Bugun...
Dolar: 3.7941
Euro : 4.6681

Konuk YazarKılıçdaroğlundan Evet-hayır Hatası

Tarih: 31-03-2017 23:13:04 Güncelleme: 31-03-2017 23:41:04 + -


Isparta'da yaptığı konuşmada "evet oyunun onuru vardır" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu ifadesini düzelterek, "Affedersiniz hayır oyunun onuru vardır. Çünkü demokrasiye sahip çıkılıyor. Demokrasi çok önemlidir. Evetin vebali ağırdır" dedi.


Kılıçdaroğlundan Evet-hayır Hatası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum çalışmaları kapsamında Isparta'ya geldi. İlk olarak Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliğine giden Kılıçdaroğlu, esnaf odalarını temsilcilerine neden hayır demeleri gerektiğini anlattı.

 

 

Kılıçdaroğlu ardından Iyaş Süleyman Demirel Kongre Merkezi'nde partililere seslendi. Yargının bağımsızlığı vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, "Bir partinin genel başkanı hakim tayin etsin mi etmesin mi? Yargı bağımsızdır her görüşten insan hak adalet aramak için mahkemeye başvurur mahkeme hukukun üstünlüğüne göre vicdana göre karar vermelidir diyorsanız gideceksiniz hayır oyu kullanacaksınız. Hayır yargının bağımsız olmasına gerek yok varsın partinin genel başkanı hakim tayin etsin ne demek hukuk ne demek adalet bize adalet de lazım değil hukuk da lazım değil diyorsanız gideceksiniz evet oyu kullanacaksınız.

 

 

Demek ki anayasa değişikliğinde sandığa giderken kendimize soru soracağız ve araştıracağız, başbakanlığı kaldırıyor, anayasa değişikliği ile başbakanlığa gerek yok devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili bütün yetkiler bir kişiye veriliyor. Yani kaç kişinin bakan olacağına kaç tane başkan yardımcısı olacağına bir kişi karar verecek. Devlette kimin müsteşar hangi niteliklere sahip kimin müsteşar olur, bakan olur, vali olur, kaymakam olur, doktor olur, üniversitede rektör olur, dekan olur bunlara bir kişi karar verecek bu yetki Türkiye Büyük Millet Meclisinde meclis karar veriyor yani milli irade veriyor.

 

 

Diyorsanız ki ne demek milli irade, ne demek meclis, meclis karar vermesin başbakanlığın olacağına bir kişi karar versin kaç tane başkan yardımcısı olacağına bir kişi karar versin niye meclisin gündemine gelsin diyorsanız gidip evet oyu vereceksiniz. Böyle bir rezalet olmaz kaç bakan olacağına milli irade karar veriyor, kimin müsteşar olacağına hangi niteliklere sahip olacağına parlamento karar verir diyorsanız o zaman onur ve şerefle gidip hayırın altına damganızı basacaksınız" şeklinde konuştu.

 

"Tek başına tek kişinin karar verme yetkisi var"

 

 

Devletin yapısı ve işleyişi ile ilgili tek bir kişinin tek başına karar alma hakkına sahip olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "İsterse bir kararname ile bütün muhtarlıkları kapatabilir, kaldırabilir. Ne demek muhtarlık muhtar arkadaşlarım siz de düşünün siz bulunduğunuz bölgenin kanaat önderisiniz köydeki muhtarımız en önemli kanaat önderisiniz. Seçimle geldiniz. Demokrasinin en saf ve en güzel tecelli ettiği seçimler muhtar seçimleridir. Muhtar çıkar köyde mahallede muhtar adayıyım ve seçilir, şimdi bir kişinin eline yetki veriliyor muhtarlıkları kapatsın diye. Diyebilirsiniz ki bu çok önemli çok güzel bir şey. Ne demek muhtarlık yerinde kalacak bir kişiye yetki verelim dilediği zaman muhtarlıkları kapatsın diyorsanız o zaman gidip evet oyu kullanacaksınız" diye konuştu

 

"Dişi sökülmüş aslan"

 

 

550 milletvekili seçilirken şimdi sayının 600'e çıktığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Neden 600'e çıkıyor. Bana bir Allah'ın kulu çıkıp 600'ün gerekçesini söylesin. Faturayı kim ödeyecek siz hepiniz ödeyeceksiniz. 187 milyon TL para ödeyeceksiniz ek 50 milletvekiline. Şimdi niye hangi gerekçe ile efendim meclisi güçlendiriyoruz diyorlar. Meclis güçlenecek sayısal olarak güçleniyor, elinden yetkileri alınıyor dişi sökülmüş aslan gibi evet hiçbir yetkisi yok. Dişleri sökülen aslan gibi neden dedim milletin oyu ile seçiliyorlar ama milletin yetkisi elinden alınıyor. Yetkisi olmayan yetkisi sınırlı olan bir Türkiye Büyük Millet Meclisi ne demek yetkisi sınırlanmış.

 

 

Isparta'nın Yalvaç ilçesinin bir yol sorunu var çözülmüyor veya herhangi bir köyün yol sorunu var veya bir yerde bir kültür merkezi inşaatı var 20 yıldır bitmiyor veya hastanenin inşaatı bir türlü bitmiyor. Isparta milletvekili çıkar kürsüye bugünkü anayasal düzende bakana soru sorar bu niye yapılmıyor çık bunu anlat bugünkü düzene göre bu bakan Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde bu soruya cevap vermek zorundadır.

 

Yeni düzende parlamento güçlendi ya! Bu bakan hiçbir zaman o kürsüye gelip hiçbir zaman o soruya cevap veremeyecek. Neden böyle bir soru sormayı milletvekilinin elinden alıyorlar. Öyle bir soru sormayacaksın diyorlar. Yeni anayasa değişikliğine göre derseniz ki bu çok güzel bir şey bizim milletvekili soru mu soracak bırakın sormasın bakan bakanlığını yapsın eğlensin keyfine baksın o zaman gidip evet oyu vereceksin" diye konuştu.

 

"Atatürk'e verilmeyen yetkiyi bir kişiye veriyorlar"

 

 

Tek bir adamın 600 milletvekilinden oluşan Meclis'i feshedebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sabah kalkıp diyecek ki ben kötü bir rüya gördüm. Meclis'i feshediyorum. Yeniden bu milletle seçime gidelim. Siz bir kişinin tercihine keyfine göre görev süresi dolmadı 5 yıl için seçildiler daha ikinci yılındalar. Ama ben feshediyorum diyor. Bu doğrudur diyorsanız gidip evet oyu kullanacaksınız. Böyle bir rezalet olamaz. Milli iradeyi bir kişi feshedemez diyorsanız sandığa gidip hayır oyu kullanacaksınız" dedi.

 

 

Meclisi fesih yetkisinin 1924 anayasası görüşülürken Atatürk'e verilmek istendiğini ama iki vekilin kürsüye çıkarak buna karşı geldiğini anlatan Kılıçdaroğlu, milletin getirdiğini bir kişinin fesih edemeyeceğini söylediklerini kaydetti. Atatürk'e verilmeyen yetkiyi şimdi biz bir kişiye niye veriyoruz hangi gerekçeyle veriyoruz. 1 kişi mi büyük 80 milyon mu? 80 milyon bir kişinin iradesine teslim edilebilir mi?" diye sordu.

 

Gaf yaptı düzeltti

 

 

Konuşması sırasında "evet oyunun onuru vardır" diyerek gaf yapan Kılıçdaroğlu, bu ifadesini düzelterek, "Affedersiniz hayır oyunun onuru vardır. Çünkü demokrasiye sahip çıkılıyor. Demokrasi çok önemlidir. Evetin vebali ağırdır. Eğer bir kişiyi ikna eder, bir kişiyi kandırırsanız bu anayasa değişikliğine göre bir kişi en geç 24 saat içinde Türkiye Cumhuriyeti devletini başka ellere teslim edebilir. Özellikle milliyetçi ülkücülere söylüyorum. Bu kadar yetkiyi bir kişiye verirseniz eğer o kişi birileri kandırırsa en geç Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçirir.

 

Öyle yetkiler veriliyor ki, tüm müsteşarla, emniyet müdürleri, valileri, hepsi bir kanaldan atanıyor. Türkiye bu kadar ucuz bir devlet mi? Türkiye'ye sahip çıkacağız. Sandığa gidip hayır oyu vererek sahip çıkacağız" dedi. Üstünlerin hukukunu getirmeye çalıştıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Eğer bu anayasa değişikliği geçerse bir parti devleti olacak. Cumhurbaşkanı, bakanları, yardımcıları, valiler, kaymakamlar, müdürler partili olacak. Bu doğru diyorsanız gidip evet yanlışsa gidip hayır oyu kullanacaksınız. Kendi ikballeri için hukuk oluşturuyorlar. Bakın bakan veya başkan yardımcısı herhangi biri yolsuzluk yaptığında bugün Meclis'e gensoru verebilirsiniz. Ama yeni anaysa değişikliği yürürlüğe girerse hiçbir bakan hakkında soru önergesi gensoru veremeyeceksiniz.

 

Onların dokunulmazlığı milletvekilleri dokunulmazlığı gibi olacak. Hiçbiri vekil değil. Büyük çoğunlu beli tamamı seçimle gelmeyecek. Sadece süreyle değil ömür boyu dokunulmaz olacaklar. Ömür boyu dokunulmazlığı olsun. Malı götürsün, kul hakkı yemeye devam etsin diyorsanız gidip evet oyu kullanacaksınız, bu yanlış diyorsanız demokrasiyi korumak için hayır oyu kullanacağız" diye konuştu.

 

"nereye gitti belli olmayan trene 80 milyonu bindiriyorlar"

 

Annelere seslenen Kılıçdaroğlu, çocuklarına sahip çıktıkları gibi onlardan Meclise ve demokrasiye sahip çıkmalarını istedi. Kılıçdaroğlu, "Siz nereye gittiği belli olmayan freni olmayan bir otobüse çocuğunuzu bindirir misiniz? Şimdi bu anayasa değişikliği ile nereye gittiği belli olmayan bir trene 80 milyonu bindiriyorlar. Onun için evet demenin vebali ağırdır" açıklamasında bulundu.

 

 

Onların her türlü imkana sahip olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Bizim arkamızda devletin parası, televizyonu, forsu yok. Bizim arkamızda millet var. Çünkü bu millet demokrasi aşığıdır. Diyorlar ki 'Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor' Ben bunları anlatırken rahatsız oluyorlar. Çünkü halkın bilgilenmesini istemiyorlar. Bende onlara çağrı yapıyorum. 'Ben doğruları söylemiyorsam. Elinizde fırsat var. Topu topu 18 madde. Senin istediğin televizyonda. Senin istediğin gazetecilerle.

 

Sen ekibinle göl söz veriyorum yalnız geleceğim. Siz de konuşun ben de. Siz yarım saat ben 15 dakika konuşayım. Vatandaş evinde seyretsin kim doğruyu kim yanlışı söylüyor görsün. Ben istediği kadar başkan yardımcısı tayin edilecek diyorum. Efendim 1-2 bilemedim üç olur diyor. Niye bilemedin. Bana anayasa değişikliğinde 3 rakamını göster. Sınırsız yetki verilmez. Isparta'da bir vali var. Yalvaç'ta bir kaymakam var. Kanunda yazılı.

 

Her bakanlıkta bir müsteşar var. Kaç bakan olacak nerede yazılı Anayasa değişikliğine yazılı. İstediği kadar bakan tayin edecek. Kaç başkan yardımcısı olacak belli değil. İstediği kadar başkan yardımcısı tayin edecek. Diyorlar ki televizyona çıkıp kavga etmeye gerek yok. Niye kavga edelim? Medeni insan gibi çıkıp konuşacağız. Sende de bende de akıl var. Ben de sen de okuduğunu anlıyor. Oturalım konuşalım. Gelirler mi, gelebilirler mi? Gelemezler. Çünkü onlar da biliyor ben doğruları söylüyorum. Ama bunlar rahatsız oluyorlar"diye konuştu.Kılıçdaroğlu'na üzerine kendi portresi dokunmuş CHP logosunun bulunduğu halı hediye edildi.
Bu haber 778 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
4370 Okunma
440 Okunma
345 Okunma
343 Okunma
300 Okunma
295 Okunma
294 Okunma
294 Okunma
279 Okunma
276 Okunma
270 Okunma
270 Okunma
269 Okunma
253 Okunma
249 Okunma
248 Okunma
243 Okunma
233 Okunma
4370 Okunma
921 Okunma
851 Okunma
820 Okunma
778 Okunma
767 Okunma
753 Okunma
731 Okunma
703 Okunma
692 Okunma
688 Okunma
676 Okunma
658 Okunma
651 Okunma
635 Okunma
629 Okunma
619 Okunma
612 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI