Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarKanserle savaşan Kardelen, domuz gribinden öldü!

Tarih: 03-01-2018 20:37:35 + -


Kemoterapi tedavisi için 24 Aralık 2015’te hastaneye yatırılan çocuk tedavi sonrası taburcu mertebesindeyken fenalaştı. Bunun üzerine taburcu edilmeyen Kardelen Kanlı, yoğun bakım servisine kaldırıldı. 11 Ocak 2016’da kaldırıldığı hastanede can verdi.Tedavi esnasında Kardelen Kanlı’dan alınan örnekleri Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarı incelendi. Ölümünden bir gün sonra çıkan raporunda küçük kızda H1N1''nin (domuz gribi) pozitif çıktığı öne sürüldü.


Kanserle savaşan Kardelen, domuz gribinden öldü!

SAMSUN’da yaşayan Sema- Dursun Kanlı çiftinin çocukları 12 yaşında olan Kardelen, geçen sene ocak ayında sol gözündeki ur hasebiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde rehabilitasyon görmeye başladı. Kardelen, 3 gün kemoterapi gördükten sonra fenalaştı. Yoğun bakım servisindeki Kardelen’in 'domuz gribi' (H1N1) olduğu öne sürüldü.

Küçük kız, 11 Ocak’ta yaşamını yitirdi. Aile kızlarının ölümünde ihmal olduğu iddiasıyla savcılığa suç ilanında bulundu. Savcılık ’görevsizlik’ kararı verdi. Rektörlük tarafından yapılan incelemede de tahkikat başlatılmasına gerek olmadığı kanısı dile getirildi. Samsun’da temizlik işçisi Dursun ve duyma özürlü Sema Kanlı çiftinin iki çocuğundan Kardelen, sol gözündeki kötü huylu tümör nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı.

Kemoterapi tedavisi için 24 Aralık 2015’te hastaneye yatırılan çocuk tedavi sonrası taburcu mertebesindeyken fenalaştı. Bunun üzerine taburcu edilmeyen Kardelen Kanlı, yoğun bakım servisine kaldırıldı. 11 Ocak 2016’da kaldırıldığı hastanede can verdi.Tedavi esnasında Kardelen Kanlı’dan alınan örnekleri Samsun Halk Sıhhati Laboratuvarı incelendi. Ölümünden bir gün sonra çıkan raporunda küçük kızda H1N1''nin (domuz gribi) pozitif çıktığı öne sürüldü. Aile kızlarının ölümünde ihmal olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç ilanında bulundu.

REKTÖRLÜK: DOKTORLAR İNSANÜSTÜ ÇABA GÖSTERDİ

Çift, OMÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü’nde görevli ekibin rehabilitasyonda ihtiyaç duyulan dikkat ve özeni göstermediğini iddia etti. Cumhuriyet Savcılığı 19 Ocak 2016’da ’görevsizlik’ kararı verdi. Hemen peşinden dosya OMÜ Rektörlüğü’ne gönderildi. Rektörlük tarafından inceleme yapıldı. Hazırlanan raporda Kardelen Kanlı’nın Türkiye’de domuz gribinin salgın olduğu bir dönemde bu virüse yakalandığı, daha domuz gribi tanısı dahi konulmadan, verilecek tedavilere eksiksiz başlandığı, ancak hastanın bu gribe bağlı olarak can verdiği belirtildi.

Şok iddia: Kemoterapi görürken gripten öldüRaporda ayrı olarak Prof. Dr. Ayhan Dağdemir ve ekibinin insanüstü bir çabayla hastanın tedavisi için uğraştıkları, uygulanan tedavilerde ve takiplerde hiçbir kusur bulunamadığı belirtilerek Prof. Dr. Ayhan Dağdemir ile ilgili ceza soruşturması başlatılmasına gerek olmadığı kanısı dile getirildi.

BİLİRKİŞİ RAPORU: AİLE TEDAVİLERE DİRENÇ GÖSTERDİ

Olayla alakalı 19 Aralık 2016 tarihli bilirkişi raporunda da Kardelen Kanlı’nın H1N1 enfeksiyonu nedeniyle vefat ettiği, hastanın sağlık kurumu dosyası ve soruşturma dosyasının incelendiği ailesinin tasarılanan tedavilere uyum meselesi olduğu ve tasarılanan tedavilere direnç gösterdiğinin tespit ettiği dile getirilerek rastgele bir tıbbi hataya rastlanmadığı kaydedildi.

BABA: HASTANENİN İHMALİ VAR, DOMUZ GRİBİNE NASIL YAKALANDI

Kızının ölümünde ihmal olduğunu iddia eden baba Dursun Kanlı ise kızına uygulanan kemoterapinin 4’üncü günde bittiğini anlatırken, şöyle diye konuştu:
"Taburcu olacaktı çok sıhhatliydi. Doktorlar taburcu etmedi. Sonra evladım kötü oldu, fenalaştı. Yoğun bakımda tedavisi yapıldı. Ben cenazesini aldım, kızımın neden can verdiğini bilmiyordum. Sonra savcılığa yakıntı ettim.

Bana gelen raporda domuz gribi yazıyor. Sapasağlam giden bir çocuk bu domuz gribini nasıl kapıyor. Evladımın hastanede odası daimi değişiyordu, çeşitli hastalar kazançlıyordu. Ben kızımın ölümünde ihmal olduğunu düşünüyorum. Tekrar savcılığa müracaat ederek yargı süreci başlatacağım. Bununla alakalı gerekli teşebbüslerde bulundum. Tekrardan bu olayın araştırılmasını istiyorum. Kim yanlış yaptıysa bulunsun istiyorum. Kızım kemoterapi görüyordu, domuz gribine nasıl yakalandı?"

ANNE: KARDELEN BENİM CENNETİMDİ

Anne Sema Kanlı ise can veren kızını kimsenin geri getiremeyeceğini ifade ederken, "Yoğun bakım sırasında benim yavruma yapılan kimseye yapılmadı. İğne tutmayı bilmeyen insanlar benim evladıma zulüm etti. Benim istediğim evladımın ölümüne kapı aralayanlara şart olan ceza verilsin. Ben adalete sığınıyorum. Kardelen’im benim cennetimdi. Benim çektiğim acıyı Allah kimseye vermesin"  iddiasında bulundu.
Bu haber 692 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
755 Okunma
735 Okunma
708 Okunma
698 Okunma
607 Okunma
602 Okunma
581 Okunma
573 Okunma
570 Okunma
570 Okunma
565 Okunma
559 Okunma
553 Okunma
549 Okunma
540 Okunma
537 Okunma
536 Okunma
531 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI