Bugun...
Dolar: 3.8921
Euro : 4.5911

Konuk YazarŞok İddia: Suudi Arabistan, kardeş Hariri'yi istiyor

Tarih: 12-11-2017 11:49:06 + -


Hariri’ye yakın kaynaklar; İran’ın desteklediği koalisyon ortağı Hizbullah’a doğrudan karşı çıkmadığı için, Suudi Arabistan’ın Hariri’yi zorla istifa ettirdiğini söyledi. Kaynaklara göre; Hariri, Lübnan’ın istikrarı için Hizbullah’la birlikte çalışması gerektiğini bir türlü Suudi Arabistan’a anlatamadı.


Şok İddia: Suudi Arabistan, kardeş Hariri'yi istiyor

Reuters’a konuşan yakınları, 4 Kasım’da istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da zorla tutulduğunu ve yerine kardeşi Baha’nın getirilmeye çalışıldığını iddia etti.
Reuters haber ajansı, Suudi arabistan’ın alıkoyduğu iddia edilen Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye yakın kaynaklara ulaşarak, neler olduğunu sordu. Anlatılanlara göre, iddia doğru.

Kaynaklara göre, Lübnan Başbakanı 2 Kasım’da Suudi Arabistan’a çağrıldı.  Hariri, gitmeden önce yanındakilere 6 Kasım Pazartesi günü görüşeceklerini söyledi. Medya danışmanlarına da “Hafta sonu Mısır’da görüşürüz” dedi.

Saad Hariri’nin uçağı 3 Kasım’da Suudi Arabistan’a indiğinde, karşısında hiçbir prens ya da önemli bir yetkiliyi görmedi. Telefonuna el konulan ve hiçbir saygı emaresi görmeyen Hariri, ertesi gün de Suudi Arabistan’ın El Arabiya kanalına çıkarak istifasını açıkladı.

Hariri’ye yakın kaynaklar; İran’ın desteklediği koalisyon ortağı Hizbullah’a doğrudan karşı çıkmadığı için, Suudi Arabistan’ın Hariri’yi zorla istifa ettirdiğini söyledi. Kaynaklara göre; Hariri, Lübnan’ın istikrarı için Hizbullah’la birlikte çalışması gerektiğini bir türlü Suudi Arabistan’a anlatamadı.

İddiaya göre, Riyad, başbakan olmak için Sünni olmanın zorunlu olduğu Lübnan’da Saad Hariri’nin kardeşi Baha’yı iktidarda görmek istiyor.

Kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Hariri ailesini çağırarak Baha’ya bağlılıklarını açıklamasını istediğini öne sürdü. Ancak Suudi Arabistan’da zengin olan ve hala önemli malvarlığı bulunan aile, Saad yerine Baha’nın geçmesini kabul etmedi.

Suudi Arabistan, Lübnan Başbakanı’nın istifasının arkasında olduğunu ya da Hariri’nin alıkonulduğunu reddediyor. Saad Hariri ise istifasından bu yana Lübnan’a dönmedi ve kamuya açık bir yerde konuşmadı.

‘İyiyim’ ve ‘İnşallah’

Hariri’ye ulaşabilen kaynaklar, Lübnan Başbakanı’nın “İyiyim”den başka ifade kullanmak istemediğini aktardı. Kaynaklara göre Hariri “Geri dönecek misin?” sorusuna da “İnşallah” yanıtını veriyor.

Hariri Kral'ı havalimanında karşıladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Medine'deki  temaslarını tamamlayarak başkent Riyad'a döndü. Kralı havalimanında istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin karşılaması dikkat çekti.

Lübnan'dan 'Açıklama yapın' çağrısı

Öte yandan Lübnan Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakanlık görevinden istifa eden Saad Hariri’nin tutum ve hareketlerinin, Suudi  Arabistan'da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucu olduğu belirtildi.

