Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarKanserle savaşan Kardelen, domuz gribinden öldü!

Tarih: 03-01-2018 20:37:35 + -


Kemoterapi tedavisi için 24 Aralık 2015’te hastaneye yatırılan çocuk tedavi sonrası taburcu mertebesindeyken fenalaştı. Bunun üzerine taburcu edilmeyen Kardelen Kanlı, yoğun bakım servisine kaldırıldı. 11 Ocak 2016’da kaldırıldığı hastanede can verdi.Tedavi esnasında Kardelen Kanlı’dan alınan örnekleri Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarı incelendi. Ölümünden bir gün sonra çıkan raporunda küçük kızda H1N1''nin (domuz gribi) pozitif çıktığı öne sürüldü.


Kanserle savaşan Kardelen, domuz gribinden öldü!

SAMSUN’da yaşayan Sema- Dursun Kanlı çiftinin çocukları 12 yaşında olan Kardelen, geçen sene ocak ayında sol gözündeki ur hasebiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde rehabilitasyon görmeye başladı. Kardelen, 3 gün kemoterapi gördükten sonra fenalaştı. Yoğun bakım servisindeki Kardelen’in 'domuz gribi' (H1N1) olduğu öne sürüldü.

Küçük kız, 11 Ocak’ta yaşamını yitirdi. Aile kızlarının ölümünde ihmal olduğu iddiasıyla savcılığa suç ilanında bulundu. Savcılık ’görevsizlik’ kararı verdi. Rektörlük tarafından yapılan incelemede de tahkikat başlatılmasına gerek olmadığı kanısı dile getirildi. Samsun’da temizlik işçisi Dursun ve duyma özürlü Sema Kanlı çiftinin iki çocuğundan Kardelen, sol gözündeki kötü huylu tümör nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı.

Kemoterapi tedavisi için 24 Aralık 2015’te hastaneye yatırılan çocuk tedavi sonrası taburcu mertebesindeyken fenalaştı. Bunun üzerine taburcu edilmeyen Kardelen Kanlı, yoğun bakım servisine kaldırıldı. 11 Ocak 2016’da kaldırıldığı hastanede can verdi.Tedavi esnasında Kardelen Kanlı’dan alınan örnekleri Samsun Halk Sıhhati Laboratuvarı incelendi. Ölümünden bir gün sonra çıkan raporunda küçük kızda H1N1''nin (domuz gribi) pozitif çıktığı öne sürüldü. Aile kızlarının ölümünde ihmal olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç ilanında bulundu.

REKTÖRLÜK: DOKTORLAR İNSANÜSTÜ ÇABA GÖSTERDİ

Çift, OMÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü’nde görevli ekibin rehabilitasyonda ihtiyaç duyulan dikkat ve özeni göstermediğini iddia etti. Cumhuriyet Savcılığı 19 Ocak 2016’da ’görevsizlik’ kararı verdi. Hemen peşinden dosya OMÜ Rektörlüğü’ne gönderildi. Rektörlük tarafından inceleme yapıldı. Hazırlanan raporda Kardelen Kanlı’nın Türkiye’de domuz gribinin salgın olduğu bir dönemde bu virüse yakalandığı, daha domuz gribi tanısı dahi konulmadan, verilecek tedavilere eksiksiz başlandığı, ancak hastanın bu gribe bağlı olarak can verdiği belirtildi.

Şok iddia: Kemoterapi görürken gripten öldüRaporda ayrı olarak Prof. Dr. Ayhan Dağdemir ve ekibinin insanüstü bir çabayla hastanın tedavisi için uğraştıkları, uygulanan tedavilerde ve takiplerde hiçbir kusur bulunamadığı belirtilerek Prof. Dr. Ayhan Dağdemir ile ilgili ceza soruşturması başlatılmasına gerek olmadığı kanısı dile getirildi.

BİLİRKİŞİ RAPORU: AİLE TEDAVİLERE DİRENÇ GÖSTERDİ

Olayla alakalı 19 Aralık 2016 tarihli bilirkişi raporunda da Kardelen Kanlı’nın H1N1 enfeksiyonu nedeniyle vefat ettiği, hastanın sağlık kurumu dosyası ve soruşturma dosyasının incelendiği ailesinin tasarılanan tedavilere uyum meselesi olduğu ve tasarılanan tedavilere direnç gösterdiğinin tespit ettiği dile getirilerek rastgele bir tıbbi hataya rastlanmadığı kaydedildi.

BABA: HASTANENİN İHMALİ VAR, DOMUZ GRİBİNE NASIL YAKALANDI

Kızının ölümünde ihmal olduğunu iddia eden baba Dursun Kanlı ise kızına uygulanan kemoterapinin 4’üncü günde bittiğini anlatırken, şöyle diye konuştu:
"Taburcu olacaktı çok sıhhatliydi. Doktorlar taburcu etmedi. Sonra evladım kötü oldu, fenalaştı. Yoğun bakımda tedavisi yapıldı. Ben cenazesini aldım, kızımın neden can verdiğini bilmiyordum. Sonra savcılığa yakıntı ettim.

Bana gelen raporda domuz gribi yazıyor. Sapasağlam giden bir çocuk bu domuz gribini nasıl kapıyor. Evladımın hastanede odası daimi değişiyordu, çeşitli hastalar kazançlıyordu. Ben kızımın ölümünde ihmal olduğunu düşünüyorum. Tekrar savcılığa müracaat ederek yargı süreci başlatacağım. Bununla alakalı gerekli teşebbüslerde bulundum. Tekrardan bu olayın araştırılmasını istiyorum. Kim yanlış yaptıysa bulunsun istiyorum. Kızım kemoterapi görüyordu, domuz gribine nasıl yakalandı?"

ANNE: KARDELEN BENİM CENNETİMDİ

Anne Sema Kanlı ise can veren kızını kimsenin geri getiremeyeceğini ifade ederken, "Yoğun bakım sırasında benim yavruma yapılan kimseye yapılmadı. İğne tutmayı bilmeyen insanlar benim evladıma zulüm etti. Benim istediğim evladımın ölümüne kapı aralayanlara şart olan ceza verilsin. Ben adalete sığınıyorum. Kardelen’im benim cennetimdi. Benim çektiğim acıyı Allah kimseye vermesin"  iddiasında bulundu.
Bu haber 424 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İNSAN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11475 Okunma
263 Okunma
239 Okunma
239 Okunma
217 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11475 Okunma
6160 Okunma
1281 Okunma
887 Okunma
885 Okunma
581 Okunma
581 Okunma
560 Okunma
433 Okunma
425 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Zevk için çok yaşamayı istemek
  Zevk için çok yaşamayı istemek
 • Mal sevgisinin zararı olur mu ?
  Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 1. Zevk için çok yaşamayı istemek
 2. Mal sevgisinin zararı olur mu ?
 3. Mucize ne demektir ?
 4. Tilavet ve şükür secdesi
 5. Dinde reformcu olarak bilinenler
 6. Yılbaşı ve noel
VİDEO GALERİ
YUKARI