Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk Yazar'Protez ayakkabı' için bacağını ters diktiler!..

Tarih: 27-04-2017 00:27:25 + -


Fevzi Aktaş’ın rehabilitasyonu kabul etmesinin hemen peşinden, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Mehmet Ali Acar ve Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç tarafından takibe alındı. Gerçekleştirilen operasyonla hastanın bacağının enfeksiyonlu bölümü kesilip alındı ve sağlam olan kısmı kesilip alınmasının ardından sağlam bölümü de uyluk kemiği bitiminden itibaren dikildi..


'Protez ayakkabı' için bacağını ters diktiler!..

Konya’da trafik kazası neticesi sol bacak uyluk bölgesindeki kırıklar hasebiyle bir dizi operasyon geçiren 24 yaşında olan Fevzi Aktaş’ın, takma bacak kullanabilmesi için Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla sol bacağı ters dikildi. Bacağını tamamiyle kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan gencin protez bacak kullanabilmesi için ayağı ters dikildi.

 

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 24 yaşında olan Fevzi Aktaş’ın sol bacağı takma kullanabilmesi emeliyle 180 derece ters dikildi. Türkiye ve dünyada sayılı merkezde yapılan operasyonlardan biri gerçekleştirilerek, Fevzi Aktaş’ın bacağının tamamiyle kesilip, enfeksiyonlu olan bölümünden kurtarılmasının ardından sağlam olan bölümü ters şekilde dikilerek protez kullanması için uygun hale getirildi.

Hayatı kolaylaşacak

Fevzi Aktaş’ın rehabilitasyonu kabul etmesinin hemen peşinden, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Mehmet Ali Acar ve Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç tarafından takibe alındı. Gerçekleştirilen operasyonla hastanın bacağının enfeksiyonlu bölümü kesilip alındı ve sağlam olan kısmı kesilip alınmasının ardından sağlam bölümü de uyluk kemiği bitiminden itibaren dikildi..

Konu konusunda izah yapan Selçuk Üniversitesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Mehmet Ali Acar, hastanın geçirdiği bir trafik kazasında sol bacak uyluk kemiğinde kırıklar olduğunu belirterek, “Bu yüzden bir dizi operasyon geçirmiş ancak enfeksiyon kontrol altına alınmış.

 

Bacağın kesilmesine karar verilmiş. Hasta bize müracaat ettiğinde bacağının kesileceğini ve uyluk kemiğinden itibaren olması nedeniyle takma kullanmakta ciddi sıkıntılar yaşayacağını biliyordu. Ancak biz dünyada sayılı merkezde gerçekleştirilen ve bu gibi hastalarda protez kullanımı ile ilgili hastanın hayat kalitesini ciddi oranda artıran bir yöntem uygulamayı teklif ettiğimizde hastamız kabul etti.

 

Bacağı uyluk kemiğinden itibaren kesilecekti

 

 

Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç hocamızla beraber gerçekleştirdiğimiz operasyon nihayetinde, hastamız nihayet sıhhatine kavuştu. Bu operasyonla, bacak bütünlüğü göz önüne alınınca bacağın üst bölümündeki enfeksiyonlu bölüm alınarak, bacağın sağlam olan alt bölümü yukarıya 180 derecelik ters açıyla dikilerek, bilek ekleminin diz kapağı görevi görmesi ve hastanın platin kullanmasında büyük kolaylık sağlaması hedeflendi.

Şayet bu metot uygulanmasaydı, hastamızın bacağı uyluk kemiğinden itibaren kesilecek ve hastanın geri kalan hayatında takma kullanımı dahi sınırlanacaktı. Bunun yanında konum bakımından protezden dolayı ciddi bası yaraları oluşacaktı. Ancak bu yöntemle hastamızın hayatı büyük ölçüde kolaylaşacak” diye konuştu.

Dikilen bacağını hareket ettiren Fevzi Aktaş ise “Bacağımın tümünü kaybedecekken böyle bir yolla daha küçük ve kullanım açısından bana kolaylık sağlayacak olan protezimle daha iyi olacağımı düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Bu haber 1807 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
337 Okunma
317 Okunma
314 Okunma
308 Okunma
295 Okunma
290 Okunma
288 Okunma
281 Okunma
276 Okunma
237 Okunma
232 Okunma
225 Okunma
221 Okunma
219 Okunma
201 Okunma
746 Okunma
727 Okunma
699 Okunma
688 Okunma
598 Okunma
594 Okunma
572 Okunma
563 Okunma
561 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
549 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
532 Okunma
529 Okunma
528 Okunma
523 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI