Bugun...
Dolar: 3.5381
Euro : 4.0784

Konuk YazarPirinç patlağında tehlikeli seviyede arsenik bulunuyor!

Tarih: 07-05-2017 13:58:34 Güncelleme: 07-05-2017 15:38:34 + -


Ekmekten sonra, şimdilerde de pirinç patlağında yüksek arsenik gündeme damgasını vurdu. irlanda'da yapılan bir araştırmada pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların 4’te 3’ünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasında, formül sütle-özellikle sütten yapılmayan türlerle beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı.


Pirinç patlağında tehlikeli seviyede arsenik bulunuyor!

 

İrlanda'da yapılan bir araştırmaya göre, pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların dörtte üçünde tehlikeli seviyede arsenik bulunuyor. Uzmanlar, “Piyasada satılan bebek krakerlerinin 4’te 3’ünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı” diye konuştular..

 

Queen's Üniversitesi'nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışma gıdadaki arsenik tehlikesini gözler önüne serdi. Sütle beslenen bebeklerde tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı. ..

 

GELİŞİM VE ZEKAYI ETKİLİYOR:  Araştırma heyetine başkanlık eden Prof. Andy Meharg, "Arsenik bebeklerin gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar zararlarından sadece birkaçı. Araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı" diye konuştu. ..

 

BİR YILDIR ÖNLEM ALINMADI:  Avrupa Komisyonu, Ocak 2016'da, birçok çocuğun tükettiği pirinç ve pirinç içeren gıdalardaki azami organik olmayan arsenik miktarına yönelik bir genelge yayımlamıştı. Ancak Prof. Meharg ve ekibi bu adıma rağmen pirinç içeren atıştırmalıkların daha güvenli hale gelmediğini açıkladı. Bilim insanlarına göre, Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra çok fazla bir şey değişmedi.

 

Araştırma, pirinç patlağıyla bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdaların 4’te 3’ünde tehlikeli seviyelerde arsenik bulunduğunu ortaya koydu. Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasında, formül sütle-özellikle sütten yapılmayan türlerle beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı.

 

 Yüksek oranda arsenik, kanser dahil bir dizi hastalıkla ilişkilendiriliyor, bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini de etkiliyor.  Guardian Gazetesi kaynaklı haberine göre; araştırma heyetine başkanlık eden bitki ve toprak bilimleri uzmanı Prof. Andy Meharg, “Bebekler için pirinç patlağı ve pirinç gevrekleri yaygın olarak tüketiliyor. Bu araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin 4’te 3’ünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı” dedi…

 

ARSENİK NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?  Çok kuvvetli zehir olan basit bir cisimdir, simgesi As, atom numarası 33, atom ağırlığı 74,91’dir. Tabiatta serbest olarak az bulunur, daha çok bileşikler halindedir. Parlak kurşuni renktedir, kolay kırılabilir. Yeni kesildiği zaman parlaktır, nemli havalarda derhal müteessir olarak üzeri donuk bir oksit tabakasıyla örtülür. Isıyı iyi iletmesine karşılık, elektrik akımını iyi iletmez. Isıtıldığı zaman havada soluk, mavimtırak bir alevle yanarak «arsenik oksidi» meydana getirir. Bu anda sarmısak kokusuna benzeyen bir koku duyulur.

 

Arsenik elde etmek için arsenik bileşimlerinden arsenopirit (Fe As S), löllingit (Fe As2) veya arsenik trioksit (As2 O3) ile kömür karışımı ateşe dayanıklı kaplarda ısıtılır. Çıkan arsenik buharları demirden toplama kaplarında kurşuni renkte billûrlar halinde yoğunlaşır. Arsenik buharları çok kuvvetli bir zehir olduğundan, bu ameliye bir ocak içinde yapılmalıdır.

 

NERELERDE KULLANILIR?  Arsenik teknikte ve doktorlukta kullanılır. Kurşun içine az miktarda katılırsa kurşuna sertlik verir. Kurşun-arsenik alaşımı silâh saçması yapmakta kullanılır. Arsenik oksidi bazı cam çeşitlerinin elde edilmesinde büyük rol oynar; bu bakımdan, cam sanayiinde çok kullanılır.

Arsenik trioksit yağlıboya ve emaye imalinde, yapı kerestesinin ve hayvan derilerinin çürümekten korunmasında, fare zehiri hazırlanmasında kullanılır. Arsenik bileşiklerinin doktorlukta da büyük yeri vardır. Bu bileşiklerin hemen hepsi çok zehirli maddeler oldukları için ancak çok ufak dozlarda kullanılmaları gerekir.

 

İnsan ve birçok hayvan vücudunda pek az miktarda arseniğe raslanır. Vücutta bunun ne işe yaradığı tam olarak bilinmemekle beraber oksitleşmeyi azalttığı, böylece büyümeyi hızlandırmaya yaradığı sanılmaktadır. Çok az miktarda arseniğin kemik iliğinin kan yapıcı görevini yükselttiği görülmüştür.

 

ARSENİK ZEHİRLENMESİ NEDİR? Arsenik ve buharı çok (kuvvetli bir zehirdir. Birkaç miligramlık arsenik bile insanı öldürebilir. Bu şekilde zehirlenmede şiddetli karın sancıları; boğazda kuruluk ve yanma görülür. Şiddetli ishal ve kaslarda kasılmalar başgösterir. İnce damarların felce uğraması sonunda kalbin durmasiyle ölüm meydana gelir. Arsenikle zehirlenenlerin gayet acele olarak midesini yıkamak, bu mümkün olmazsa,^hastayı kusturmak ; lâzımdır. Panzehir olarak sıcak’su içine karıştırılmış demir hidroksit içirmek faydalıdır

 

Deri veya yeşil boya üzerine çalışan boya fabrikalarında, çinko, kalay, kurşun, bizmut gibi içinde arsenik bulunan madenlerde çalışanlarda arsenikle yavaş bir zehirlenme görülebilir. Bu hal,, devamlı bîr başağrısı, kaslarda kuvvetsizlik, uyuşma, saçlarda ve tırnaklarda bozukluklarla kendini belli eder.
Bu haber 1695 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
787 Okunma
557 Okunma
481 Okunma
294 Okunma
272 Okunma
266 Okunma
263 Okunma
247 Okunma
242 Okunma
240 Okunma
3322 Okunma
1423 Okunma
787 Okunma
763 Okunma
557 Okunma
530 Okunma
519 Okunma
481 Okunma
457 Okunma
440 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 85. Mektub-1 (bi’at ne demektir)
  85. Mektub-1 (bi’at ne demektir)
 • Dertlerden, belalardan korunmak için okunacaklar
  Dertlerden, belalardan korunmak için okunacaklar
 • Kuran-ı kerim-i doğru güzel okumak
  Kuran-ı kerim-i doğru güzel okumak
 • Şevval ayında tutulan oruçlar
  Şevval ayında tutulan oruçlar
 • Bayram günleri şunları yapmak sünnetdir
  Bayram günleri şunları yapmak sünnetdir
 • Bayram nemazı
  Bayram nemazı
 1. 85. Mektub-1 (bi’at ne demektir)
 2. Dertlerden, belalardan korunmak için okunacaklar
 3. Kuran-ı kerim-i doğru güzel okumak
 4. Şevval ayında tutulan oruçlar
 5. Bayram günleri şunları yapmak sünnetdir
 6. Bayram nemazı
VİDEO GALERİ
YUKARI