Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarSürücü belgesini yenileyecekler bu detaya dikkat!

Tarih: 03-05-2017 18:46:23 + -


Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan farklıkla mevcut sürücü vesikalarının 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandığını belirten uzmanlar, mevcut ehliyetlerin 5 sene içinde yeni tip sürücü vesikalarıyla değiştirileceğini ve her geçen müddetin yurttaşın aleyhine olduğunu söyledi…


Sürücü belgesini yenileyecekler bu detaya dikkat!

Ehliyet yenileyecekler dikkat! Sürücü dokümanının yenilenmesi için istenen sıhhat raporunun son günlere bırakılmaması istendi…

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan farklıkla mevcut sürücü vesikalarının 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandığını belirten uzmanlar, mevcut ehliyetlerin 5 sene içinde yeni tip sürücü vesikalarıyla değiştirileceğini ve her geçen müddetin yurttaşın aleyhine olduğunu söyledi…

 

Beynelmilel standartlara sahip olacak olan yeni sürücü dokümanlarının diğer ülkelerde de kullanılabilinirken yenileme için istenen belgeler ise biyometrik resim, aile hekiminden sağlık raporu ve parmak izinden oluşuyor.

Sıhhat Bakanlığı, aile hekimlerinden alınacak sıhhat raporunun yeterli olduğunu izah etse da, uzmanlar göz, kalp-damar ve uyku sıkıntısı gibi hastalıkları olanların kesinlikle tam teşekküllü hastaneden sıhhat raporu alması gerektiğini söyledi…

İŞTE YAPILMASI GEREKENLER

 

Ehliyet yenilemesi için ilk evvela emniyetten işlem için randevu alınmalı. Daha sonra ise sıhhat raporunun alınması gerekiyor. Hastaneler ehliyet alma ve yenileme ihtiyacı içinde olan yurttaşlara sıhhat raporu verilebiliyor.

 

Bu raporu almak yarım saatin içerisinde bitiriyor. Ancak 5 yıl gibi uzun bir müddet var diye ertelememek ve işlemi son ana bırakmamak daha mantıklı.

İlerleyen günlerde oluşabilecek yığılmalar ve son günlere bırakılması yurttaşlarımıza sıkıntı çıkarabilir. Aile hekimlerinden de verilen raporlar da geçerlidir. Bu alınan raporlar 6 ay müddet ile geçerli..

 

BUNU YAPAMAYAN SAĞLIK RAPORU ALAMIYOR

 

Ehliyet için sıhhat raporlarında aile hekimlerinin veremeyeceği vaziyetlerin da mevzubahis olduğunu belirten doktorlar, "Kalp-damar hastası olanlar ve ağır derecede uyku rahatsızlığı olanlar rehabilitasyonları bitirmeden sürücü vesikası için sıhhat raporlarını alamayacaklar.

Bunun ötesinde de görme bozukluğu var ise kesinlikle bir göz doktorunun kontrolü altında rehabilitasyon gözlük veya lens ile bitirdikten sonra sıhhat raporu verilecektir. Onun için ehliyet raporlarının hastanelerde alınmasında yarar vardır" şeklinde konuştu.

Emniyet yetkilileri ise sürücülere şu uyarılarda bulundu:"Sürücü belgelerinin yenilenmesi için 31.12.2020 tarihine kadar, aile hekimliği, devlet hastaneleri ve özel hastanelerden alınacak sağlık raporu, iki adet biometrik fotoğraf, eski sürücü belgesi ve kimlik kartı ve bankalar aracılığı ile sürücü belgesi kart bedeli 15 liranın yatırılması yenileme işlemlerinin yapılmasına yetecek."
Bu haber 1845 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
775 Okunma
753 Okunma
726 Okunma
716 Okunma
627 Okunma
620 Okunma
599 Okunma
599 Okunma
595 Okunma
589 Okunma
582 Okunma
577 Okunma
571 Okunma
567 Okunma
559 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
548 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI