Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk YazarPirinç patlağında tehlikeli seviyede arsenik bulunuyor!

Tarih: 07-05-2017 13:58:34 Güncelleme: 07-05-2017 15:38:34 + -


Ekmekten sonra, şimdilerde de pirinç patlağında yüksek arsenik gündeme damgasını vurdu. irlanda'da yapılan bir araştırmada pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların 4’te 3’ünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasında, formül sütle-özellikle sütten yapılmayan türlerle beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı.


Pirinç patlağında tehlikeli seviyede arsenik bulunuyor!

 

İrlanda'da yapılan bir araştırmaya göre, pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların dörtte üçünde tehlikeli seviyede arsenik bulunuyor. Uzmanlar, “Piyasada satılan bebek krakerlerinin 4’te 3’ünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı” diye konuştular..

 

Queen's Üniversitesi'nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışma gıdadaki arsenik tehlikesini gözler önüne serdi. Sütle beslenen bebeklerde tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı. ..

 

GELİŞİM VE ZEKAYI ETKİLİYOR:  Araştırma heyetine başkanlık eden Prof. Andy Meharg, "Arsenik bebeklerin gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar zararlarından sadece birkaçı. Araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı" diye konuştu. ..

 

BİR YILDIR ÖNLEM ALINMADI:  Avrupa Komisyonu, Ocak 2016'da, birçok çocuğun tükettiği pirinç ve pirinç içeren gıdalardaki azami organik olmayan arsenik miktarına yönelik bir genelge yayımlamıştı. Ancak Prof. Meharg ve ekibi bu adıma rağmen pirinç içeren atıştırmalıkların daha güvenli hale gelmediğini açıkladı. Bilim insanlarına göre, Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra çok fazla bir şey değişmedi.

 

Araştırma, pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların 4’te 3’ünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasında, formül sütle-özellikle sütten yapılmayan türlerle beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı.

 

 Yüksek oranda arsenik, kanser dahil bir dizi hastalıkla ilişkilendiriliyor, bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini de etkiliyor.  Guardian Gazetesi kaynaklı haberine göre; araştırma heyetine başkanlık eden bitki ve toprak bilimleri uzmanı Prof. Andy Meharg, “Bebekler için pirinç patlağı ve pirinç gevrekleri yaygın olarak tüketiliyor. Bu araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin 4’te 3’ünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı” dedi…

 

ARSENİK NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?  Çok kuvvetli zehir olan basit bir cisimdir, simgesi As, atom numarası 33, atom ağırlığı 74,91’dir. Tabiatta serbest olarak az bulunur, daha çok bileşikler halindedir. Parlak kurşuni renktedir, kolay kırılabilir. Yeni kesildiği zaman parlaktır, nemli havalarda derhal müteessir olarak üzeri donuk bir oksit tabakasıyla örtülür. Isıyı iyi iletmesine karşılık, elektrik akımını iyi iletmez. Isıtıldığı zaman havada soluk, mavimtırak bir alevle yanarak «arsenik oksidi» meydana getirir. Bu anda sarmısak kokusuna benzeyen bir koku duyulur.

 

Arsenik elde etmek için arsenik bileşimlerinden arsenopirit (Fe As S), löllingit (Fe As2) veya arsenik trioksit (As2 O3) ile kömür karışımı ateşe dayanıklı kaplarda ısıtılır. Çıkan arsenik buharları demirden toplama kaplarında kurşuni renkte billûrlar halinde yoğunlaşır. Arsenik buharları çok kuvvetli bir zehir olduğundan, bu ameliye bir ocak içinde yapılmalıdır.

 

NERELERDE KULLANILIR?  Arsenik teknikte ve doktorlukta kullanılır. Kurşun içine az miktarda katılırsa kurşuna sertlik verir. Kurşun-arsenik alaşımı silâh saçması yapmakta kullanılır. Arsenik oksidi bazı cam çeşitlerinin elde edilmesinde büyük rol oynar; bu bakımdan, cam sanayiinde çok kullanılır.

Arsenik trioksit yağlıboya ve emaye imalinde, yapı kerestesinin ve hayvan derilerinin çürümekten korunmasında, fare zehiri hazırlanmasında kullanılır. Arsenik bileşiklerinin doktorlukta da büyük yeri vardır. Bu bileşiklerin hemen hepsi çok zehirli maddeler oldukları için ancak çok ufak dozlarda kullanılmaları gerekir.

 

İnsan ve birçok hayvan vücudunda pek az miktarda arseniğe raslanır. Vücutta bunun ne işe yaradığı tam olarak bilinmemekle beraber oksitleşmeyi azalttığı, böylece büyümeyi hızlandırmaya yaradığı sanılmaktadır. Çok az miktarda arseniğin kemik iliğinin kan yapıcı görevini yükselttiği görülmüştür.

 

ARSENİK ZEHİRLENMESİ NEDİR? Arsenik ve buharı çok (kuvvetli bir zehirdir. Birkaç miligramlık arsenik bile insanı öldürebilir. Bu şekilde zehirlenmede şiddetli karın sancıları; boğazda kuruluk ve yanma görülür. Şiddetli ishal ve kaslarda kasılmalar başgösterir. İnce damarların felce uğraması sonunda kalbin durmasiyle ölüm meydana gelir. Arsenikle zehirlenenlerin gayet acele olarak midesini yıkamak, bu mümkün olmazsa,^hastayı kusturmak ; lâzımdır. Panzehir olarak sıcak’su içine karıştırılmış demir hidroksit içirmek faydalıdır

 

Deri veya yeşil boya üzerine çalışan boya fabrikalarında, çinko, kalay, kurşun, bizmut gibi içinde arsenik bulunan madenlerde çalışanlarda arsenikle yavaş bir zehirlenme görülebilir. Bu hal,, devamlı bîr başağrısı, kaslarda kuvvetsizlik, uyuşma, saçlarda ve tırnaklarda bozukluklarla kendini belli eder.
Bu haber 2447 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
337 Okunma
317 Okunma
314 Okunma
308 Okunma
295 Okunma
290 Okunma
288 Okunma
281 Okunma
276 Okunma
237 Okunma
232 Okunma
225 Okunma
221 Okunma
219 Okunma
201 Okunma
746 Okunma
727 Okunma
699 Okunma
688 Okunma
598 Okunma
594 Okunma
572 Okunma
563 Okunma
561 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
549 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
532 Okunma
529 Okunma
528 Okunma
523 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI