynı resimlerdeki gibi ihya ederiz, inşa ederiz ve  Sudan artık bununla iftihar eder." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizmde yeni bir adım atabileceklerine de  işaret ederek, "Nedir o yeni adım? Allahın izniyle umre yolcularına dahi, tarihte  böyleydi, buraya gelip, buradan Cidde'ye gidilirdi. Tekrar bu yollar yapılır,  ihya ederiz." ifadesini kullandı.

Salonda bulunan gençlere, "Bu olur mu?" sualini yönelten Erdoğan,  "Bunu hep birlikte yapar mıyız? Yaparız." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın izahlarından satır başları şöyle;İnanıyorum ki haklı olan güçlüdür ve kuvvetli olmaya devam edecektir. Bu ambargolardan dolayı Sudanlı kardeşlerim çok sıkıntı çekti. Uygulanan  haksız yaptırımlar Sudan'ın istikbalinden yıllar çaldı. Alma mazlumun ahını çıkar ağır ağır. Biz hep dik durduk. Biz Allah'ın huzurunda rukuda ve secdede eğilmekten başka hiç bir beşeri gücün önünde eğilmedik.

Bu yaptırımları doğru bulmadığımızı dile getirdik, ediyoruz. Sudan halkını cezalandıran yaptırımların artık hiç bir mantıklı gerekçesi kalmamıştır. Olanaklarımızı Sudan halkı için seferber ettik. Sudan'ın hem bölgesinde hem de beynelmilel alanda hak ettiği konuma geleceğine ben inanıyorum. DEAŞ ve PYD'de olduğu gibi terör örgütlerini taşeron olarak kullanıyorlar. Çağdaş sömürgeciler için tek değer elmas, altın ve petroldür.

Bir çok Müslüman ülke sancılı ve sıkıntılı dönemlerden geçiyor. İsrail devlet terörü uygulamıyor mu? Onunla beraber hareket edenler, devlet terörü uygulamıyor mu? Cüneydi'yi gözlerini bağlayarak sanki abluka eden İsrail askeri devlet terörü uygulamıyor mu? Bunları biz görüyoruz da Batı dünyası görmüyor mu? Görüyor da neden suskun kalıyor. Haksızlık karşısında susan dilsiz iblistir Onlar için problem insan tabiat etraf değil, onlar için tek problem çıkardır, paradır, menfaattir.

Bunun mananını en iyi Afrika kıtası bilir. Kendi topraklarında köle gibi çalıştırılan, buradan başka kıtalara görütülen Afrikalı kardeşlerimiz sömürünün ne olduğunu bizden daha iyi bilir. İmalatı kolay ilaçlara erişemedikleri için 10 binlerce çocuk yaşamını yitiriyor. Ziyaret ettiğimiz bir çok ülkede bu gerçeğe kendimiz de tanık oluyoruz. Bu iç karatıcı tablo karşısında biz biliyoruz ki, mazlumların ahı hiçbir zaman yerde kalmaz.

Amerikan idarenin Kudüs kararı karşısında tüm Müslümanların sergilediği uhuvved gerçekten kırılma noktası olmuştur. Aklı başında Hıristiyanlar da Amerika'nın Kudüs'ü İsrail'e peşkeş çekmesine müsaade etmedi. Konuyu BMGK'ye taşıdık. Amerika'nın vetosu sebebiyle karar çıkmadı. Akabinde BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Genel Heyeti'nda Amerika yanında yalnızca 8 ülkeyi buldu. Onlar da nüfusü 15 bin, 30 bin olan ülkecikler. 128 ülkenin öncülerine şahsım ve İslam dünyası hesabına teşekkür ediyorum. Müslümanlar olarak birbirimize daha çok kenetleneceğimize inanıyorum.

Eğitim öğretim müesseselerimize, üniversitelerimize çok büyük mesuliyet düştüğünün farkında olmalıyız. Hartum'daki Yunus Emre Kültür Merkezi'nde 800'e yakın talebe Türkçe öğreniyor. Sudan-Türkiye Üniversitesi kurulması için döner dönmez direktifleri vereceğiz. YÖK çalışmasını başlatacak, adımlarımızı atacağız."
Bu haber 250 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
150 Okunma
130 Okunma
127 Okunma
115 Okunma
114 Okunma
103 Okunma
99 Okunma
95 Okunma
94 Okunma
91 Okunma
85 Okunma
72 Okunma
4429 Okunma
450 Okunma
366 Okunma
356 Okunma
308 Okunma
291 Okunma
289 Okunma
286 Okunma
280 Okunma
279 Okunma
265 Okunma
259 Okunma
259 Okunma
253 Okunma
244 Okunma
241 Okunma
239 Okunma
237 Okunma
4429 Okunma
943 Okunma
862 Okunma
831 Okunma
803 Okunma
778 Okunma
764 Okunma
743 Okunma
715 Okunma
704 Okunma
688 Okunma
668 Okunma
662 Okunma
646 Okunma
641 Okunma
629 Okunma
622 Okunma
621 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI