Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarKutlu Doğum haftası bir FETÖ projesi midir?

Tarih: 20-04-2017 10:51:55 Güncelleme: 20-04-2017 11:13:55 + -


FETÖ’cu akademisyenlerin önderliğinde 1989 yılında başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğumunun Nisan ayı içerisnde kutlanmasına tepki gösteren Müslümanlar, “İki cihan güneşinin doğum günü, Mevlid gecesi ile taçlandırılmıştır. Bu çift başlılık kaldırılmalıdır. Bu dini bir gecedir. Dini kaideler neyi gerektiriyorsa o yerine getirilmelidir. Bu yanlış uygulamadan vaz geçilmelidir"dediler


Kutlu Doğum haftası bir FETÖ projesi midir?

Miladi takvime göre, alternatif doğum haftası kutlamasının bir Fetullah Gülen projesi olduğu, ve Gülen’in de doğum tarihi 20 Nisan olduğu iddia edildi.

FETÖ’cu akademisyenlerin önderliğinde 1989 yılında başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğum tarihinin miladi olarak doğum günü olan 20 Nisan'ın içinde geçen haftaya tepki gösteren Müslümanlar, “İki cihan güneşinin doğum günü, Mevlid gecesi ile taçlandırılmıştır. Mevlid Kandili 13.yy'dan beri kutlanmaktadır. Kutlu doğum haftasında Hz. Muhammed (s.a.v) yad edilir ve kendisine salavat okunur. Bu hafta da anma etkinlikleri yapılır.” dediler..

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda detaylı bir çalışma yapan Hindistanlı Müslüman ilim adamı Prof. Muhammed Hamidullah’ın araştırmalarına ve hesaplamalarına göre, Sevgili Peygamberimizin doğum tarihinin 12 Rebiülevvel (17 Haziran 569) olduğunu doğru veya doğruya en yakın tarihi olarak ortaya konulduğunu dile getiren Müslümanlar, “Mısırlı astronomi bilgini Mahmut Paşa el-Felekî’nin çıkarımlarına göre yaptığı hesaplamalarında Muhammed’in doğum tarihi 9 Rebiülevvel (20 Nisan 571)’dir.
Beaumont Burnaby Sherrard (1901) çalışmasında Mahmut Paşa el-Felekî’nin hesaplamalarındaki yanlışlarını ortaya koymuştur.
Lawrence I. Conrad (1987) Muhammed’in de doğum tarihi araştırmasını içeren takvimler ile ilgili çalışmasında Muhammed’in doğum tarihini kaba bir hesapla 570 yılı olarak vermektedir” dediler.

Dinde reform yapmaya kalkan bidat ehli Fetullah Gülen’in camilere sandalye yerleştirmekle, camileri kiliselere  çevirdiğini, milletin maneviyatıyla onandığı, namaz ve oruçlarda temkin vakitlerinin kaldırıldığını dile getiren Cami cemaatleri şunları söylediler:

“Peygamber Efendimizin doğum tarihi, hicri takvimde 12 Rebiü’l evvel, miladi takvimde ise,  20 Nisan olup, 1989 yılında başlayan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri bir dönem hicri tarih, bir dönem de miladi takvim esas alınarak gerçekleştirilmiş, Diyanet işleri başkanlığı; 2007 yılında bir genelge ile Kutlu Doğum etkinliklerinin 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılmasını ve bu tarihlerin dışında program düzenlenmemesini karar altına almıştır.
Kutlu Doğum Haftası, peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında usulüne uygun olmayan bir şekilde kutlanıyor”

ELEŞTİRİLER VE TEPKİLER

-Bu etkinliğin bir bidat olduğu, bidatın ise dinden sapma, sapıklık olarak nitelendirildiği, Doğum kutlamasının İslam’da yerinin olmadığı,
-bunun İsa'nın doğumu ile bağlantılı bir gelenek olduğu, Muhammed'in doğumunun tartışmalı da olsa diğer dini günler gibi hicri takvime göre kutlandığı, miladi takvime göre bir kutlama düzenlenmesinin yılda iki defa kutlama yapılacağı anlamına geldiği ve dinsel olarak bir karışıklık yaratacağı,
-Hicri takvimin ay hareketine göre İslam’da esas alınan takvim olduğu ve İsa'nın doğumu ile başlayan güneş takvimine göre bir sabitleme yapılamayacağı,

-Bu miladi takvime göre yapılan sabitlemelerin Mekke'nin Fethi'nin miladi olarak 11 Ocak olmasına rağmen bir kesim tarafından miladi takvimle 1 Ocak yılbaşı akşamında kutlanmasında da olduğu gibi bir ayrıştırma ve seçim yapma amacı güden tarihlere denk getirildiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na alternatif olarak ülkeyi bölme amaçlı çalışmaların parçası olduğu ve fitne amacı güttüğü,

-Muhammed'in nebi ve resul olarak İslamı tebliğ görevini icra etmiş olduğu, bu tür kutlamalar ile Muhammed'in ve İslam anlayışının Allah ve Kuran merkezli durumdan, Muhammed'i yücelten ve merkeze koyan bir anlayışa getirildiği, bunun bir Hıristiyanlığa benzetme çalışması olduğu,

-Kutlu Doğum Haftası’nı, Hıristiyanlıktaki gibi yortuları bulunmayan İslamın Protestanlaşması süreci ve Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Amerika'nın Yeşil Kuşak Projesi'nin günümüze uyarlanmış hali olan ılımlı İslam projesi kapsamında bir çalışma olduğu”şeklinde sıralanabilir.
 HABER VİDEOSU

Bu haber 1636 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DUA ve ORUÇ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11258 Okunma
238 Okunma
206 Okunma
198 Okunma
196 Okunma
192 Okunma
181 Okunma
174 Okunma
173 Okunma
172 Okunma
11258 Okunma
6157 Okunma
1279 Okunma
886 Okunma
883 Okunma
580 Okunma
577 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
422 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI