Bugun...
Dolar: 3.7655
Euro : 4.6747

Konuk YazarKarapınar'da 200'ü aşan obruk olayı korkutuyor!

Tarih: 06-12-2017 08:42:29 + -


Bölgede obruk sayısı şu an 200... Bu obrukların bazılarının ikamet alanlarında. Konya’da yalnızca 2017 seneninde 9 obruk oldu. Karapınar Kazası’ne bağlı 50 haneli, 120 nüfuslu Seyithacı Yaylası sakinleri de obruk tehlikesiyle burun buruna. Yaylanın girişindeki çitlerde asılı duran “Dikkat! Obruklara yaklaşmayın. Can güvenliğiniz açısından tehlikelidir” yazısı her şeyi anlatmaya yetiyor.


Karapınar'da 200'ü aşan obruk olayı korkutuyor!

Konya Karapınar’da oluşan metrelerce derinliğinde obruklar yurttaşların yazgısı olmuş vaziyette. Her gün yeni bir obrukla karşılaşan köylüler, yıllardır tedirginlik içinde yaşıyor. Bölgede irili ufaklı 200 obruk bulunuyor.

Yeraltı suyunun, karbondioksitle birleşiminden oluşan karbonik asitin, giderek kireç taşının yoğun olduğu toprakları çözerek yerin altında mağara oluşturması ve bir müddet sonra mağaranın üzerindeki toprağın çökmesiyle oluşan huni biçimindeki dev çukura, ‘obruk’ tecrübe ediyor. Konya’nın Karapınar Kazası, ‘obruk’ların göbeğinde bulunuyor. Halk bu tehlikeyle iç içe yaşıyor. Obruklar köylerde haneleri, tarlaları ve yolları saniyeler içinde yutmaya devam ediyor.

2000’LERDE YİNE OLUŞMAYA BAŞLADI

1960-1970 seneleri arasında derinliği 7-25, çapı ise 3 ilâ 9 metre olan toplam 10 obruk oluştu. Yapılan araştırmalarda net bir netice alınamazken, çukur oluşumunun durmasıyla çalışmalara da bitirildi. Ancak 90’lı senelerin sonuna kadar obruklardan kurtulan Karapınar halkı için karabasan 2000’li senelerde yine başladı. Tekrar oluşmaya başlayan büyük obruklar, bölgede panik havası yarattı.

Bölgede obruk sayısı şu an 200... Bu obrukların bazılarının ikamet alanlarında. Konya’da yalnızca 2017 seneninde 9 obruk oldu. Karapınar Kazası’ne bağlı 50 haneli, 120 nüfuslu Seyithacı Yaylası sakinleri de obruk tehlikesiyle burun buruna. Yaylanın girişindeki çitlerde asılı duran “Dikkat! Obruklara yaklaşmayın. Can güvenliğiniz açısından tehlikelidir” yazısı her şeyi anlatmaya yetiyor.

Yazının olduğu çitlerin arkasında ise geniş bir obruk, obruğun kenarında yarısı yıkılmış bir hane, içindeyse evin geri kalan yarısı dikkat çekiyor. Köylüler, 6 kişiden oluşan ailenin o sırada düğünde olması hasebiyle hayatlarının kurtulduğunu anlatıyor. Döndüklerinde hanelerini yerinde bulamayan aile ise yaylayı terk edip Konya’ya taşınmış. Bölge sakinleri, 2008’de bölgeye imar ve yerleşime uygunluk raporunun verildiğine de dikkat çekiyor.

 ‘KORKUDAN 1 HAFTA TARLAYA GİDEMEDİM’

Gazete Habertürk'ten Akıncan Abadan ve Zafer Samancı'nın haberine göre  Seyithacı Yaylası sakini 4 çocuk babası Hüseyin İvriz obruk oluşumuna tanık oluşunu şöyle anlatıyor: “Tarlada çalışıyorduk. Toprak sallanmaya başladı. Olduğum yerde dondum kaldım. 5 metre ileride toprak içeri göçtü. Ayaklarımın altından toprağın kaydığını hissettim. toz bulutu her yeri kapladı.

Yerle gök birleşiyor sandım. Şaşkınlıktan hareket edemedim. İkinci bir sarsıntının hemen peşinden göçük daha da büyüdü. 1 hafta korkudan tarlama gidemedim. Hayatım süresince o hatıra unutamam.” İvriz, çaresizliğini ise şöyle dile getiriyor: “Doğduğumdan beri ailece buradayım. Yaylada 13 bin metrekare toprağım var. Tarlamda 9 senede 7 obruk oluştu. Satmak istedim fakat araziyi kimse satın almaya yanaşmıyor. Obruk korkusuyla yaşamaya mahkûmuz.”

 ‘BÖLGEDE TEDİRGİNLİK VAR’

Karapınar’ın obrukzedelerinden biri de Hüseyin Tetik. 19 Ekim’de tarlasında obruk oluşan Tetik, o günü şöyle anlatıyor: “Hasat için hazırlık yaptık. Tarlaya vardığımızda yoğun bir toz tabakasının içinden geçtik. Büyük bir çöküntü oluşmuştu. Bu bölge obruk bölgesi. Obruk oldu diye işi bırakırsak mağdur oluruz. Bölgede tedirginlik var. Obruğun kenarlarındaki ayrılmalar daha da genişleyip derinleşebilir.”

 ‘SU KULLANIMI ARTTIKÇA OBRUK ARTACAK’

Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, obrukların oluşumuyla alakalı 30’a yakın etmen olduğunu söylerken en ehemmiyetli etkenin ‘yeraltı suyu kullanımı’ olduğunu vurguladı.

Konya Ovası’nın az yağış alması ve akarsu kaynağının olmaması nedeniyle bölgedeki tarımda yeraltı suyunun kullanıldığını belirten Öztürk, “Yeraltı sularının düzeyi düştükçe suyun kaldırma kuvveti de düştü. Bu da toprağın ağırlığını arttıran bir faktör. Toprak, ağırlaştıkça boşluklara doğru çöküyor. Arazi kalkerli ve jips isimi verilen kırılmaya müsait bir toprak” diye konuştu.

Bölgede mısır imalatında artış olduğuna işaret eden Öztürk, “Mısır, Karadeniz’de yetiştirilen bir nebat. Konya’nın arazisi ise kurak. Mısır imalatında kullanılan suyun tamamı yeraltı suyu. Bunun yanı sıra global ısınmadan dolayı ovaya düşen yağışlar da azaldı” dedi.

 ‘ZELZELE GİBİ JEOLOJİK’

Obruk oluşumunun zelzele gibi jeolojik olduğunu vurgulayan Öztürk şöyle devam etti: “Depremin olacağını biliyoruz ama ne vakit olacağını bilmiyoruz. Obruklar da böyle. Biz Konya’da oluşan ve oluşabilecek obruklarla alakalı duyarlılık haritası yaptık. Karapınar’da 7.3 kilometrekarelik bir alan obruktan etkilenmiş vaziyette” dedi.

Öztürk bölgede, Maden Tetkik ve Arama (MTA), Konya Büyükşehir Belediyesi, Karapınar Kaza Belediyesi ve Kalkınma Bakanlığı’nın KOP (Konya Ovası Projesi) dahilinde çalışma yaptığını ele geçirilen bilgilerin data tabanına aktarıldığını da söyledi.
Bu haber 193 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
823 Okunma
628 Okunma
593 Okunma
565 Okunma
493 Okunma
482 Okunma
481 Okunma
461 Okunma
436 Okunma
434 Okunma
415 Okunma
412 Okunma
408 Okunma
399 Okunma
393 Okunma
373 Okunma
373 Okunma
369 Okunma
823 Okunma
803 Okunma
781 Okunma
753 Okunma
750 Okunma
688 Okunma
687 Okunma
678 Okunma
675 Okunma
663 Okunma
641 Okunma
628 Okunma
626 Okunma
616 Okunma
601 Okunma
593 Okunma
592 Okunma
583 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bir mezhebe tabi olmak
  Bir mezhebe tabi olmak
 • Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
  Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 • Mezhep imamları, büyük din alimleridir
  Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 • Zekatı verilmeyen mallar
  Zekatı verilmeyen mallar
 • Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
  Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 • Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
  Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
 1. Bir mezhebe tabi olmak
 2. Mason olan din adamları (Seyyit kutup, Muhammed abduh, Reşit rıza, Cemaleddin efgani)
 3. Mezhep imamları, büyük din alimleridir
 4. Zekatı verilmeyen mallar
 5. Dinimizi, Kur'an ve hadisten öğrenmek
 6. Altın yüzük, fakirlere mi yasaktır ?
VİDEO GALERİ
YUKARI