Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarMeltdown ve Spectre'daki güvenlik açığı nasıl kapatılır?

Tarih: 04-01-2018 21:53:04 + -


Arama devi Google, 5 Ocak tarihli yeni bir güvenlik aktüelleştirmesi yayınlayarak akıllı telefonlarınızı savunmanıza yardımcı olmanızı sağlayacak "hafifletici tedbirler" sunacak. Şirket gelecekteki aktüellemelerde de bunun gibi düzeltmeler yayınlamaya devam edecek. Nexus 5X veya Nexus 6P gibi Google markalı bir telefonunuz varsa, ekstra bir gayret sarf faktörüz gerek yok. Telefonunuz aktüellemeyi otomatik olarak indireceği için yalnızca yüklemeniz yeterli olacak.


Meltdown ve Spectre'daki güvenlik açığı nasıl kapatılır?

Hemen hemen tüm elektronik aletleri etkileyen Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarından nasıl savunulur? Hangi işlemcileri etkiler? Uygulayabileceğiniz tüm analizler haberimizin detayında. İşte o açıkları kapatmanın püf noktaları..
 
Araştırmacılar geride bıraktığımız Çarşamba günü, günümüz işlemcilerinde, son yirmi yılda piyasaya sürülen tüm Intel bilgisayarların yanı sıra tablet, telefon ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan AMD ve ARM yongalarını etkileyebilecek ciddi bir güvenlik açığı keşfetti.
 
Meltdown ve Spectre güvenlik açığı

Teknoloji dünyasını sallayan bu şokun ardından bir nebze de olsa iyi haberler gelmeye başladı. Intel, AMD ve ARM, Meltdown ve Spectre olarak adlandırılan bu güvenlik açıklarının çeşitli yazılım yamalarıyla düzeltilebileceğine veya en azından riziko oranının en üye indirgenebileceğine inanıyorlar. AMD'nin mevzubahis güvenlik açıklarının tüm işlemcilerini etkilemediğini söylediğini de belirtmek gerekir.
 
Ayrı olarak Bkz.Teknoloji dünyasında büyük şok: Intel, ARM ve AMD'de kritik donanımsal açık! Tabii burda en büyük görev yeniden size düşüyor, çünkü tüm bu yamaları takip ederek açıkları kapatacak olan sizlersiniz. Bugün bakımından Meltdown ve Spectre açıklarından savunmanızı sağlayacak güvenlik tedbirlerini şöyle sıralayabiliriz.

Güvenlik açığından Windows PC'ler nasıl korunur?

Microsoft konuyla alakalı Çarşamba günü bir güvenlik aktüellemesi yayınladı. Ekseriyetle, Windows 10 otomatik olarak ihtiyaç duyulan güvenlik aktüellemelerini indirip yüklüyor.

iPhone, iPad ve Mac nasıl korunur?

Intel işlemcilerde ortaya çıkan kritik güvenlik açığı, 6 Aralık'ta genel kullanıma sunulan son macOS 10.13.2 aktüellemesinde kısmen de olsa giderilmiş vaziyette. Geliştirici Alex Ionescu, şirketin macOS 10.13.2 sürümünde bir düzeltme sunduğunu ve şu an beta testi yapılan macOS 10.13.3'te bu güvenlik açığının daha da kapsamı geniş olarak ele alınacağını söylüyor. Apple daha iPhone ve iPad'ler için nasıl bir yol izleyeceğini izah etmedi.

Android telefonlar Spectre açığından nasıl korunur?

Arama devi Google, 5 Ocak tarihli yeni bir güvenlik aktüelleştirmesi yayınlayarak akıllı telefonlarınızı savunmanıza yardımcı olmanızı sağlayacak "hafifletici tedbirler" sunacak. Şirket gelecekteki aktüellemelerde de bunun gibi düzeltmeler yayınlamaya devam edecek. Nexus 5X veya Nexus 6P gibi Google markalı bir telefonunuz varsa, ekstra bir gayret sarf faktörüz gerek yok. Telefonunuz aktüellemeyi otomatik olarak indireceği için yalnızca yüklemeniz yeterli olacak.
 
Pixel ve Pixel 2 (ve XL varyantları) modellerinde de otomatik olarak yüklenecek. Bu yolun teorik olarak diğer Android telefonlar için de geçerli olması gerekir ancak bir hayli üretici ve operatör aktüelleme sunma ile ilgili oldukça yavaş davranıyor. Şu an için bu kritik güvenlik açığına konusunda aktüelleme yayınlayacağını izah eden bir üretici olmadı. Bir an önce harekete geçmelerini bekliyoruz.

Google Chrome güvenliği nasıl arttırılır?

Google Chrome'un 23 Ocak'taki yeni sürümüne, masaüstü bilgisayarınızı ve telefonunuzu hedef alabilecek web tabanlı saldırıların tesirini azaltacak tedbirlerinin ilave etmesi bekleniyor. Ancak bunu beklemek istemiyorsanız Google, Site Yalıtımı (Site Isolation) isimli tecrübi bir özelliği hemen kullanabileceğinizi söylüyor.

Site Yalıtımı özelliği, Chrome tarayıcısını kullananların güvenliğini arttıran bir teknoloji. Etkinleştirdiğinizde, Chrome tarayıcıda açık olan her web sitesinin muhtevası her zaman diğer sitelerden yalıtılmış özel bir işlemle oluşturuluyor. Başka bir deyişle internet siteleri arasında ek bir güvenlik hududu oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, bu özelliğin, Chrome kullanılan bilgisayarlarda hafıza kullanımını takriben %10-20 arttırdığını da belirtmek gerekir.
Windows, Mac, Linux, Chrome OS veya Android'de Site Yalıtımı'nı açmak için: Google, iOS (iPhone, iPad) için Apple'ın gerekli düzeltmeleri yapacağını belirtti.
 
 Google Chromebook'lar nasıl korunur?

Google, etkilenen az sayıdaki Chromebook'un bu güvenlik açıklarından otomatik olarak savunacağını bildirdi. Şirket, ARM yongalı Chromebook'ların hiç etkilenmediğini diğer işlemcilere (çoğunlukla Intel'in) sahip modellerin Aralık ortasında dağıtılmaya başlanan Chrome OS sürüm 63 bakımından açığın tesirini azaltıcı tedbirler içerdiğini söyledi.

 Şu an için Chrome OS'da Site Yalıtımı'nu etkinleştirmek isterseniz yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz. Ayrı olarak yaşları daha önceki olan birkaç Chromebook'un ihtiyaç duyulan yamayı almayacaklarını belirtelim. Buraya tıklayarak hangi modellerin alıp, hangilerinin almayacağını gösteren listeyi ekrana getirebilirsiniz.

 Diğer Google Ürün ve Hizmetleri

Arama devi Google Home, Chromecast, WiFi ve OnHub dahil olmak üzere tüketici odaklı diğer ürün ve hizmetlerinin hiçbirinin bu güvenlik açıklarından etkilenmediğini izah etti.Bu haber 262 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11476 Okunma
263 Okunma
243 Okunma
239 Okunma
218 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
173 Okunma
11476 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI