Bugun...
Dolar: 3.8276
Euro : 4.6833

Konuk YazarJaponya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim

Tarih: 30-11-2017 21:54:15 Güncelleme: 30-11-2017 22:36:15 + -


Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Aynı zamanda kadı, gazeteci ve bir seyyah olan Abdürreşid İbrahim, Sibirya'dan Moğolistan, Mançurya, Japonya, Kore, Çin, Singapur, Endonezya ve Hindistan'a uzanan ve yıllar süren büyük bir yolculuk gerçekleştirmiştir.


Japonya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Aynı zamanda kadı, gazeteci ve bir seyyah olan Abdürreşid İbrahim, Sibirya'dan Moğolistan, Mançurya, Japonya, Kore, Çin, Singapur, Endonezya ve Hindistan'a uzanan ve yıllar süren büyük bir yolculuk gerçekleştirmiştir." dedi.

 

Japon İşadamları ile Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği (TUJIAD) tarafından yürütülen "Abdürreşid İbrahim'i Anma ve Yeni Nesillere Anlatma" projesi çerçevesinde "Japonya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim" programı düzenlendi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un desteğiyle Türk-Japon Vakfı konferans salonunda düzenlenen programa, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, TUJIAD Başkanı Erdal Güven, Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sadıklar katıldı.

 

Büyükelçi Miyajima, programın açılışında yaptığı konuşmada, "Aynı zamanda kadı, gazeteci ve bir seyyah olan Abdürreşid İbrahim, Sibirya'dan Moğolistan, Mançurya, Japonya, Kore, Çin, Singapur, Endonezya ve Hindistan'a uzanan ve yıllar süren büyük bir yolculuk gerçekleştirmiştir." dedi.

 

Miyajima, Abdürreşid İbrahim'in Japonya ziyaretine ilişkin kaleme aldığı detaylı gözlem kayıtlarının, o dönemde İstanbul'da büyük yankı uyandırdığını dile getirdi.Japonya'yı sevdiğini söyleyen birçok Türk ile karşılaştığını belirten Miyajima, "Türklerin Japonya'ya duyduğu derin sevgi hissinin kökenlerine inecek olursak, bunun bir nedeninin de İbrahim olduğunu söyleyebileceğimiz kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

 

Büyükelçi Miyajima, Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk ilişkilerinin bugün de sürdüğüne işaret etti.Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gül ise kültür ve sanatın ülkeler arası etkili iletişim araçlarından biri olduğunun altını çizdi.

 

Geçmişte olduğu gibi bugün de iki ülke arasındaki bağların özenle korunduğuna dikkati çeken Gül, Kültür ve Turizm Bakanlığının proje ortağı olduğu Türk-Japon yapımı "Ertuğrul 1890" filminin 2015 yılında vizyona girdiğini hatırlattı.Gül, "İki toplum, insanların bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu vefa ve özveri örneğini sinemanın etkili diliyle filmde sunmuştur." diye konuştu.

 

Japonya ile ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesinde olduğunu belirten Gül, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Türksat, Sinop Nükleer Santrali gibi birçok projenin Türk-Japon ortaklığının eseri olduğunu kaydetti.

 

TUJİAD Başkanı Güven de Abdürreşid İbrahim'in Osmanlı ile Japonya'yı birbirine yaklaştırdığını söyledi.Türk-Japon ilişkilerinin Ertuğrul fırkateyniyle başladığını zannettiğini dile getiren Güven, "İlişkilerimizin ilk adımı fırkateyn değildir, Abdürreşid İbrahim'dir." dedi.

Güven, "Abdürreşid İbrahim, hem Sultan Abdülhamid'i Japonya'dan haberdar etmiştir hem de Japon imparatorunu Osmanlı'dan haberdar etmiştir. Tarihimizin böylesine değerli şahsiyetlerini günümüze tanıtabilmek büyük bir onurdur." değerlendirmesinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından program, "Japonya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim" isimli film gösterimi, Abdürreşid İbrahim fotoğraf sergisi açılışı ve "Abdürreşid İbrahim ve Türk Japon İlişkileri" paneli ile devam etti.
Bu haber 267 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TARİH VE MEDENİYET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11335 Okunma
241 Okunma
239 Okunma
224 Okunma
209 Okunma
197 Okunma
183 Okunma
181 Okunma
175 Okunma
172 Okunma
11335 Okunma
6158 Okunma
1280 Okunma
886 Okunma
884 Okunma
580 Okunma
580 Okunma
560 Okunma
432 Okunma
423 Okunma
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mucize ne demektir ?
  Mucize ne demektir ?
 • Tilavet ve şükür secdesi
  Tilavet ve şükür secdesi
 • Dinde reformcu olarak bilinenler
  Dinde reformcu olarak bilinenler
 • Yılbaşı ve noel
  Yılbaşı ve noel
 • Cuma gününün sünnet ve edebleri
  Cuma gününün sünnet ve edebleri
 • Günahlar, imanı gidermez ise de..
  Günahlar, imanı gidermez ise de..
 1. Mucize ne demektir ?
 2. Tilavet ve şükür secdesi
 3. Dinde reformcu olarak bilinenler
 4. Yılbaşı ve noel
 5. Cuma gününün sünnet ve edebleri
 6. Günahlar, imanı gidermez ise de..
VİDEO GALERİ
YUKARI