Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarÖzel Eğitimcilerin "alan dışı atama" isyanı!

Tarih: 22-12-2017 22:40:11 + -


Milli Eğitim Bakanlığını alan dışı atamalarına Özel Eğitimciler tepki göstererek sosyal medyada imza kampanyası başlattı. Alan dışı atamaların kalitesiz eğitimi beraberinden getireceğine değinen Özel Eğitimciler,”Bu atama kararı hastayı tedavi edecek olan doktor yerine hemşire atamasına benziyor. 16 yılda 66 defa değişen Milli Eğitim müfredatı gibi, atama müfredatının değişmemesinden yanayız. Bu atama kararları eşitlik ilkesini ihlal etmektedir. Aynı zamanda kul hakkına da girmektedir."dediler.


Özel Eğitimcilerin

Nitelikli eğitim için "Alan dışı atamalara" Özel Eğitim mezunlarından tepki çığ gibi büyüyor. Şuan yaklaşık üç bin beş yüz Özel Eğitim mezununun boşta gezdiğini dile getiren Özel Eğitimciler, yeterli Özel Eğitim Alan Mezunu sayısı varken,  yapılacak olan haksız atamaları durdurmak için  yürütmeyi durdurma davası açılacaklarını söylediler..

 

“Özel Eğitim, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Madde 4: y”  Özel eğitim: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri, bu bireylerin tüm gelişim alanlarındaki özellikleri ile akademik disiplin alanlarındaki yeterliliklerine dayalı olarak uygun ortamlarda sürdürülen eğitimi" şeklinde tanımlanmasına rağmen “Alan dışı atamaları”nı haksız bulduklarını belirten Özel Eğitimciler şunları söylediler:

 

“Özel gereksinimli bireylerin eğitimleri, özel ortamlarda, özel olarak geliştirilmiş eğitim programları ile özel olarak yetiştirilmiş eğitimciler tarafından gerçekleştirilir. Özel eğitim lisans programından mezun olmayan öğretmenlerin 540 saatlik eğitimleri sonucunda Özel Eğitim Öğretmeni unvanı alarak Özel Eğitim Öğretmeni olarak atanmalarını özel gereksinimli bireylerin eğitimleri açısından yeterli ve doğru bulmamaktayız.

 

Özel Eğitim Öğretmeni unvanı ya da Özel Eğitim Uzmanı unvanı sadece üniversitelerin özel eğitim bölümlerinden mezun olunduğunda alınabilir. Bu da üniversiteden alınan diplomayla kanıtlanır. Bunun dışında hiçbir kurum ya da kuruluş hiç kimseye Özel Eğitim Öğretmeni ya da Uzmanı unvanı veremez. Elinde diploması olmayan da bu unvanı kullanamaz. Özel eğitim lisans programından mezun olmayan öğretmenlere 540 saatlik eğitimleri sonucunda Özel Eğitim Öğretmeni unvanı verilerek Özel Eğitim Öğretmeni olarak atanmalarını istemiyoruz.  Nitelikli eğitim için "Alan dışı atamalara" dur diyoruz...”

Şuan yaklaşık üç bin beş yüz Özel Eğitim mezununun boşta gezdiğini dile getiren Özel Eğitimciler, yeterli Özel Eğitim Alan Mezunu sayısı varken,  yapılacak olan haksız atamaları durdurmak için yürütmeyi durdurma davası açılacaklarını da belirterek, “ Bu eğitim yılı sonunda Özel Eğitim alanında yaklaşık on bin mezun bekliyoruz.  Emeğe saygı istiyoruz. Eğitim işi gönül ve özveri işidir. Alanımızda Özel Eğitimciler atamazken, sınıfçıların alanımda atanmasını doğru bulmuyoruz. Hak ihlali olarak yorumluyoruz. Hızlandırılmış eğitim ile alan dışı öğretmenlerin geliştirilmesi eğitimin kalitesini düşürecektir.  Milli Eğitim bakanımızın bu haksız uygulama ve atamaları durdurmasını bekliyoruz. Oto cam filmi konusuna ve TEOG ile Üniversite giriş sistemine el atan Cumhurbaşkanımızın da bu haksız uygulamaya el koymasını bekliyor ve talep ediyoruz.” dediler.

Alan dışı atamaların kalitesiz eğitimi beraberinden getireceğine değinen Özel Eğitimciler,”Bu atama kararı hastayı tedavi edecek olan doktor yerine hemşire atamasına benziyor. 16 yılda 66 defa değişen Milli Eğitim müfredatı gibi, atama müfredatının değişmemesinden yanayız. Bu atama kararları eşitlik ilkesini ihlal etmektedir. Aynı zamanda kul hakkına da girmektedir.” diyerek tepkilerini ortaya koydular.
Bu haber 6160 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM - KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11475 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11475 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI