Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarKülliye'deki kritik Bahçeli-Erdoğan zirvesi sona erdi

Tarih: 10-01-2018 22:37:18 + -


Erdoğan da Bahçeli'nin sözleri üzerine hemen harekete geçti. Partisini grup toplantısında konuşan Erdoğan, "Sayın Bahçeli ile bir araya geliriz, ülkemizin dertlerini de konuşuruz, uyum yasalarının çalışmasını da arkadaşlar yapar yolumuza yürürüz." yorumunu yaptı. Kısa süre sonra da Reisicumhur Erdoğan "Hayırlı işlerde yavaş davranmaya gerek yok" diyerek MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi Beştepe'ye çağrı ettiğini izah etti.


Külliye'deki kritik Bahçeli-Erdoğan zirvesi sona erdi

Türkiye'de politikanın ve 2019 seçimlerinin kaderini belirleyecek Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Öncüsü Devlet Bahçeli arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen müzakere bitti.

Doruk öncesi tanınmış kişi anketçi Adaletli Gür, AK Parti-MHP ittifakı konusunda yaptıkları anketi izah etti. Gür, ittifakın seçmen tarafından pozitif karşılandığı ve MHP seçmeninin yüzde 82'sinin Erdoğan'a rey veririm dediğini söyledi. Gür,"2019'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Erdoğan aday olması halinde seçmenin yüzde 65,9'u kendisine rey vereceğini dile getirmiştir" dedi.


Türk politika tarihinde bir ilk meydana geldi. Seçimlere bir seneden fazla müddet olmasına karşın AK Parti ve MHP ittifakının ilk müzakeresi yapıldı. Reisicumhur ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Öncüsü Devlet Bahçeli Beştepe'de görüştü. Medyaya kapalı olarak saat 16.00'da  başlayan müzakere saat 16.40'da bitti.   

Müzakerede AK Parti ve MHP'nin 2019 ittifakının genel hatlarının konuşulduğu ve ve uyum yasaları konusunda görüş alışverişinde bulundukları belirtiliyor. Burada alınacak kararların cumhurbaşkanlığı seçimine kadar politikada taşları yerinden oynatacağı dile kazançlıyor.

İLK ADIM BAHÇELİ'DEN GELDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da  gazetecilerle yaptığı kahvaltıda 2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacaklarını Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini  izah etti. Böylelikle aylardır konuşulan "AK Parti-MHP ittifakı"na (cumhur ittifakı) ait öncüler düzeyindeki ilk somut adımı attı. Bahçeli  şöyle dedi:

"MHP Cumhurbaşkanlığı için aday göstermeyecektir. MHP ittifak olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi milletvekilliği seçimlerine girer, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 'Yenikapı ruhu'yla Erdoğan'ı destekleme kararı alır. Bu karar nettir" dedi.  Tarihi adım sonrası Bahçeli bir gün evvel yaptığı grup toplantısında da  Erdoğan'a 7 sene süreyle destek olacaklarını anlattı.


ADRES OLARAK ERDOĞAN'I GÖSTERDİ

MHP Öncüsü  izahında ise topu Reisicumhur Erdoğan'a attı. Bahçeli, "MHP olarak şu an AK Parti Genel Başkanı ve Reisicumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan Bey ile ittifak ile ilgili ve siyasetin geleceği konusunda rastgele bir görüşmemiz olmamıştır. Görüşmek isterlerse görüşürüz" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE ZİRVE

Erdoğan da Bahçeli'nin sözleri üzerine hemen harekete geçti. Partisini grup toplantısında konuşan Erdoğan, "Sayın Bahçeli ile bir araya geliriz, ülkemizin dertlerini de konuşuruz, uyum yasalarının çalışmasını da arkadaşlar yapar yolumuza yürürüz." yorumunu yaptı. Kısa süre sonra da Reisicumhur Erdoğan "Hayırlı işlerde yavaş davranmaya gerek yok" diyerek MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi Beştepe'ye çağrı ettiğini izah etti. Akşem saatlerinde ise görüşmenin bugün saat 16.00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'de yapılacağı duyuruldu.

İTTİFAK İLE ALAKALI ANKETİ GÜN İZAH ETTİ

Adaletli Gür son kamuoyu araştırmasını A Haber canlı yayınında izah etti. Adaletli Gür, bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek oranda halkın desteğini aldığını belirtti. AK Parti-MHP ittifakının da seçmen tarafından olumlu karşılandığı anketlerle ortaya çıktı.

YÜZDE 49,7 'NETLİKLE OY VERİRİM' DEDİ

Ankette suallen '2019'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'a oy verip vermeyeceğinizi şu ifadelerden hangisi ile anlatırsınız' sualine, ankete katılanların, yüzde 49,7'si 'netlikle oy veririm' dedi, yüzde 34.1 ise 'hiçbir zaman oy vermem' şıkkını seçti.

ERDOĞAN'IN REY ORANI

Ankette çarpıcı neticelerden biri de, " 2019'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Erdoğan aday olması halinde seçmenin yüzde 65,9'u kendisine rey vereceğini dile getirmiştir" ibaresi oldu.

'MHP SEÇMENİNİN YÜZDE 82'Sİ ERDOĞAN'A REY VEREBİLİR'

Adaletli Gür, MHP seçmeninin yüzde 82'sinin Erdoğan'a rey veririm dediğini söyledi. Adaletli Gür, "MHP'ye niçin AK Parti'ye yakın oluyorsun diye kızanların sesine kulak asmamak gerekli. MHP doğru yolda. MHP AK Partililerin ikinci tercihidir. Bu doğru bir taktiktir " diye konuştu.
Bu haber 123 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11475 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
173 Okunma
11475 Okunma
6161 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
582 Okunma
582 Okunma
561 Okunma
434 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI