Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarÖzel Eğitimcilerin "alan dışı atama" isyanı!

Tarih: 22-12-2017 22:40:11 + -


Milli Eğitim Bakanlığını alan dışı atamalarına Özel Eğitimciler tepki göstererek sosyal medyada imza kampanyası başlattı. Alan dışı atamaların kalitesiz eğitimi beraberinden getireceğine değinen Özel Eğitimciler,”Bu atama kararı hastayı tedavi edecek olan doktor yerine hemşire atamasına benziyor. 16 yılda 66 defa değişen Milli Eğitim müfredatı gibi, atama müfredatının değişmemesinden yanayız. Bu atama kararları eşitlik ilkesini ihlal etmektedir. Aynı zamanda kul hakkına da girmektedir."dediler.


Özel Eğitimcilerin

Nitelikli eğitim için "Alan dışı atamalara" Özel Eğitim mezunlarından tepki çığ gibi büyüyor. Şuan yaklaşık üç bin beş yüz Özel Eğitim mezununun boşta gezdiğini dile getiren Özel Eğitimciler, yeterli Özel Eğitim Alan Mezunu sayısı varken,  yapılacak olan haksız atamaları durdurmak için  yürütmeyi durdurma davası açılacaklarını söylediler..

 

“Özel Eğitim, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Madde 4: y”  Özel eğitim: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri, bu bireylerin tüm gelişim alanlarındaki özellikleri ile akademik disiplin alanlarındaki yeterliliklerine dayalı olarak uygun ortamlarda sürdürülen eğitimi" şeklinde tanımlanmasına rağmen “Alan dışı atamaları”nı haksız bulduklarını belirten Özel Eğitimciler şunları söylediler:

 

“Özel gereksinimli bireylerin eğitimleri, özel ortamlarda, özel olarak geliştirilmiş eğitim programları ile özel olarak yetiştirilmiş eğitimciler tarafından gerçekleştirilir. Özel eğitim lisans programından mezun olmayan öğretmenlerin 540 saatlik eğitimleri sonucunda Özel Eğitim Öğretmeni unvanı alarak Özel Eğitim Öğretmeni olarak atanmalarını özel gereksinimli bireylerin eğitimleri açısından yeterli ve doğru bulmamaktayız.

 

Özel Eğitim Öğretmeni unvanı ya da Özel Eğitim Uzmanı unvanı sadece üniversitelerin özel eğitim bölümlerinden mezun olunduğunda alınabilir. Bu da üniversiteden alınan diplomayla kanıtlanır. Bunun dışında hiçbir kurum ya da kuruluş hiç kimseye Özel Eğitim Öğretmeni ya da Uzmanı unvanı veremez. Elinde diploması olmayan da bu unvanı kullanamaz. Özel eğitim lisans programından mezun olmayan öğretmenlere 540 saatlik eğitimleri sonucunda Özel Eğitim Öğretmeni unvanı verilerek Özel Eğitim Öğretmeni olarak atanmalarını istemiyoruz.  Nitelikli eğitim için "Alan dışı atamalara" dur diyoruz...”

Şuan yaklaşık üç bin beş yüz Özel Eğitim mezununun boşta gezdiğini dile getiren Özel Eğitimciler, yeterli Özel Eğitim Alan Mezunu sayısı varken,  yapılacak olan haksız atamaları durdurmak için yürütmeyi durdurma davası açılacaklarını da belirterek, “ Bu eğitim yılı sonunda Özel Eğitim alanında yaklaşık on bin mezun bekliyoruz.  Emeğe saygı istiyoruz. Eğitim işi gönül ve özveri işidir. Alanımızda Özel Eğitimciler atamazken, sınıfçıların alanımda atanmasını doğru bulmuyoruz. Hak ihlali olarak yorumluyoruz. Hızlandırılmış eğitim ile alan dışı öğretmenlerin geliştirilmesi eğitimin kalitesini düşürecektir.  Milli Eğitim bakanımızın bu haksız uygulama ve atamaları durdurmasını bekliyoruz. Oto cam filmi konusuna ve TEOG ile Üniversite giriş sistemine el atan Cumhurbaşkanımızın da bu haksız uygulamaya el koymasını bekliyor ve talep ediyoruz.” dediler.

Alan dışı atamaların kalitesiz eğitimi beraberinden getireceğine değinen Özel Eğitimciler,”Bu atama kararı hastayı tedavi edecek olan doktor yerine hemşire atamasına benziyor. 16 yılda 66 defa değişen Milli Eğitim müfredatı gibi, atama müfredatının değişmemesinden yanayız. Bu atama kararları eşitlik ilkesini ihlal etmektedir. Aynı zamanda kul hakkına da girmektedir.” diyerek tepkilerini ortaya koydular.
Bu haber 6473 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM - KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
755 Okunma
735 Okunma
708 Okunma
698 Okunma
607 Okunma
602 Okunma
581 Okunma
573 Okunma
570 Okunma
570 Okunma
565 Okunma
559 Okunma
553 Okunma
549 Okunma
540 Okunma
537 Okunma
536 Okunma
531 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI