Bugun...
Dolar: 3.5278
Euro : 4.1956

Konuk Yazar'Protez ayakkabı' için bacağını ters diktiler!..

Tarih: 27-04-2017 00:27:25 + -


Fevzi Aktaş’ın rehabilitasyonu kabul etmesinin hemen peşinden, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Mehmet Ali Acar ve Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç tarafından takibe alındı. Gerçekleştirilen operasyonla hastanın bacağının enfeksiyonlu bölümü kesilip alındı ve sağlam olan kısmı kesilip alınmasının ardından sağlam bölümü de uyluk kemiği bitiminden itibaren dikildi..


'Protez ayakkabı' için bacağını ters diktiler!..

Konya’da trafik kazası neticesi sol bacak uyluk bölgesindeki kırıklar hasebiyle bir dizi operasyon geçiren 24 yaşında olan Fevzi Aktaş’ın, takma bacak kullanabilmesi için Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla sol bacağı ters dikildi. Bacağını tamamiyle kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan gencin protez bacak kullanabilmesi için ayağı ters dikildi.

 

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 24 yaşında olan Fevzi Aktaş’ın sol bacağı takma kullanabilmesi emeliyle 180 derece ters dikildi. Türkiye ve dünyada sayılı merkezde yapılan operasyonlardan biri gerçekleştirilerek, Fevzi Aktaş’ın bacağının tamamiyle kesilip, enfeksiyonlu olan bölümünden kurtarılmasının ardından sağlam olan bölümü ters şekilde dikilerek protez kullanması için uygun hale getirildi.

Hayatı kolaylaşacak

Fevzi Aktaş’ın rehabilitasyonu kabul etmesinin hemen peşinden, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Mehmet Ali Acar ve Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç tarafından takibe alındı. Gerçekleştirilen operasyonla hastanın bacağının enfeksiyonlu bölümü kesilip alındı ve sağlam olan kısmı kesilip alınmasının ardından sağlam bölümü de uyluk kemiği bitiminden itibaren dikildi..

Konu konusunda izah yapan Selçuk Üniversitesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Mehmet Ali Acar, hastanın geçirdiği bir trafik kazasında sol bacak uyluk kemiğinde kırıklar olduğunu belirterek, “Bu yüzden bir dizi operasyon geçirmiş ancak enfeksiyon kontrol altına alınmış.

 

Bacağın kesilmesine karar verilmiş. Hasta bize müracaat ettiğinde bacağının kesileceğini ve uyluk kemiğinden itibaren olması nedeniyle takma kullanmakta ciddi sıkıntılar yaşayacağını biliyordu. Ancak biz dünyada sayılı merkezde gerçekleştirilen ve bu gibi hastalarda protez kullanımı ile ilgili hastanın hayat kalitesini ciddi oranda artıran bir yöntem uygulamayı teklif ettiğimizde hastamız kabul etti.

 

Bacağı uyluk kemiğinden itibaren kesilecekti

 

 

Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç hocamızla beraber gerçekleştirdiğimiz operasyon nihayetinde, hastamız nihayet sıhhatine kavuştu. Bu operasyonla, bacak bütünlüğü göz önüne alınınca bacağın üst bölümündeki enfeksiyonlu bölüm alınarak, bacağın sağlam olan alt bölümü yukarıya 180 derecelik ters açıyla dikilerek, bilek ekleminin diz kapağı görevi görmesi ve hastanın platin kullanmasında büyük kolaylık sağlaması hedeflendi.

Şayet bu metot uygulanmasaydı, hastamızın bacağı uyluk kemiğinden itibaren kesilecek ve hastanın geri kalan hayatında takma kullanımı dahi sınırlanacaktı. Bunun yanında konum bakımından protezden dolayı ciddi bası yaraları oluşacaktı. Ancak bu yöntemle hastamızın hayatı büyük ölçüde kolaylaşacak” diye konuştu.

Dikilen bacağını hareket ettiren Fevzi Aktaş ise “Bacağımın tümünü kaybedecekken böyle bir yolla daha küçük ve kullanım açısından bana kolaylık sağlayacak olan protezimle daha iyi olacağımı düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Bu haber 1491 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
213 Okunma
164 Okunma
149 Okunma
142 Okunma
141 Okunma
140 Okunma
134 Okunma
133 Okunma
129 Okunma
128 Okunma
428 Okunma
426 Okunma
422 Okunma
418 Okunma
416 Okunma
411 Okunma
404 Okunma
402 Okunma
400 Okunma
389 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gıybet küfre en yakın günahlardandır
  Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 • İnsana beş duygu sırayla verilir
  İnsana beş duygu sırayla verilir
 • Nefsini seven kibirli olur
  Nefsini seven kibirli olur
 • Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
  Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
 • Kabir, ya Cennet bahçesi veya Cehennem çukurudur
  Kabir, ya Cennet bahçesi veya Cehennem çukurudur
 • Mümin, güler yüzlü, tatlı dilli olur
  Mümin, güler yüzlü, tatlı dilli olur
 1. Gıybet küfre en yakın günahlardandır
 2. İnsana beş duygu sırayla verilir
 3. Nefsini seven kibirli olur
 4. Peygamberlerin ümmetine olan sevgisi
 5. Kabir, ya Cennet bahçesi veya Cehennem çukurudur
 6. Mümin, güler yüzlü, tatlı dilli olur
VİDEO GALERİ
YUKARI