Hariri'nin istifanın arkasında yatan nedenlerin henüz netlik kazanmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Lübnan'ın Başbakanı uluslararası anlaşmalara zıt hareket edemez.  Hariri'nin tutum ve hareketleri, Suudi Arabistan'da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucudur. Suudi Arabistan, Hariri'nin hangi sebeplerden dolayı Lübnan'a dönmediğini açıklamalıdır."

Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden 4 Kasım'da, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa konuşmasında, "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" belirten Hariri, "kendisine yönelik suikast olabileceği  endişesi taşıdığını" kaydetmişti.

Saad Hariri kimdir?

Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri (47), 2005 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Lübnan'ın eski Başbakanı Sünni siyasetçi Refik Hariri'nin oğlu.

Lübnan halkının önemli bir kısmı ve başta Fransa olmak üzere bir çok Batılı ülke ve İsrail, Hariri cinayetinden Suriye rejimini sorumlu tutmuştu.

Babasının ölümünden sonra Müstakbel Hareketi'nin başına geçen Saad Hariri, 2009-2011 yılları arasında da başbakan olarak görev yaptı.

Hariri, siyasi kariyerinin yanı sıra babasından kalan inşaat, telekomünikasyon ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketleriyle Lübnan'ın önde gelen iş adamları arasında yer alıyor.

Lübnan'da iki buçuk yıllık krizden sonra 31 Ekim 2016'da Cumhurbaşkanı seçilen Mişel Avn, yeni hükümeti kurma görevini 3 Kasım 2016'da eski Başbakan ve  Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri'ye vermişti. Siyasi gruplar arasında  sağlanan uzlaşıdan sonra Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri başbakanlığında kurulan yeni hükümet, 18 Aralık 2016'da, Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından onaylanmıştı. Hariri'nin kurduğu ve Hristiyan Ketaib Partisi dışında tüm  grupların yer aldığı hükümet 28 Aralık 2016'da güvenoyu almıştı.

Lübnan, İran ile Suudi Arabistan arasında kaldı

Lübnan, son dönemde Hizbullah'ın Yemen ve Suriye savaşındaki artan rolü nedeniyle İran ile Suudi Arabistan arasında kaldı.

Hizbullah ve diğer Şii gruplar, İran yanlısı politikalara destek  verirken, buna karşılık Başbakan Hariri ve diğer Sünni partiler ise Suudi  Arabistan eksenli bir siyaseti öne çıkarıyordu.

Son olarak İran Cumhurbaşkanı HASAN Ruhani'nin, "İran'ın pozisyonunu  dikkate almadan Lübnan'da belirleyici bir karar vermek mümkün değildir"  sözlerine tepki gösteren Hariri, 24 Ekim'de yaptığı açıklamada, "Ruhani'nin  konuşması kabul edilemez. Lübnan, vesayet kabul etmeyen ve onurunun ihlal  edilmesini reddeden bağımsız bir Arap devletidir." ifadelerini kullanmıştı.
Bu haber 135 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
399 Okunma
371 Okunma
358 Okunma
354 Okunma
350 Okunma
350 Okunma
350 Okunma
346 Okunma
345 Okunma
341 Okunma
546 Okunma
515 Okunma
514 Okunma
487 Okunma
423 Okunma
417 Okunma
415 Okunma
406 Okunma
405 Okunma
400 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Rehber, şu kimsedir ki...
  Rehber, şu kimsedir ki...
 • Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
  Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
 • Hakkı batıldan ayırmak zordur
  Hakkı batıldan ayırmak zordur
 • İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
  İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
 • İhlas, ahirete inanmanın alametidir
  İhlas, ahirete inanmanın alametidir
 • İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
  İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
 1. Rehber, şu kimsedir ki...
 2. Diriler, ölen yakınlarını seviyorlarsa
 3. Hakkı batıldan ayırmak zordur
 4. İnsan, düzeltemediği işlere sabretmelidir
 5. İhlas, ahirete inanmanın alametidir
 6. İnsan, göründüğü gibi olmalıdır
VİDEO GALERİ
YUKARI