Bugun...
Dolar: 3.7941
Euro : 4.6681

Konuk YazarMukaddes Emanetler Depoda Tutulmuyor

Tarih: 14-12-2017 22:40:07 Güncelleme: 17-12-2017 22:55:07 + -


Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, Mukaddes Emanetler Dairesi'nde kayıtlı 600 civarında eserin bulunduğunu belirterek, "Bunların hepsi Hazreti Peygamber'e, ashabına ve Haremeyn'e ait eşyalar değil.


Mukaddes Emanetler Depoda Tutulmuyor

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, Mukaddes Emanetler Dairesi'nde kayıtlı 600 civarında eserin bulunduğunu belirterek, "Bunların hepsi Hazreti Peygamber'e, ashabına ve Haremeyn'e ait eşyalar değil. Önemli bir kısmı o eserleri daha iyi muhafaza etmek için kullanılan mahfaza, bohça gibi şeylerdir. Bunlar da Mukaddes Emanetler arasında sayıldığı için sayı fazla görünüyor. Bazen ortaya atılan çok fazla eşya olduğu ve depoda tutulduğu şeklindeki iddialar doğru değildir." dedi.

 

ÜsküdarBelediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği "Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler: İstanbul'a naklinin 500. senesi" başlıklı panel, Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirildi.

 

İlKültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, panelde yaptığı konuşmada, kutsal olanın eşyalar olmadığını ifade ederek, "Kutsal olan o eşyalara, o mekanlara, o coğrafyalara anlam kazandıran değerlerdir. 

 

Eşyalaronun bir tecessüsü, bir şekli, bağlantı vesilesidir. Eğer siz Kudüs'ü, Mekke'yi, Medine'yi, İstanbul'u koruyamıyorsanız-sadece siyasi bir koruma değil, ruh olarak, kültür olarak, şehir dokusu olarak koruyamıyorsanız-sizin zaten mukaddesiniz ayaklar altına alınmış demektir.

 

Bir hırkaya aşırı hürmet göstermek demek aslında Mukaddes Emanetlere saygısızlık demektir. Çünkü Peygamber Efendimizin vahiyle müjdelenişi, getirdiği değerler ve yürüdüğü yol, bize öncelikle tevhide ve tevhidin ortaya koyduğu değerlere saygı duymayı gerektiriyor." ifadelerini kullandı.

 

"Osmanlı padişahları kutsal emanetlerle ilgili çok özel törenler yapmış"Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Küçükaşçı da sarayda yer alan kutsal emanetleri ve Osmanlı Devleti'nin bunlara verdiği değeri anlattı.

 

Küçükaşçı, sarayda Hazreti Muhammed ile ilgili kasideler ve çok sayıda dua metinleri bulunduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Osmanlı padişahları kutsal emanetlerle ilgili çok özel törenler yapmış ancak bu törenleri de deyim yerindeyse ayağa da düşürmemişlerdir. Mukaddes Emanetler Dairesi, Cumhuriyet'in kurulmasından sonra 1967'ye kadar kullanılmamış ancak 1967'den sonra ziyarete açılmış. 

 

Dahasonra bugün Destimal Odası dediğimiz bölüm Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı zamanında açıldı. 2006 yılında günümüzdeki haline getirildi. Yıl boyu sergilenmesinde sakınca olan ya da sergilenemeyecek durumda olan emanetler dışındakilerin tamamı Mukaddes Emanetler Dairesi'nde sergileniyor. Mukaddes Emanetler Dairesi'nde kayıtlı 600 civarında eserimiz var. 

 

Bunlarınhepsi Hazreti Peygamber'e, ashabına ve Haremeyn'e ait eşyalar değil. Önemli bir kısmı o eserleri daha iyi muhafaza etmek için kullanılan mahfaza, bohça gibi şeylerdir. Bunlar da Mukaddes Emanetler arasında sayıldığı için sayı fazla görünüyor. 

 

Bazenortaya atılan çok fazla eşya olduğu ve depoda tutulduğu şeklindeki iddialar doğru değildir."İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen, Yavuz Sultan Selim'in 8 yıllık çok kısa süreli saltanatında çok muazzam işler yaptığını ve onu anlamak için 24 yıllık idarecilik dönemini anlamak gerektiğini söyledi.

 

YavuzSultan Selim'in, Safevi tehlikesini şehzadelik döneminde fark edip mücadele ettiğini aktaran Emecen, şunları kaydetti: "Yavuz Sultan Selim kısa saltanatı boyunca Safevileri yok etmeye yönelik politikaları devreye soktu. Benim görüşüme göre, Mısır seferi de tamamıyla Safevileri ortadan kaldırmaya yönelik planın yan ürünü olarak görülebilir. 

 

İkiSünni devletin birbiriyle çarpışması belli bir sebeple zuhur etmemişse dini açıdan son derece sakıncalıdır. Bu sebeple Yavuz Sultan Selim sefere çıkma gayesi Safeviler olduğuna göre, amacı dini sapmış bir grubun tasallutundan kurtulmaktı. Dini açıdan da aslolan İslam içerisindeki tefrikayı kaldırmaktır." "Kudüs bizim kutsal emanetimizdir"

MilliSavunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Mukaddes Emanetler'in çeşitli dönemlerde İstanbul'a nasıl getirildiği konusunda sunum gerçekleştirdi.Padişahların Osmanlı topraklarında dağınık olan Kutsal Emanetler'i İstanbul'da toplamak için çaba sarfettiğini aktaran Afyoncu, padişahların kendilerine kutsal emanet getirenleri ciddi şekilde mükafatlandırdığını kaydetti.Prof. Dr. İskender Pala da Mukaddes Emanetler ile ilgili edebi eserler ve şiirlere değinerek, "Bugün bizim bir Mukaddes Emanetimiz daha var.

 

Bu emanet Topkapı Sarayı'nın sınırları içerisinde değil. Onun adı Kudüs'tür. Kudüs bizim kutsal emanetimizdir. Bunu bilmeden buradaki kutsal emanetleri sabah akşam ziyaret etsek de kar etmez." değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 274 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM - KÜLTÜR SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
4373 Okunma
440 Okunma
345 Okunma
343 Okunma
300 Okunma
295 Okunma
294 Okunma
294 Okunma
279 Okunma
276 Okunma
271 Okunma
270 Okunma
269 Okunma
253 Okunma
249 Okunma
248 Okunma
243 Okunma
233 Okunma
4373 Okunma
921 Okunma
851 Okunma
820 Okunma
778 Okunma
767 Okunma
753 Okunma
731 Okunma
703 Okunma
692 Okunma
688 Okunma
676 Okunma
658 Okunma
651 Okunma
635 Okunma
629 Okunma
619 Okunma
612 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI