Bugun...
Dolar: 4.0466
Euro : 4.9834

Konuk YazarJaponya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim

Tarih: 30-11-2017 21:54:15 Güncelleme: 30-11-2017 22:36:15 + -


Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Aynı zamanda kadı, gazeteci ve bir seyyah olan Abdürreşid İbrahim, Sibirya'dan Moğolistan, Mançurya, Japonya, Kore, Çin, Singapur, Endonezya ve Hindistan'a uzanan ve yıllar süren büyük bir yolculuk gerçekleştirmiştir.


Japonya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Aynı zamanda kadı, gazeteci ve bir seyyah olan Abdürreşid İbrahim, Sibirya'dan Moğolistan, Mançurya, Japonya, Kore, Çin, Singapur, Endonezya ve Hindistan'a uzanan ve yıllar süren büyük bir yolculuk gerçekleştirmiştir." dedi.

 

Japon İşadamları ile Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği (TUJIAD) tarafından yürütülen "Abdürreşid İbrahim'i Anma ve Yeni Nesillere Anlatma" projesi çerçevesinde "Japonya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim" programı düzenlendi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un desteğiyle Türk-Japon Vakfı konferans salonunda düzenlenen programa, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, TUJIAD Başkanı Erdal Güven, Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sadıklar katıldı.

 

Büyükelçi Miyajima, programın açılışında yaptığı konuşmada, "Aynı zamanda kadı, gazeteci ve bir seyyah olan Abdürreşid İbrahim, Sibirya'dan Moğolistan, Mançurya, Japonya, Kore, Çin, Singapur, Endonezya ve Hindistan'a uzanan ve yıllar süren büyük bir yolculuk gerçekleştirmiştir." dedi.

 

Miyajima, Abdürreşid İbrahim'in Japonya ziyaretine ilişkin kaleme aldığı detaylı gözlem kayıtlarının, o dönemde İstanbul'da büyük yankı uyandırdığını dile getirdi.Japonya'yı sevdiğini söyleyen birçok Türk ile karşılaştığını belirten Miyajima, "Türklerin Japonya'ya duyduğu derin sevgi hissinin kökenlerine inecek olursak, bunun bir nedeninin de İbrahim olduğunu söyleyebileceğimiz kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

 

Büyükelçi Miyajima, Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk ilişkilerinin bugün de sürdüğüne işaret etti.Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gül ise kültür ve sanatın ülkeler arası etkili iletişim araçlarından biri olduğunun altını çizdi.

 

Geçmişte olduğu gibi bugün de iki ülke arasındaki bağların özenle korunduğuna dikkati çeken Gül, Kültür ve Turizm Bakanlığının proje ortağı olduğu Türk-Japon yapımı "Ertuğrul 1890" filminin 2015 yılında vizyona girdiğini hatırlattı.Gül, "İki toplum, insanların bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu vefa ve özveri örneğini sinemanın etkili diliyle filmde sunmuştur." diye konuştu.

 

Japonya ile ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesinde olduğunu belirten Gül, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Türksat, Sinop Nükleer Santrali gibi birçok projenin Türk-Japon ortaklığının eseri olduğunu kaydetti.

 

TUJİAD Başkanı Güven de Abdürreşid İbrahim'in Osmanlı ile Japonya'yı birbirine yaklaştırdığını söyledi.Türk-Japon ilişkilerinin Ertuğrul fırkateyniyle başladığını zannettiğini dile getiren Güven, "İlişkilerimizin ilk adımı fırkateyn değildir, Abdürreşid İbrahim'dir." dedi.

Güven, "Abdürreşid İbrahim, hem Sultan Abdülhamid'i Japonya'dan haberdar etmiştir hem de Japon imparatorunu Osmanlı'dan haberdar etmiştir. Tarihimizin böylesine değerli şahsiyetlerini günümüze tanıtabilmek büyük bir onurdur." değerlendirmesinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından program, "Japonya'da Bir Osmanlı Seyyah; Abdürreşid İbrahim" isimli film gösterimi, Abdürreşid İbrahim fotoğraf sergisi açılışı ve "Abdürreşid İbrahim ve Türk Japon İlişkileri" paneli ile devam etti.
Bu haber 787 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TARİH VE MEDENİYET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
755 Okunma
735 Okunma
708 Okunma
698 Okunma
607 Okunma
602 Okunma
581 Okunma
573 Okunma
570 Okunma
570 Okunma
565 Okunma
559 Okunma
553 Okunma
549 Okunma
540 Okunma
537 Okunma
536 Okunma
531 Okunma
FOTO GALERİ
 • Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
  Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 • Teknoloji harikası binalar
  Teknoloji harikası binalar
 • Paylasmak Güzeldir
  Paylasmak Güzeldir
 • Ana kucağı
  Ana kucağı
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 1. Şehit abisi Yarbay'ın terörüe isyanı
 2. Teknoloji harikası binalar
 3. Paylasmak Güzeldir
 4. Ana kucağı
 5. Bebişler
 6. Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
  Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 • Namazın farz olduğuna inanmak
  Namazın farz olduğuna inanmak
 • İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
   İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 • Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
  Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 • Şifa ayetleri ve duaları
  Şifa ayetleri ve duaları
 • Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
  Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
 1. Namaz kılmayanın ölürken çekeceği azaplar
 2. Namazın farz olduğuna inanmak
 3. İnsan dünyada kalıcı değil, yolcudur
 4. Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz
 5. Şifa ayetleri ve duaları
 6. Günümüzde işlenen bid'atler (Çok mühim)
VİDEO GALERİ
YUKARI