Bugun...
Dolar: 4.0406
Euro : 5.0005

Konuk YazarOHAL Komisyonu başkanlığına Selahaddin Menteş getirildi!

Tarih: 16-05-2017 23:04:26 + -


OHAL kapsamında mağduriyetlerin incelenmesine yönelik komisyonun başkanlığına Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş getirildi... Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç, Mülkiye Başmüfettişi Hasan Şıldak, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Daire Başkanı Esat Işık, Milli Eğitim Bakanlığı Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ile Devlet Denetleme Kurulu (DDK) üyesi Salih Tanrıkulu komisyon üyeliğine seçildi.


OHAL Komisyonu başkanlığına Selahaddin Menteş getirildi!

Başbakan Binali Yıldırım'ın bizzat duyurduğu Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun başkanlığına, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş getirildi...

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 685 Sayılı Kanun Hükmünde  Kararname ile kurulması kararlaştırılan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu başkan  ve üyeleri belli oldu. OHAL kapsamında mağduriyetlerin incelenmesine yönelik komisyonun  başkanlığına Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş getirildi.

Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Danıştay Tetkik  Hakimi Murat Aytaç, Mülkiye Başmüfettişi Hasan Şıldak, Adalet Bakanlığı Ceza ve  Tevkifevleri Daire Başkanı Esat Işık, Milli Eğitim Bakanlığı Atama Daire Başkanı  Mustafa İkbal ile Devlet Denetleme Kurulu (DDK) üyesi Salih Tanrıkulu komisyon  üyeliğine seçildi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Başkanlığındaki  makamında, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı Menteş ve komisyon üyelerini  kabul etti. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Komisyonun görevleri

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, OHAL kapsamında doğrudan  KHK'larla tesis edilen işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar  verecek.

Buna göre komisyon, kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan  teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi,  dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık  kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve  televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve  dağıtım kanallarının kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması gibi  işlemler hakkında başvuruları değerlendirecek ve karar verecek. Komisyon ayrıca,  OHAL kapsamında yürürlüğe konulan KHK'larla gerçek veya tüzel kişilerin hukuki  statülerine ilişkin doğrudan düzenlenen ve birinci fıkra kapsamına girmeyen  işlemleri de görüşüp karara bağlayacak.

Komisyon, 685 sayılı KHK'nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki  yıl süreyle görev yapacak. Bakanlar Kurulu, gerek görmesi halinde bu süreyi,  bitiminden itibaren birer yıllık sürelerle uzatabilecek.

Komisyonun ilk seçilen üyeleri, iki yıllık sürenin sonuna kadar görev  yapabilecek. Sürenin uzatılmasına karar verilmesi halinde birinci maddenin ikinci  fıkrasındaki usule göre yeni üyeler belirlenecek. Daha önce görev yapan üyeler de  yeniden görev alabilecek. Üyelerin süreleri dolmadan herhangi bir nedenle  görevlerine son verilemeyecek.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'na başvurular valilikler  aracılığıyla yapılacak. Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan  çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler, en son görev yaptıkları kuruma da  başvurabilecek.

Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı  tarih olarak kabul edilecek. Valilikler ve ilgili kurumlar, kendilerine yapılan  başvuruları geciktirmeksizin komisyona iletecek ve mükerrer başvurular işleme  alınmayacak.

Komisyonun başvuru almaya başladığı tarihten önce yürürlüğe konulan  KHK'larla ilgili olarak başvuru alma tarihinden itibaren 60 gün içinde, bu  tarihten sonra yürürlüğe konulan KHK'larla ilgili olarak ise Resmi Gazete'de  yayımlanma tarihinden itibaren 60 gün içinde yapılmayan başvurular işleme  alınmayacak.

Komisyona yapılan başvurular, aranan şartlara uygunluk bakımından ön  incelemeye tabi tutulacak. Ön inceleme sonucunda süresi içinde yapılmadığı,  başvuru sahibinin konuyla ilgili hukuki menfaatinin bulunmadığı, bu kanun  hükmünde kararnamenin kapsamına girmediği veya diğer şekil şartlarını taşımadığı  tespit edilen başvurular reddedilecek. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve  esaslar komisyon tarafından belirlenecek.

Komisyon, incelemelerini dosya üzerinden yapacak ve inceleme sonucunda  başvurunun reddine veya kabulüne karar verebilecek. Kamu görevinden, meslekten  veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin  başvurunun kabulü halinde karar, Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek.

Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde  ilgili KHK hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve  sonuçlarıyla birlikte söz konusu KHK'nın yayımı tarihinden geçerli olmak üzere  ortadan kalkmış sayılacak. Buna ilişkin işlemler, ilgisine göre İçişleri  Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı veya Vakıflar Genel Müdürlüğünce  yerine getirilecek.

Komisyonun kararlarına karşı HSK tarafından belirlenecek Ankara idare  mahkemelerinde iptal davası açılabilecek.
Bu haber 509 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
337 Okunma
317 Okunma
314 Okunma
308 Okunma
295 Okunma
290 Okunma
288 Okunma
281 Okunma
276 Okunma
237 Okunma
232 Okunma
225 Okunma
221 Okunma
219 Okunma
201 Okunma
746 Okunma
727 Okunma
699 Okunma
688 Okunma
598 Okunma
594 Okunma
572 Okunma
563 Okunma
561 Okunma
558 Okunma
557 Okunma
549 Okunma
544 Okunma
540 Okunma
532 Okunma
529 Okunma
528 Okunma
523 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI